אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > פנטזיות

המציאות שבפנטזיות שלנו


26.07.10
פנטזיות יכולות לכלול הרכב שחקנים מלא, כולל בני זוג בהווה ומן העבר, סלבריטאים, עמיתים, שכנים, ואף זרים

בין אם בחלומותינו בלילה, ובין אם בחלומות בהקיץ ופנטזיות משך היום, אנו מבלים זמן ניכר בעולם הדמיון. אולי בזמן עבודה או משך נסיעה, מחשבותינו משוטטות, ובלי לשים לב אנו מפליגים למקום אחר, בו אנו זוכים לשבחים מהבוס ומהקולגות, משלימים עם קרוב משפחה מנוכר, או אולי מרשימים אדם שאנו מעריצים. ביום ממש טוב, אולי אפילו נלכוד פושע, נזכה בצל"ש, נשפיל את אויבנו, ואולי גם נזכה בלוטו....וכל זה לפני ארוחת צהריים. חלומות בהקיץ שלנו מאפשרים לנו מרחב בו אנו יכולים לשחק, להעיז לבטא את עצמנו, לחוות תחושה של שליטה, חופש, ואף הסחה או בריחה מרגשות מעיקים. אך כאשר הדמיון שלנו נע לתחום הרומנטיקה או המין אנו קוראים לכך בשם פנטזיה.

פנטזיות יכולות לכלול הרכב שחקנים מלא, כולל בני זוג בהווה ומן העבר, סלבריטאים, עמיתים, שכנים, ואף זרים. כפי שלעיתים חלומותינו בהקיץ מערבים הרפתקאות צבעוניות או שערורייתיות, גם בפנטזיות אנו רבות חוצים גבולות, שוברים מוסכמות, וחווים את הבלתי-סביר. למרות שכנראה לא היינו רוצים לממש את רוב הפנטזיות שלנו במציאות, אנו כמהים לחוויה הרגשית שאופפת את הפנטזיה: להיות נחשק ביותר, מועצם, מוצלח ובשליטה, או לחוש אהוב, בטוח ומוגן. על אף שכולנו מפנטזים, רובנו שומרים את חוויות אלו לעצמנו. נראה שאנו חשים שכלול בתוכן משהו מאוד אישי, משמעותי וחושף, שמעיד על רצונותינו ותשוקותינו העמוקים ביותר. האירוני הוא שאם מעזים לשתף או לחלוק, תוך כדי תיאור הפרטים אובדת המהות, והסיפור נשמע מוזר, מזעזע, או אפילו מגוחך. למשל, גבר נשוי שמאוד כמה לאישור וקבלה על ידי דמות אב בגלל חסכי ילדות, עלול להזדעזע כאשר יופיעו פנטזיות בעלות תוכן הומוסקסואלי. למעשה, הפנטזיה מבטאת צורך רגשי ולא משיכה מינית, כפי שאחרים היו מפרשים אותה. כאשר מנסים להבין פנטזיות או חלומות דרך התוכן, אנו נוטים להחטיא ולפספס את המהות האמיתית שבשורשה.

נוכל ללמוד רבות על הצרכים הרגשיים שלנו על ידי התבוננות בפנטזיות. לדוגמא, אישה המפנטזת ששיעור עם המאמן בחדר כושר הופך למפגש מיני לוהט. האם המאמן זכה לתפקיד הכוכב מפני שהוא מטפח ורגיש, או משום שהוא חזק ומחוספס? האם זה מרגש בגלל הסיכון והפרת גבול אסור? או שמא בטוח לפנטז עליו כיוון שהוא כה מרוחק מחייה, וכך פחות מאיים על נישואיה? גבר עשוי לפנטז על אישה הממונה עליו בעבודה, שהיא מקצועית וקורקטית, ובפנטזיות שלו מפלרטטת ויוזמת, מפרה גבולות ומאבדת שליטה וסמכות מולו. ייתכן שהפנטזיה מעניקה לו תחושה של אסרטיביות, כוח ושליטה שחסרים לו בחיי היום-יום.

הפנטזיות שלנו מראות לנו למה אנו כמהים, והיכן אנו תקועים או בלתי-מאוזנים בחיינו. במקרים רבים הפנטזיה היא מתחם שבו אנו יכולים לנסות התנהגויות חדשות, ולבטא חלקים בעצמנו שאינם בדרך כלל זוכים לביטוי. לדוגמא, אישה בעלת הערכה עצמית נמוכה לאחר קשר עם גבר שתלטן, עשויה לחפש אחר שינוי ותחושה של שליטה בחייה. הפנטזיות שלה אולי יתחילו להכיל מצבים בהם היא יותר יוזמת ואסרטיבית. מבלי להיות לגמרי מודעת לכך, היא מנסה בפנטזיה התנהגויות חדשות, רואה כיצד אחרים מגיבים לכך, ולמעשה, היא מתאמנת.

אנשים רבים חשים מוטרדים או נבוכים מפנטזיות שלכאורה נוגדות את רצונותיהם ועקרונותיהם. אולם אין זה חריג שנשים וגברים יפנטזו על מין עם אלמנט של כפייה. לעיתים פנטזיה על מין שכופים עלינו היא דרך בה ניתן לחוש הנאה שבמציאות היתה גוררת אשמה: מין שאינו בשליטתנו מונע מאיתנו מלחוש אחריות על זה שרצינו בו. דוגמה נפוצה לכך ידועה בתור "פנטזיית אונס". בפנטזיית אונס טיפוסית, האנס הוא בדרך כלל אדם מושך שהאישה בכל אופן היתה רוצה. בפנטזיות כאלה האישה איננה באמת נפגעת; היא חשה את עצמה נחשקת כל כך שהגבר אינו מסוגל לרסן את עצמו. למרות הכפייה הלכאורית, האישה המפנטזת היא בטוחה ובשליטה מוחלטת.

ולבסוף, רבים תוהים "האם לשתף את בן/בת הזוג בפנטזיות שלי?". הפנטזיות שלנו הן אישיות ביותר, ורבים מעדיפים שיישארו כך. למעשה, שיתוף פנטזיות אינו מתאים לכולם: אנשים רבים בעלי זוגיות בריאה וחיי מין דינאמיים אינם חולקים פנטזיות. זוגות אחרים מוצאים שגילוי הרצונות והצרכים של השני מגבירה את האינטימיות, ומוסיפה ריגוש או מימדים חדשים לקשר ולחיי המין. זוגות שמבינים שהפנטזיה היא מרחב למשחק ודמיון נמנעים מאי-הבנות ורגשות חרדה או קנאה שעלולים להתעורר. בין אם בוחרים לחלוק את הפנטזיה או לא, הכרה בצרכים שנמצאים בשורשה יכולה להוות צעד לעבר ביטוי-עצמי, צמיחה אישית, ודרך להעשרת הזוגיות.

עילי קרלן - פסיכולוג קליני ומטפל מיני מוסמך

קליניקה בנופית ובכרמיאל

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה