אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > שיטת בוטייקו

כמו אוויר לנשימה


15.03.10
שיטת בוטייקו - טיפול משלים לאסטמה ובבעיות נשימה

חולי האסתמה והסובלים מבעיות נשימה חיכו לבשורה כזאת זמן רב: "שיטת בוטייקו", המיושמת בלעדית ע"י ש.ל.ה- רשת מרפאות כללית רפואה משלימה, מאפשרת לצמצםבאופן משמעותי ביותראת השימוש במשאפים ובתרופות. הסוד: מציאת איזון בין חמצן ל- CO2.

אסתמה או גנחת הסמפונות, בשמה העברי, הינה מחלת ריאות כרונית העלולה לפגוע קשות באיכות החיים. אצל חולי אסתמה מתרחשות שתי תופעות עיקריות, המפריעות בתהליך הנשימה: היצרות ה"צנרת" (הסימפונות) המוליכה את האוויר לריאות, והופעת דלקת בדופן הפנימית של הסימפונות. דלקת זו יוצרת הפרשה סמיכה, המפריעה גם היא במעבר האוויר. בשל שתי התופעות הללו נוצר קושי במעבר האוויר בזמן הנשימה, ומכאן תחושת קוצר נשימה ו"רעב לאוויר". הגורמים לאסתמה הינם שניים: גורם גנטי-תורשתי, וגורם "מפעיל" – רגישות לחומרים שונים כגון קרדית אבק הבית, פרוות בעלי חיים, אבקנים של צמחים וחומרים רבים אחרים. כמו כן קיימים גורמים מסייעים, התורמים להתלקחות ההתקפים והחמרתם: קור, אוויר יבש, מאמץ גופני, עישון ומתח נפשי. הגורם המסייע האחרון – מתח נפשי – מהווה גורם משמעותי התורם למחלות רבות וביניהם האסתמה.

הערכות של גורמי בריאות בעולם המערבי אומדות את שיעור חולי האסתמה ב- 7%-10% ומספרים אלו נמצאים בעליה מתמדת,כנראה בשל השינויים האקלימיים וההחמרה בזיהום האוויר.סביר להניח כי נתונים אלו תקפים גם לישראל.בנוסף,עוד כ-8%-15% הסובלים מתופעות אלרגיות המתבטאות במערכת הנשימה ופוגעות באיכות החיים.

לא מסתפקים ב"רע במיעוטו"

הטיפול המקובל כיום באסתמה הינו תרופתי: שימוש במשאפים להרחבת הסמפונות בזמן התקף, משאפים למניעת דלקת על בסיס שימוש יומי ושילוב בין השניים. במקרים קשים יותר יש צורך בשימוש בתרופות או בזריקות. הטיפולים התרופתיים הינם הרע במיעוטו: הם מסייעים לשמור על איזון טוב יותר ומפחיתים את תדירות ההתקפים ועוצמתם. יחד עם זאת, למרות בטיחותם היחסית קיימות גם תופעות לוואי.

רבים מחולי האסתמה מחפשים ,אפוא ,פתרון נוסף ומשלים, העשוי לסייע להם להתמודד עם מחלתם. שיטת "בוטייקו" המיושמת בלעדית בש.ל.ה-רשת מרפאות כללית רפואה משלימה, הינה פיתרון ייחודי, המהווה מענה נאות לצורך הזה.

את השיטה פיתח פרופ' בוטייקו אשר גילה, כי אצל חולי אסתמה, עקב דפוס נשימה לא תקין, מופר האיזון בריכוז ה-CO2 (דו-תחמוצת הפחמן). אין הכוונה לדו תחמוצת הפחמן שבאוויר אלא לזה אשר נוצר בגוף בכל תא ותא.לדו תחמוצת הפחמן תפקידים חשובים הקשורים לפעילות תקינה של מערכת הנשימה,הלב ואספקת החמצן לרקמות. הפרת האיזון וירידה בריכוז דו תחמוצת הפחמן גורמים לשתי התופעות העיקריות המאפיינות את חולי האסתמה: קוצר נשימה עקב היצרות הסמפונות וירידה בתפקוד המערכת החיסונית המביאה להיווצרות דלקות והפרשות סמיכות בסמפונות, דבר המתבטא בשיעול, נזלת, ליחה ונטייה לשפעת.

תיקון הנשימה דרך תרגול- כיצד פועלת שיטת בוטייקו

אז מה בעצם עושה שיטת "בוטייקו"? השיטה מתקנת את הנשימה באמצעות תרגולים,

המשיגים את האיזון הרצוי בין החמצן לדו-תחמוצת הפחמן. כבר לאחר מפגשים אחדים חשים חולי האסתמה בשינוי. הסימפטומים הולכים ופוחתים, הנשימה הופכת לקלה יותר וההתקפים לנדירים יותר. ניכרת ירידה בשיעול ובנזלת, היכולת הגופנית עולה ואיכות החיים משתפרת. בהדרגה ובתיאום עם הרופא המטפל יכולים החולים להפחית את השימוש בתרופות.

השיטה קנתה לה חסידים רבים בעולם הרפואה באוסטרליה, בניו זילנד, בבריטניה ובאחרונה אף בקנדה. בבתי חולים בארצות אלו בוצעו 7 ניסויים קליניים לבדיקת יעילותה. התוצאות הראו על שיפור משמעותי במצבם של חולי האסתמה, ירידה של כ-60% עד 90% בשימוש במשאפים ובתרופות, צמצום ניכר בכמות ההתקפים והפחתה בסימפטומים השונים (שפעת, נזלות, שיעולים, ליחה וכדומה). התוצאות זכו לפרסומים משמעותיים בספרות הרפואית בכתבי עת רפואיים חשובים בארצות הללו.האיגוד הבריטי לרפואת חזה וריאות,מהמובילים בתחום זה ברפואה העולמית,הכיר ביעילותה של שיטת בוטייקו.לאור התוצאות החיוביות של הניסויים הקליניים ממליץ האיגוד הבריטי להיעזר בשיטת בוטייקו כטיפול משלים לחולי אסתמה.

'בוטייקו': קל ללמוד וליישם: מתאים גם לילדים מגיל 5

בנוסף לחולי האסתמה עשויים להסתייע בשיטה גם אלו הסובלים מבעיות אחרות הקשורות במערכת הנשימה, כגון נטייה לשפעת, הצטננויות חוזרות ונשנות, נזלת או שיעול כרוניים,אף סתום וקוצר נשימה שאיננו מוגדר כאסתמה.גם חולי COPD-מחלת ריאות קשה יכולים להיעזר בשיטת בוטייקו ולשפר את יעילות נשימתם.לאלו הסובלים מנשימה לקויה בשנתם-דום נשימה על כל ההשלכות המזיקות-מומלץ ללמוד את השיטה ולשנות את דפוס נשימתם בשנתם.

בישראל שיטת בוטייקו כמעט ואיננה מוכרת. "כללית רפואה משלימה" הינה החלוצה במערכת הבריאות הציבורית אשר הוסיפה את השירות הייחודי הזה לטיפולים האחרים של הרפואה המשלימה.ניתן ללמוד ולתרגל את שיטת בוטייקו בסדנאות,בקבוצות קטנות (עד 5 משתתפים).במפגשים לומדים ומיישמים את תבנית הנשימה הנכונה.כמו כן ניתנת הכוונה בתחומים נוספים הנוגעים לבעיות נשימה:תזונה,פעילות גופנית והתמודדות עם מצבי לחץ.

ניתן להרגיש בשיפור הראשוני כבר לאחר 3-4 שבועות.השיטה מתאימה לילדים מגיל 5. ב"כללית רפואה משלימה" ההדרכות ניתנות לבני 12 ועד ל-120.

לסיכום:שיטת בוטייקו הינה פיתרון יעיל להקלה משמעותית לאלו הסובלים מאסתמה ומבעיות נשימה שונות.השיטה נבדקה מדעית,קלה ליישום ולאחר שלומדים ומתרגלים משפרים משמעותית את הבריאות ואיכות החיים.
 
מאת: ד"ר אביחי בולקובשטיין, מנחה סדנאות בוטייקו בש.ל.ה-רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה