אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > המציאות שבפנטזיה

זוגיות. המציאות שבפנטזיה


02.02.10
מה ניתן ללמוד על הצרכים הרגשיים שלנו על ידי התבוננות בפנטזיות
 
כולנו חולמים בהקיץ. אנחנו יכולים להיות בבית או בעבודה, מחשבותינו משוטטות, ובלי לשים לב אנחנו נמצאים במקום אחר, בו אנו זוכים לשבחים מהבוס ומהקולגות, מתנצלים למי שהכעסנו, או אולי מרשימים אדם שאנו מעריצים. ביום ממש טוב, אולי אפילו נלכוד פושע, נזכה בצל"ש, נשפיל את אוייבנו, ואולי גם נזכה בלוטו....וכל זה לפני ארוחת צהריים. החלומות בהקיץ שלנו יכולות להיות חזיונות רגעיים או סצנות ארוכות ומפורטות. הן יכולות לערב אנשים או סיטואציות שהם אמיתיים, דימיוניים, או מיוחלים, שהם מהעבר הרחוק, או מן ההווה. החלומות בהקיץ שלנו מאפשרות לנו מרחב בו אנו יכולים לשחק ולבטא את עצמנו, לחוות תחושה של שליטה, חופש, ואף הסחה או בריחה מרגשות מעיקים. רק כאשר הדימיון שלנו נע לתחום הרומנטיקה או המין נקרא לכך פנטזיה.

פנטזיות יכולות לכלול הרכב שחקנים מלא, כולל בני זוג בהווה ומן העבר, סלבריטאים, עמיתים, שכנים, ואף זרים. כפי שלעיתים חלומותינו בהקיץ מערבים הרפתקאות צבעוניות או שערורייתיות, גם בפנטזיות אנו רבות חוצים גבולות, שוברים מוסכמות, וחווים את הבלתי-סביר. למרות שכנראה לא היינו רוצים לממש את רוב הפנטזיות שלנו במציאות, אנו כמהים לחוויה הרגשית שאופפת את הפנטזיה: להיות נחשק ביותר, מועצם, בשליטה, או לחוש אהוב, בטוח ומוכל.

אנו יכולים ללמוד רבות על הצרכים הרגשיים שלנו על ידי התבוננות בפנטזיות. לדוגמא, אישה המפנטזת על ביקור יומי של הגנן שהופך למפגש מיני לוהט. האם הגנן זכה לתפקיד הכוכב מפני שהוא מטפח ורגיש, או משום שהוא חזק ומחוספס? האם זה מרגש בגלל הסיכון והפרת גבול אסור? או שמא בטוח לפנטז עליו כיוון שהוא כה מרוחק מחייה, וכך פחות מאיים על נישואיה? גבר עשוי לפנטז על הרמון של נשים שאינן מסוגלות לסרב לו. ייתכן והוא מרגיש דחוי רגשית ומינית ולכן הוא כמה לחיבה ואישור שהוא נחשק. אפשרות נוספת היא שהוא מבטא בפנטזיה אסרטיביות וכוח שהוא חש רק לעיתים רחוקות בחיי היום-יום

הפנטזיות שלנו מראות לנו למה אנו כמהים, והיכן אנו תקועים או בלתי-מאוזנים בחיינו. במקרים רבים הפנטזיה היא מתחם שבו אנו יכולים לנסות התנהגויות חדשות, ולבטא חלקים בעצמנו שאינם בדרך כלל זוכים לביטוי. לדוגמא, אישה בעלת הערכה עצמית נמוכה לאחר קשר עם גבר שתלטן, עשוייה לחפש אחר שינוי ותחושה של שליטה בחייה. הפנטזיות שלה אולי יתחילו להכיל מצבים בהם היא יותר יוזמת ואסרטיבית. מבלי להיות לגמרי מודעת לכך, היא מנסה בפנטזיה התנהגויות חדשות, רואה כיצד אחרים מגיבים לכך, ולמעשה, היא מתאמנת.

אנשים רבים חשים מוטרדים או נבוכים מפנטזיות שלכאורה נוגדות את רצונותיהם ועקרונותיהם. אולם אין זה חריג שנשים וגברים יפנטזו על מין עם אלמנט של כפייה. לעיתים פנטזיה על מין שכופים עלינו היא דרך בה ניתן לחוש הנאה שבמציאות היתה גוררת אשמה: מין שאינו בשליטתנו מונע מאיתנו מלחוש אחריות על זה שרצינו בו. דוגמה נפוצה לכך ידועה בתור "פנטזיית אונס". בפנטזיית אונס טיפוסית, האנס הוא בדרך כלל אדם מושך שהאישה בכל אופן היתה רוצה. בפנטזיות כאלה האישה איננה באמת נפגעת; היא חשה את עצמה נחשקת כל כך שהגבר אינו מסוגל לרסן את עצמו. למרות הכפייה הלכאורית, האישה המפנטזת היא בשליטה מוחלטת.

אך לא כל הפנטזיות הן כה דרמטיות. חלקן שלוות ומרגיעות. בעבודתי עם זוגות, נשים רבות (ולעיתים גם גברים) מתארות פנטזיות בהן ישנה רומנטיקה, חשות מגע נעים, ליטוף, חיבוקים ונשיקות, ללא מין. לעיתים, כאשר חיי המין של הזוג הפכו לנטולי אינטימיות וחיבור רגשי, עולם הפנטזיה יכול לפצות על החסר.

ולבסוף, רבים תוהים "האם לשתף את בן/בת הזוג בפנטזיות שלי?". הפנטזיות שלנו הן אישיות ביותר, ורבים מעדיפים שישארו כך. למעשה, שיתוף פנטזיות אינו מתאים לכולם: אנשים רבים בעלי זוגיות בריאה וחיי מין דינאמיים אינם חולקים פנטזיות. זוגות אחרים מוצאים שגילוי הרצונות והצרכים של השני מגבירה את האינטימיות, ומוסיפה ריגוש או מימדים חדשים לחיי המין ולקשר. זוגות שמבינים שהפנטזיה היא מרחב למשחק ודימיון נמנעים מאי-הבנות ורגשות חרדה או קנאה שעלולים להתעורר. בין אם בוחרים לחלוק את הפנטזיה או לא, הכרה בצרכים שנמצאים בשורשה יכולה להוות צעד לעבר ביטוי-עצמי, צמיחה אישית, ודרך להעשרת הזוגיות.
 
עילי קרלן פסיכולוג קליני ומטפל מיני מוסמך
 
קליניקה בנופית ובכרמיאל

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה