אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > לייזר נגד קמטים

לייזר נגד קמטים וכתמים


15.11.09
גם קמטים, גם כתמים, וגם מיצוק והרמת העור אפשר להשיג באמצעות לייזר

השימוש במכשירי לייזר החל כצורך רפואי מיידי, וככל שאנו משכללים את הטכנולוגיה, טווח האפשרויות גדל. גם קמטים, גם כתמים, וגם מיצוק והרמת העור אפשר להשיג באמצעות לייזר - אם המכשיר משוכלל ואיכותי, ואם המטפל הוא רופא שיודע את העבודה

המהפכה הראשונה בטיפולים אסתטיים, שהתבטאה בהפחתת כמות הניתוחים הפלסטיים ובעלייה בטיפולים אחרים, היתה מהפכת הבוטוקס. רופאים ומטופלים העדיפו לבחור בדרך ביניים של הזרקת בוטוקס לטשטוש ומיזעור קמטים.

המהפכה הבאה בטיפולים אסתטיים היתה כניסתם של מכשירי לייזר משוכללים לתחום האסתטיקה: המכשירים החכמים יכולים לבצע שינויים בעור למגוון צרכים:

כתמים: טשטוש והעלמה של כתמי פיגמנטציה הנובעים מחשיפה לשמש, וכתמי גיל.

טיפול אחד במכשיר Palomar ינקה את הפנים, את הזרועות וכל אזור שבו ניכרת פיגמנטציה / כתמים כהים.

מיצוק והרבה: מיצוק והרמה (lifting): ללחיים, צוואר, בטן רפויה. זאת באמצעות תרמו-טראומה של הדרמיס שגורמת לגוף לתקן את עצמו. האמצעי הוא חום גבוה שחודר פנימה באמצעות לייזר Palomar, אשר מגרה את הדרמיס לייצר כמות מוגברת של סיבי קולגן ובכך נוצר אפקט של מתיחה והרמה.

צלקות: טשטוש צלקות באמצעות לייזר Palomar: ראש הלייזר שולח לדרמיס פולס שגורם לגירוי בשכבת הדרמיס וליצירה עצמית של סיבי קולגן המחדשים את העור. הטיפול מעניק לצלקת מראה של רקמה רגילה ובריאה.

נימים: נימים הנראים לעין יועלמו באמצעות הלחמתם במהלך יצירת חום גבוה באמצעות קרני הלייזר.

אופן פעולת המכשיר:

ראשי הלייזר משגרות קרניים מיקרוסקופיות ומרוכזות החודרות ישירות אל הדרמיס (השכבה העמוקה של העור) בלי לפגוע באפידרמיס (השכבה החיצונית של העור) וגורמת לחימום הרקמה. החימום יוצר גירוי לבנייה מחדש של סיבי הקולגן בדרמיס, וכך למעשה נוצרת רקמת עור חדשה וצעירה שהיא גם מתוחה וממוצקת יותר.

המכשיר פולט פולס ארוך במיוחד, המאפשר ביצוע הטיפול באנרגיה נמוכה יחסית על פני זמן ארוך יותר, דבר המונע תופעות לוואי כגון כוויות לאחר טיפול, או כאבים תוך כדי טיפול.

בעת הטיפול, מייצר הלייזר אזור של קירור עמוק ברקמות שבאזור הטיפול ובכך מונע כאבים הנלווים לטיפולי אסתטיים אחרים ואף מאפשר הזרמת אנרגיה גבוהה לאזור הטיפול ללא חשש לגרימת נזקים לאפידרמיס ולדרמיס.
ללייזר יש יתרונות בולטים בהשוואה לניתוח רגיל הנעשה באמצעות סכין מנתחים, או קילוף של העור באמצעים כימיים או מכניים. קרן הלייזר מטפלת באופן מדויק בשכבות ספציפיות בעור ולא בכולו. ניתן לשלוט באופן מדויק בעומק הטיפול ושטח הטיפול באמצעות מערכת ממוחשבת. הטיפול לא מלווה בדימום כי קרן הלייזר מלחימה את קצוות כלי הדם. קרן הלייזר גורמת לסיבי הקולגן להתארגן מחדש במבנה הדוק יותר ובכך גורמת למתיחה של העור.
תהליך ההתאוששות מטיפול בלייזר הוא שונה באופן משמעותי מהתאוששות מניתוח: הלחמת הנימים, אי הפגיעה בשכבות עור חיצוניות, הימנעות מסיכונים דוגמת זיהום, הופכים את הטיפול בלייזר לבחירה הגיונית מבחינת תוצאות אסתטיות ומבחינת תוצאות בריאותיות.
לסוג המכשיר יש משמעות, שכן יש מכשירים שונים בשימוש, ולא לכולם מנגנון פעולה דומה. כדאי לבדוק באיזה מכשיר משתמש מכון האסתטיקה לפני שפונים אליו.

מרפאת ד"ר אינה סלבצ'בסקי מחזיקה ומשתמשת במכשיר הלייזר המתקדם, החדשני והיקר בעולם – Palomar של חברת פאלומר האמריקאית (http://www.palomarmedical.com/)

למכשיר אישורי בטיחות ותקן והוא פועל לשיקום עור הפנים במגוון מוקדים: מיצוק העור, טשטוש והעלמה של כתמי שמש וכתמי גיל, הפחתת עומק הקמטים, טשטוש צלקות אקנה, ועוד.

לצד היתרון שבהחזקת מכשיר לייזר של פאלומר, היתרון בהיותי רופאה מומחית זה שלושים שנה, שבמסגרתן עבדתי בבית החולים מאיר וביצעתי טיפולי חירום רבים (ושימשתי גם כתורנית מיון בבית החולים) – הוא שיש בידי יכולת התמודדות עם בעיות שאין בהכרח לרופא פלסטיקאי. ובכלל, כדאי לקבל טיפול רק ממי שחבר באיגוד הישראלי לרפואה פנימית ובעל תעודה בלימודי "רפואה אסתטית לרופאים".

מאת ד"ר אינה, מומחית ברפואה אסתטית


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה