אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > על אף ואסתטיקה

על אף ואסתטיקה


25.02.09
הכל אודות ניתוחי אף - הזווית האסתטית והרפואית
 
תחום ניתוחי האף נחשב לאחד מהתחומים הפופולאריים והנפוצים ביותר בעולם כולו לא בכדי,האף הוא אחד האיברים הבולטים בפנינו, מבנה האף וצורתו משפיעים על מראה הפנים ומושכים תשומת לב רבה ולכן למראה האף חשיבות להרגשת ביטחון ולחיזוק התדמית העצמית. אנשים שנולדו עם אף רחב, גבנוני, ארוך,גדול או מחודד פונים לעזרתה של הכירורגיה הפלסטית על מנת לתקן את הפגם באפם ולהשוות לפניהם מראה יפה אסתטי ומעודן יותר. במרבית המקרים הפנייה לניתוח אף היא משיקולים אסתטיים בלבד, אך לעיתים נדרש הניתוח מטעמים רפואיים, לצורך תיקון מחיצה מעוותת או עקומה באף, הגורמת לבעיות וקשיי נשימה דרך האף, במקרה כזה מבוצע ניתוח המשלב את בצד האסתטי עם הרפואי ומחיצת האף מתוקנת בניתוח. ניתוח אף מביא פעמים רבות לשינוי משמעותי במראה הפנים כולו, לכן, חשוב מאוד לבצע החלטות נכונות ובחירה מושכלת של צורת האף אליה שואפים להגיע.

מי מתאים לניתוח אף ?

ניתוח פלסטי באף מבוצע רק לאחר שהאף סיים לצמוח ולהתעצב , דבר המתרחש לרוב בסביבות גיל 16 בקרב נשים ובגיל 17 בקרב גברים . ניתוח אף ניתן לבצע גם בגילאים מבוגרים, אך יש לקחת בחשבון שככל שמתבגרים העור נעשה פחות אלסטי ועל כן קשה יותר לדייק בעיצוב הנחשק.

כיצד בוחרים את צורת האף ? השאיפה למראה טבעי

לאחר שהתקבלה החלטה לעבור ניתוח אף, חשוב להגיע לפגישת יעוץ מקדימה עם המנתח ולהגדיר בפניו את הציפיות מהניתוח ולקבל מענה למידת הריאליות שלהן. כשפונים למנתח פלסטי על מנת לעבור ניתוח באף צריך לוודא שהוא מתחשב לא רק ברצונות שלך (זה חשוב) אבל גם יודע לייעץ לך מה מתאים לפנים שלך השאיפה היא לאף בעל מראה אנטומי ואסתטי המתאים לפנים ובעל תפקוד פיזיולוגי תקין, דהיינו, נשימה טובה דרך האף.ניתן היום להגיע למראה של אף מנותח , אם הניתוח מבוצע ע"י מנתח מיומן ובעל נסיון והתמחות בניתוח זה.אף יפה ובעל מידות נכונות פירושו, מידות שאינן בולטות בשום פרט ממרכיבי הפנים, לא סולד מידי ולא שקוע מידי ולא מורם מידי ולא קצר מידי, מתאים ומשתלב בפרורופורציות של הפנים.

האם אף מוצלח הוא אף סימטרי? מסתבר שאין סימטריה בפנים
 
פני האדם כולל שני צידי האף,מסתבר, אינם סימטריים. מסיבה זו, לא קיים דיוק שלם בצורה של צד ימין וצד שמאל של הפנים וגם לא קיימת זהות מוחלטת בין שני חצאי האף . כלומר, שני הפרופילים אף פעם לא זהים. זה המצב הנורמלי. גם המבנה הפנימי של האף כמעט תמיד, לא-סימטרי.
 
החשיבות של נשימה דרך האף
 
לנשימה דרך האף חשיבות רבה.
האוויר שאני נושמים דרך האף עובר סינון מאבק וחלקיקים העפים באוויר, עובר חימום לטמפרטורה שתהיה נוחה לריאות ומקבל לחות מתאימה. אלה כולם תהליכים שהינם חשובים מאד לנשימה תקינה.
אף סתום והפרעה בנשימה דרך האף, מובילה במשך השנים להפרעות רפואיות רבות. למרות זאת אנשים רבים לא מודעים לקושי שיש להם בנשימה דרך האף.
בעיה זו נכונה במיוחד אצל בעלי אף גדול.
לפעמים המודעות שלנו לקשיי הנשימה מהם סבלנו כל החיים, מתעוררת אחרי שמבצעים את תיקון המחיצה המאפשר לנשום מנחירי האף באופן חופשי.

כיצד מתבצע הניתוח?הרדמה כללית או מקומית.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או מקומית. בהרדמה מקומית איזור האף המורדם מחוסר תחושה והמנותח אינו חש בכאבים. בניתוח המבוצע על ידי הרדמה כללית מורדם המנותח באמצעות עירוי לווריד והוא ישן לאורך כל הניתוח. אורכו של ניתוח אף הוא בין שעה לשעתיים כשבסיומו תופרים את האף , מגבסים אותו ומחדירים טמפונים פנימיים אותם מסירים ביום שלמחרת. במקרים מסוימיםנחוצים קיצור האף, היצרות הנחיריים (הקטנת נחיריים), תיקון המחיצה או השתלת סחוסים.
בתום הניתוח מוחדרים פתילים (טמפונים) לאף שמוציאים לאחר יום או מספר ימים.
תפקידו של הגבס לאחר הניתוח הוא לקבע את האף והוא מוסר אחרי שבוע. התפרים בניתוח אף הם תפרים פנימיים הנמסים לרוב מעצמם.
לאחר הניתוח מומלץ להימנע מחשיפה מוגברת לשמש במשך כשלושה עד ארבעה חודשים.

החלמה אחרי הניתוח:

בימים הראשונים שלאחר הניתוח קשה לנשום דרך האף.מעבר לטמפונים של היומיים הראשונים, הרקמות בחלק הפנימי( ריריות) והחיצוני של האף נוטות להתנפח ולסבול מבצקות. על כן בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח הנשימה דרך האף תהיה קשה במיוחד. עם חלוף הזמן הבצקות הפנימיות ירדו באופן הדרגתי ובהתאם לכך הנשימה תשתפר. סיבה נוספת המקשה על הנשימה האפית לאחר הניתוח קשורה לקרישי הדם היבשים המצטברים בפתח הנחיריים כתוצאה מהדימום של הימים הראשונים. למרות ההרגשה הלא נעימה הנגרמת על ידם, אין לנקות אותם לבד בבית! בביקור הראשון במרפאת כללית אסתטיקה לאחר הניתוח מנקה המנתח את מעברי הנשימה ויפתח את מעברי האוויר, לפחות באופן חלקי.
למרות האי נעימות הנגרמת, חל איסור לקנח את האף במשך חודש מיום הניתוח. ניתן להקל על הרגשת המלאות בתוך האף על ידי טפטוף של טיפות מי מלח בתוך הנחיריים. שתי טיפות בכל נחיר, עד שש פעמים ביום, יספיקו להשאיר אותם פתוחים יחסית.

תופעות זמניות לאחר הניתוח

ההחלמה של כל ניתוח מלווה בבצקות ו/או בנפיחות של הרקמות סביב העיניים והאף. התהליך מתעצם ויגיע לשיאו ביום השני או השלישי שלאחר הניתוח. המדובר בתגובה טבעית ותקינה של הגוף, אשר מטרתה בין היתר לסייע לריפויו והחלמתו של האזור המנותח. כשבעה ימים לאחר הניתוח רוב הנפיחות ושטפי הדם נעלמים ונותר רק בצקת קלה הממוקמת באף בלבד. כשבוע לאחר הניתוח מסיר המנתח בכללית "אסתטיקה" את ה"גבס". בשלב הזה, ללא "גבס" על האף וכמעט ללא נפיחות ושטפי דם בפנים, מדובר בתופעה תקינה וטבעית לחלוטין לאחר ניתוח ואינה מהווה סיבה לדאגה. בהתאם לצורך, ניתן לטשטש אותם על ידי מייקאפ. שטפי דם יופיעו ביום הראשון או השני שלאחר הניתוח באזור שמסביב לעיניים. לאחר מספר ימים הם ייפשטו לשאר אזורי הפנים, ישנו צבע, ייטשטשו וידעכו ובסוף ייעלמו לחלוטין. אצל רוב האנשים הם יחלפו לאחר כ-5 ימים מיום הניתוח.

ניתוח מחיצת אף- לחוד או משולב עם ניתוח אסתטי.

מחיצת האף הינה הקיר האנכי אשר מחלק את האף לשני מעברי אוויר.קיר זה בנוי מסחוס בשני השלישים הקדמיים ומעצמות דקות בשליש האחוריים עם חלוף השנים וביחד עם התפתחות הגוף, המחיצה נוטה להתעקם מעט לכיוון אחד הצדדים. לעיתים, מתפתח גם בליטת סחוס בבסיס התחתון של המחיצה .ברוב המקרים הנ"ל ,סטיות קלות מסוג זה לא מהוות כל בעיה לנשימה דרך האף. מאידך מקרים מסוימים הסטייה במחיצה יכולה להגיע עד כדי חסימה חלקית או מלאה של אחת ממערות האף.
חבלה או טראומה יכולות אף הן לגרום לסטיית מחיצה. הטיפול להפרעות נשימה כתוצאה מסטיית המחיצה הוא ניתוחי בלבד. הניתוח נועד לתיקון הבעיות של מחיצת האף ומטרתו לשפר את הנשימה דרך האף. עוד סיבה לביצוע ניתוח זה היא לפנות את מעברי האף לצורך אבחנה של דימומים, גידולים או פוליפים של האף.הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או מקומית. ביחד עם ניתוח פלסטי או כפרוצדורה יחידה.אצל אנשים אשר סובלים מבעיות נשימה דרך האף ושוקלים גם לעבור ניתוח פלסטי, מומלץ לבצע את שניהם ביחד. כך ניתן לאחד את תקופת ההחלמה של שני הניתוחים ולחסוך ביצוע של שתי הרדמות

הסיכונים בניתוח מחיצות:
 
באופן יחסי, תיקון מחיצה הינו ניתוח די בטוח ואחוזי ההצלחה, כלומר נשימה טובה דרך האף, הם בהחלט בתחום ה- 90-95%. ניתוח מחיצה מלווה בד"כ גם בהקטנה של המדפים הצידיים אם זאת, אחת הבעיות הידועות, רירית המדפים הצידיים יכולה להתפתח מחדש, במיוחד אם קיימת נטייה לרגישות אלרגית ואז למרות ניתוח טוב, האף נסתם מחדש. קיימת סכנה לא שכיחה בעת ניתוח מחיצה והיא, יצירת נקב במחיצה (חור מצד לצד). התפתחות נקב אחרי ניתוח במחיצה יכולה באחוז קטן, להתרחש במצב בו קיימת מחיצה שעברה טראומה קשה ויש הדבקויות ברירית ויכולה להתרחש אצל מעשנים שבהם הרירית ניזוקה ומאבדת את הגמישות הטבעית שלה. כיום מתקנים נקב במחיצה בניתוח ,או מטפלים בו בכפתורים הבנויים במיוחד למטרה זו.

אודות "כללית אסתטיקה" הנה רשת מרפאות לרפואה אסתטית בפריסה ארצית, אשר הוקמה במטרה לתת מענה רפואי מקצועי ומבוקר בתחום הניתוחים הפלסטיים, הטיפולים האסתטיים וטיפולי הסרת שיער בטכנולוגיות מתקדמות.הודות לגב הרפואי הרחב של "כללית', נעשים כל הטיפולים על ידי מיטב הרופאים והמומחים, ועל ידי צוות רפואי מקצועי, מנוסה ומהימן, המקנה שירותי רפואה אסתטית, מקצועית וחדשנית, ברמה הגבוה ביותר.'כללית אסתטיקה' הנה גוף אמין וחזק, הנהנה מן היציבות והחוזק הכלכלי של "כללית', תכונות המקנות ללקוחות בטחון כלכלי ושלווה ושקט נפשי לאורך כל הטיפול.

מאת :ד"ר דין עד אל מומחה בכירורגיה פלסטית,המנהל הרפואי של רשת " כללית אסתטיקה" , ראש המחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית
"לכללית אסתטיקה" סניפים ברמת אביב,חדרה, נתניה, פתח תקווה, נס ציונה, חולון, ירושלים, באר שבע, עפולה , חיפה וקריית ביאליק. לפרטים טל. *2829
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה