אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > שחזור שד לאחר כריתה

שחזור שד לאחר כריתה


17.12.08
כיום מוצעת האפשרות לשחזור שד מיידי לכל אישה שמיועדת לעבור כריתת שד, והשחזור אפשרי מבחינה רפואית
 
במרכז הרפואי הלל יפה בוצע לראשונה בישראל שחזור שד מיידי ע"י רקמות עצמיות (מתלה עור - שריר מהבטן) (שנת 1993) . דבר המצמצם במידה רבה את הטראומה הקשורה באובדן השד בעיקר אצל נשים צעירות. כיום מוצעת האפשרות לשחזור שד מיידי לכל אישה שמיועדת לעבור כריתת שד, והשחזור אפשרי מבחינה רפואית.
 
השחזורים מבוצעים בשתי שיטות עיקריות
האחת על ידי העברת מתלה עור - שריר מהבטן: זוהי הטכניקה הניתוחית המקובלת ביותר בשחזור שד ע"י רקמות עצמיות שריר ה"רקטוס אבדומיניס", הוא אחד השרירים האורכיים של הבטן העובר מעצם החזה עד עצם הבושת (פוביס).
חלק מהשריר השומן והעור שמעליו יחד עם אספקת הדם שלהם, יכול להיות מתועל מתחת לעור מהבטן, ממוקם בקדמת דופן החזה ומעוצב בצורתו בדומה לשד שניכרת. בדרך כלל, משתמש הכירורג רק בשריר אחד, בעור ובשומן אשר ביניהם, ללא צורך בשימוש בתותב סיליקון.
מניתוח זה נותרות צלקות על החזה והבטן: צלקת אליפטית על השד, וצלקת אופקית על הבטן.
אין בד"כ מגבלה בהמשך טיפול כימותרפי או קרינה במידה ונדרשים ואין מגבלה במעקב אונקולגי המשכי.
רקמת השד המשוחזר בטכניקה זו דומה במישוש ומשתפלת ב"אופן טבעי" בדומה לרקמת השד הנגדי. בשיטה זו ניתן לשחזר גם שדיים גדולים יחסית וצנוחים, כמובן במידה וקיימת די רקמת עור ושומן מדופן הבטן.
שיטה נוספת לשחזור שד מיידי הנה ע"י תותב סיליקון. מותחן קבוע בשלב אחד או מותחן ותותב קבוע בשני שלבים. זו דרך פשוטה יחסית ואפשרית בעיקר במצבים בהם נכרתה רקמת השד ללא חסר ניכר של העור.
בניתוח זה מושתל מותחן, תותב סיליקון מתחת לשרירים המכסים את בית החזה או במנח תת עורי. תותב הסיליקון הקבוע מורכב ממעטפת של סיליקון ובתוכה סיליקון ג'ל, מי מלח, או שמן סויה. שחזור כזה יתאים לנשים עם גידולים קטנים, כשהשד הנותר אינו גדול.
הצלקת שתיוותר לאחר השחזור, בדרך כלל, אופקית ובאותו מיקום כשל צלקת לאחר כריתת שד.
שיטה זו אינה מתאימה לאישה המעונינת בשד משוחזר גדול, או כאשר המנתח נאלץ לכרות כמות ניכרת של עור השד, או כשהעור הנותר ניזוק מטיפול קרינתי לפני או אחרי כריתת השד.
 
שחזור השד על ידי מותחן רקמות
 
במהלך ניתוח הכריתה מסיר הכירורג קטעים מעור השד ואת מירב רקמת השד לצורך שיחזור השד מתבצעת מתיחה של העור לצורך יצירת החלל שיכיל את התותב הקבוע בשל נפח זהה או קטן מהשד שניכרת.


 
שיטה זו נעזרת ביכולת העור להימתח (כמו עור הבטן במהלך הריון).
בשחזור זה יש צורך לבצע שני ניתוחים בדרך כלל, ומשך הזמן הנדרש הוא שנה בהתאם למהלך שלאחר הניתוח.

בניתוח הראשון:
מוכנס מתחת לעור ולשריר במקום הכריתה, מותחן רקמות. הוא נראה כבלון מסליקון, המנופח בהדרגה ע"י הזרקת מי מלח סטריליים לתוכו, עד לקבלת הנפח הרצוי.
תהליך זה נמשך כחודש עד שלושה חודשים בשיטה זו ניתן לשחזר בדרך כלל שדיים קטנים עד בינוניים בגודלם. קשה או בלתי אפשרי לשחזר שדיים גדולים במיוחד.
לאחר שהעור נמתח בצורה המספיקה להכנסת תותב קבוע, מוציאים כמות של נוזלים מתוך המותחן, עד שהוא מגיע לגודל השווה לשד השני - הבריא, בשלב זה מוצאים את יתרת כמות הנוזלים שנשארה במותחן, ובהתאם לכך נקבע גודל התותב הקבוע.

 
במהלך הניפוח עלולה להיגרם אי נוחות מסוימת מהניפוח, ותיתכן הרגשה שהשד הופך נוקשה.
תופעה זו נעלמת, בדרך כלל, אחרי 48 שעות לאחר כל פעולת ניפוח.
אם תחושת אי הנוחות קיימת בכל זאת , עלייך לפנות לרופא, כדי שהוא ישקול אם צריך להוציא מעט מהנוזל ולהאט את תהליך הניפוח.
בניתוח השני:
מוציאים את המותחן מהגוף, ומשתילים במקומו תותב קבוע שתוכו סיליקון ג'ל או מי מלח, בהתאם להחלטת המנותחת ובעצת המנתח הפלסטיקאי.
השחזור בשיטת הניפוח נמשך זמן רב יותר משיטות אחרות.

התוצאות בדרך כלל משביעות רצון, בשחזור שדיים קטנים עד בינוניים. איכות התוצאה הקוסמטית ורכות השד המשוחזר צפויה להשתנות במשך השנים עליה או ירידה במשקל ישפיעו על הסימטרייה ביחס לשד הטבעי.

התוצאה המתקבלת בדרך כלל ע"י שיחזור בעזרת מותחן ותותב קבוע מאפשרת סימטרייה נפחית סבירה בלבוש חזיה, אולם לא תתקבל סימטרייה טובה לשד הנגדי במיוחד אם הוא גדול בנפחו ללא תמיכה של חזיה.

חומר רקע נוסף ניתן לקבל במזכירות היחידה לכירורגיה פלסטית לרשות המטופלות ייעוץ ותמיכה לפני ואחרי הניתוח שנערך ללא הליכי בירוקרטיה ותורים ארוכים.
טלפונים: 04-6304689, 04-6304252.

תגיות: כירורגיה, טחורים, ניתוחים, ניתוח, הרדמה, ניתוח מעקף קיבה,  בריאות האישה, גיל המעבר, גלי חום, וסת, מחזור, קנדידה בנרתיק, תום הוסת, גיל המעבר, תסמונת קדם וסטית PMS, הגדלת חזה, אנדומטריוזיס, רחם, אנדומטריוזיס


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה