אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה > שיטות להכנת מדרסים

שיטות להכנת מדרסים


וינברג אורטופדיה / 12.10.08
מדרסים הוא מונח כללי, המתאר אביזר שמוכנס לנעליים ודורכים עליו
מדרסים אמורים לחלק נכון את העומס על כפות הרגליים, לתמוך רקמות רכות שקורסות, לשפר את היציבה, לשפר את היציבות, לבלום זעזועים, להפחית כאבים ולשפר את הנוחות. קיימות שיטות שונות, רמות שונות, וחומרים שונים להכין את המדרסים. רצוי לדעת מהן השיטות הקיימות להכנת מדרסים, כדי לדעת למה לצפות מכל שיטה. להלן פירוט השיטות להכנת מדרסים.

שיטת המדף

מוצר מדף נעשה לפי תבנית מוכנה.
היתרון במוצר זה, הוא שיש בו בלימת זעזועים, דבר שנחוץ לפעילויות מסוימות.
החיסרון במוצר זה, כיוון שהוא נעשה מראש על פי תבנית – קשה לו לתת כל פתרון אמיתי לבעיה קיימת, או למנוע אותה. לכל רגל צריך לתת את התמיכות המתאימות לה. במוצר מדף התמיכות הן סטנדרטיות, ולרוב הן אינן מתאימות למבנה רגל אישי, ששונה מהתכנון המקורי של המדרס.

שיטת המחשב

בשיטה זו דורכים בעמידה על משטח עם חיישנים (סנסורים), ומקבלים תמונה דו-ממדית של דריכה סטטית. על פי תוצאות התפלגות עומס הדריכה מספקים מדרסי מדף מוכנים מראש, או שנותנים מדרס על פי האינפורמציה הדו-ממדית שנתקבלה.

שיטות ההטבעה בקופסת ספוג

בשיטות השמרניות העתקת הרגליים נעשית באמצעות הטבעת הרגליים בתוך קופסת ספוג. הדריכה בקופסה היא תלת-ממדית. הספוג שבקופסת המטבע הינו חומר שמקבל את צורת הרגל אך ורק אם הרגל מוכנסת בלחץ.
קיימות מספר גישות לשימוש בקופסת ההטבעה:
1. לדרוך בעמידה לתוך הקופסה. התוצאה המתקבלת – העתקת הדריכה בעומס מלא.
2. לדרוך לתוך הקופסה בישיבה. התוצאה המתקבלת היא העתקת הדריכה בעומס חלקי.
3. להצמיד את קופסת הספוג אל הרגל כשהרגל באוויר. התוצאה המתקבלת באפשרות זו היא העתקת הצורה החיצונית בלבד של כף הרגל כפי שהיא.
השיטות הנ"ל הן סטטיות. ההטבעה בקופסת הספוג היא קלה ומהירה ביותר. הבעיה בשלוש הדרכים הללו לעשיית מדרסים, שהן מעתיקות מצב קיים, וכשהדריכה בעומס מלא - הן מנציחות את שגיאות הלחץ. זאת אומרת, המדרסים לא ישנו את צורת הדריכה של המטופל בצורה אפקטיבית. על כן, השיפור האפשרי בשיטות אלה הוא מוגבל בלבד.

השיטה האמריקנית

הגישה האמריקנית דוגלת במידור – האדם שלוקח את המידות אינו האדם שמייצר את המדרסים. אפילו המעבדה, שמייצרת את המדרסים, מצוייה בדרך כלל מאות ואלפי קילומטרים מהמכון בו נבדק המטופל ונלקחו המידות. בשיטה האמריקנית, שמדרסים מתוצרתה נקראים גם "מדרסים פונקציונליים",העתקת הרגל נעשית כשהרגליים ללא עומס ובמצב נייטרלי - “Neutral Position” - באמצעות חבישה בתחבושות גבס. התוצר הסופי הינו מדרס קשיח, שמתייחס לעקב ולקשת האורכית של כף הרגל בלבד, כשבחלק הקדמי יש ריפוד ישר. על כן נהוג לכנותו גם מדרס "Semi-Rigid" - שכן הוא מדרס לחצי רגל והוא קשיח כולו. זהו מדרס הנמצא מתחת לכף הרגל בלבד, ולא מסביב לה. ההסבר לכך הוא שהפילוסופיה האמריקנית מתייחסת לכל מצב של אי נוחות בכפות הרגליים, כאפשרי לטיפול בדרך של שינוי הדריכה בחלק האחורי של כף הרגל. במדרסים אלה אין ריפוד הולם, דבר קריטי כשמדובר בסוכרת, במחלות מפרקים ובפעילות ספורטיבית.

מדרסים אפקטיביים – E.F.S

בשיטה זו משתמשים בתחבושות גבס והרגל מוחזקת ללא עומס לצורך המדידה. אולם, לא מתבצעת העתקת הרגל כפי שהיא. בשיטה זו מעוצב הגבס על הרגל למצב האידאלי-אופטימלי הנכון לרגל. התוצאה המתקבלת היא שבכל דריכה ודריכה – בזמן עמידה, הליכה, ריצה וגם נחיתה מניתור – הרגליים תמיד תדרוכנה בצורה האופטימלית. המדרס תומך את כף הרגל לכל אורכה, והינו בעל שוליים גבוהים. הוא חובק את הרגל. הדבר מגדיל את שטח המדרס, ועל ידי כך מקטין את הלחץ בכל נקודה ונקודה. כיוון שהדריכה הופכת להיות הדריכה הנכונה, הרגל אינה קורסת לצדדים. כך המדרסים מאריכים את משך חיי הנעליים, ומקטינים משמעותית את הבלאי שלהן. המדרסים מעמידים את כף הרגל, הקרסול והברך במנח האופטימלי האפשרי ומביאים למצב של אי נעילת המפרקים. מצב של נעילת המפרקים אינו רצוי, כיוון שהוא גורם לפגיעה מוגברת בסחוס.

למדרסים אפקטיביים כמה תכונות:

 • שיפור מחזור הדם בכף הרגל - המדרסים תומכים את כף הרגל ולא לוחצים עליה, ומאפשרים לדם לעבור בחופשיות בכלי הדם בחלק הקדמי של כף הרגל.
 • מניעת היווצרות שלפוחיות ויבלות בכפות הרגליים.
 • ייצוב כף הרגל.
 • בלימת זעזועים טובה מאד. בלימת זעזועים טובה חשובה, בין השאר, במקרים של ריצה על משטחים קשים, ובמקרים של פלטפוס (רגל שטוחה).
 • המדרסים מפחיתים הופעת נקעים ומזרזים החלמה מהם.
 • במצב של סוכרת או מחלות מפרקים, מדרסים אפקטיביים רכים עוזרים במניעת היווצרות פצעים וכיבים בכפות הרגליים. במקרה של פצע או כיב קיים, המדרס בנוי כך שיימנע מהפצע לחץ כלשהו, וכך יתאפשרו תנאים המזרזים החלמה. לא טוב לעשות חור במדרס, שכן לחור שוליים חדים שעלולים לפצוע את המשתמש. בנוסף, דריכה דרך החור עלולה להגיע עד בסיס הנעל, דבר שעלול ליצור גירוי. מספר רב מאוד של קטיעות יכול להימנע באמצעות שימוש רציף במדרסים.
 • החומרים - החומרים בהם משתמשים בייצור המדרסים האפקטיביים הינם חומרים שתומכים, בולמים זעזועים וגם מרפדים לפי הצורך. גם בחומרים בולמי זעזועים ומרפדים קיימות איכויות שונות, אשר קובעות את אורך החיים ואת אורך התקופה שבה מדרס אפקטיבי יבצע את מטלותיו – ייצוב הרגל, תמיכה ובלימת זעזועים.
 • ידע - מימד הידע של האורתופד הוא שיקבע האם המדרסים יהיו אפקטיביים באמת.
מדרסים חיוניים מאוד במקרים של סוכרת, מחלות מפרקים, ספורטאים, חיילים ואנשי גיל הזהב. ככל שהמאמצים רבים יותר אצל החיילים והספורטאים, וככל שהמצב מסובך יותר אצל החולים והמבוגרים – היכולות של המדרסים המתקדמים באות לידי ביטוי גדול יותר.
מדרסים  וינברג אורטופדיה
 

תגיות: מדרסים, אורטופדיה, יבלות, שיגדון, פודגרה, פלטפוס, נקעים בקרסול
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה