אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה >

כיצד לבחור בריכה טיפולית?


4.4.21
בריכה טיפולית

בריכה טיפולית היא בריכה ייעודית לשחייה טיפולית והידרותרפיה. מטרתו של הטיפול היא לחזק את המערכת הנוירומוסקולרית - שלדית של המטופל, ולשפר כך את מצבו הגופני והרגשי. הטיפול הוא בקבוצות או ביחידים, אך תמיד פרטני, וכולל מטפל שהוסמך לצורך כך. בריכת השחייה מותאמת בדיוק לצרכים אלה: הבריכה מחוממת, מאובזרת באביזרים שנועדו לתמיכה ונגישות, וחסומה לרעשים הנובעים מרחצה ציבורית.

מי מטופל בבריכה טיפולית?

בריכת שחייה, באופן כללי, היא מקום בילוי מועדף על הרבה מאוד אנשים, שמגיעים אליה לצורכי הנאה וספורט. לבריכה טיפולית יש ערך מוסף. היא יכולה לסייע רבות לאנשים החווים מגבלות פיזיות, נפשיות ומנטליות. למשל, אנשים שחולים במחלות כרוניות ומעוניינים לשפר את איכות חייהם; ילדים שסובלים מקשיים התפתחותיים; ספורטאים לאחר פציעות; אנשים שסובלים מכאבים בגוף, וכד'.

האם כל בריכה יכולה להיות בריכה טיפולית?

בריכה טיפולית, אם כך, היא בריכה מסוג אחר. היא לא בנויה, מתוכננת ומתוחזקת באותו אופן של בריכות רגילות כי היא משרתת אוכלוסייה ייחודית, עם צרכים וקשיים גופניים, נפשיים וקוגניטיביים. האוכלוסייה עצמה היא מגוונת מבחינת הצרכים והקשיים הגופניים, הנפשיים והקוגניטיביים בהם יש לטפל. על כן, לא כל בריכה טיפולית מתאימה לצורכי כל אחד.

מה צריך להיות בבריכה טיפולית?

בריכה טיפולית עשויה במרבית המקרים מפאנלים מתועשים או מבטון. היא כוללת איטום שעשוי מיריעות PVC, במקרה של בריכה מתועשת.

בריכות טיפוליות כוללות מערכת זרמים ומערכת חימום, הקובעת את הטמפרטורה הטובה ביותר שמאפשרת לשמור לכל אורך השנה טמפרטורה של 30 מעלות, שהיא הטמפרטורה הטובה ביותר לצורך טיפולים בתוך המים. יש סוגים שונים של מערכות כאלה, שמיוצרות על ידי חברות שונות.

עוד חשוב לשים לב, כי בבריכות טיפוליות חייבת להיות הנגשה לנכים, כחלק מקהל היעד של השחייה הטיפולית ושל הידרותרפיה.

דבר נוסף שיש להתייחס אליו הוא צוות הבריכה ובעיקר המטפלים. הבריכה אמורה להוות אמנם גם מקור להנאה, אך היא בראש ובראשונה אמצעי לטיפול. ולכן חשוב שיהיו בבריכה מטפלים מקצועיים ובעלי ניסיון בהדרכת שחייה, שמכירים לעומק את האוכלוסייה שהם מדריכים. כיוון שמדובר על הדרכה אישית ופרטנית, המטפלים צריכים להיות סבלניים, קשובים, מכילים, תומכים וכד'.

האם כל בריכה טיפולית מתאימה לי?

כשבאים לבחור בריכה טיפולית, צריך לשים לב שהיא מתאימה לצרכיכם ותוכל לקדם את בריאותכם. זה אומר שאם אתם סובלים מנכות כלשהי, חשוב לבדוק אם יש הנגשה לנכים בבריכה. בנוסף, צריך לבדוק האם מערכות זרימת המים והחימום פועלות כמו שצריך, ואתם חשים בנוח בתוך הבריכה. אם תסבלו, זה רק יעכב את הטיפול בכם.

בריכה טיפולית מצריכה תחזוקה מתמדת. האם הבריכה נקייה כשאתם נכנסים אליה? האם מנקים אותה כל הזמן? אם לא, זה עלול להיות לא היגייני, אפילו מסוכן מבחינה בריאותית, וכדאי לבחור בריכה אחרת.

לא רק הבריכה הפיזית חשובה אלא גם הסביבה: ראשית, אם צריכים לעבור טיפול מדי יום, כדאי לבחור בריכה ייחודית, ולא בריכה ציבורית המוקצה מדי פעם לצורכי הטיפול.

שנית, הצוות והמטפלים. מעבר לשאלת המקצועיות, שהיא כמובן חשובה מאוד, יש גם את סוגיית יחסי האנוש: האם אתם מסתדרים עם המטפלים מבחינה אישית? האם הם מבינים אתכם, את הקשיים והצרכים שלכם? האם הם מקשיבים?

שלישית, הסביבה האנושית. האם עובדים בקבוצות או ביחידים? האם אתם מסתדרים עם האנשים האחרים שמטופלים בבריכה?

חשוב לא פחות הוא עניין המחיר. טיפולי הידרותרפיה ממומנים חלקית במקרים מסוימים על ידי משרד הבריאות, אבל לא כל בריכה טיפולית תסובסד. בדרך כלל מדובר על כמה עשרות טיפולים לשנה. גם אם לא, יתכן כי הבריכה מכוסה על ידי ביטוח בריאות פרטי, ואולי זה אפילו משתלם יותר עבורכם.

העלות משתנה בהתאם לקופה, לסוג הטיפול, והבריכה. באופן פרטי, ללא סבסוד, המחירים יכולים להגיע למאות שקלים לחודש, למפגש אחד בשבוע.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה