אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

פציעות ספורט


14.3.21
פציעות ספורט בקרב רוכבי האופניים

פציעות ספורט הינן שכיחות יחסית, ויכולות להתרחש ממגוון גורמים. הפציעות יכולות לנבוע מסיבות גופניות, כלומר שחיקה של הגוף, נזק בשרירים כתוצאה מפעילות מאומצת, קריעת גידים ורצועות וכיוצא באלו. הפציעות יכולות להתרחש גם כתוצאה מנפילה, החלקה, או תאונה לא צפויה אחרת במהלך הפעילות הספורטיבית. בנוסף, הפציעה יכולה להיגרם גם כתוצאה מתאונת דרכים, אשר אינה קשורה ישירות לפעילות הספורטיבית, אך עלולה להיגרם במהלכה.

פציעות ספורט בקרב רוכבי האופניים

רכיבה על אופניים הינה ספורט נפוץ מאוד, אשר משמש גם למטרות התניידות או בילוי בשעות הפנאי ולאו דווקא כאימון ספורטיבי גרידא. במקביל לכך, האופניים משמשות גם ספורטאים מקצועיים ביותר, ונעשה בהן שימוש במהלך הטריאתלון, אחד מענפי הספורט המאתגרים ביותר.
עם זאת, הרכיבה על האופניים, אם לא נעשית בצורה בטיחותית ונכונה ומתוך הקפדה על שימוש באביזרים ייעודיים כמו קסדה לאופניים ופריטים נוספים, עלולה להיות מסוכנת ולגרום לפציעות. הפציעה הנפוצה ביותר בקרב רוכבי האופניים היא תסמונת פטלו-פמורלית, אשר פוגעת בברכיים. התסמונת פורצת בעת הפעלת לחץ יתר על הברכיים, דבר העשוי להתרחש בעת רכיבה בשיפוע חד, בהילוך גבוה או בעת סיבוב דוושות נמוך מדי. פציעה מוכרת נוספת הינה דלקת בגיד הפיקה, הגורמת לכאבים במהלך התנועה ובעיקר ביישור הרגל והברכיים. הדלקת נגרמת כתוצאה ממתיחה זוויתית של גיד הפיקה בעת הרכיבה. דלקת בגיד הארבע ראשי או דלקת בחלק הפנימי של הברך אף הן נחשבות נפוצות מאוד.

פציעות ספורט מידיות

כאמור, פציעות ספורט יכולות להיגרם אף ללא קשר ישיר לספורט עצמו, כדוגמת תאונות דרכים.
בעת פעילות ספורטיבית, אנו נעים במהירות רבה יותר מאשר בהליכה רגילה, ובמקביל לכך אנו מרוכזים יותר בספורט אותו אנו מבצעים ומקדישים פחות תשומת לב לעולם שסביבנו.
לכן, תאונות דרכים עלולות להתרחש במקרה של קיום פעילות ספורטיבית, במיוחד במרחב האורבני. רוכבי האופניים נתונים לרוב בסכנה זו, שכן רכיבה על אופניים הינה פעילות ספורטיבית המקובלת מאוד בערים, ומתוך כך שהיא משמשת גם כאמצעי התניידות, לאנשים רבים יש נטייה לרכב בסמוך לכביש או אפילו על שולי הכביש עצמו.
כך נגרמות תאונות דרכים אשר מעורבים בהן גם רוכבי אופניים, ולכן חשוב להקפיד על נסיעה בשבילי האופניים, הימנעות מרכיבה בסמוך לכבישים וחבישת קסדה לאופניים.

פציעות שחיקה

לרוב, כאשר אנו חושבים על פציעות ספורט, אנו חושבים על פציעות בהן הגוף נשחק מרוב שימוש מאומץ בו. אחת מפציעות הספורט הנפוצות הינה שבר מאמץ, אשר נגרם משימוש יתר באברי הגוף, ויוצר כאב מתמשך, בעיקר בתנועה ובהעמסה נוספת על העצמות.
בנוסף, במקרה של פעילות מתמשכת בעומסים גבוהים וללא מנוחה מספקת, עלולה להיווצר שחיקה בסחוסים. הסחוסים נועדו לספק בלימת זעזועים ולרכך את המגע בין העצמות, ולכן הם קריטיים לגוף.

איך להימנע מפציעות ספורט

הדבר החשוב ביותר בהימנעות מפציעות ספורט הוא להקשיב לגוף שלכם. יש להימנע מאימונים מאומצים מעבר לגבול היכולת שלכם, ולהפחית עצימות ותדירות של אימונים במידה וחשים בכאב. במקביל, יש לפנות לטיפול רפואי.
יש להקפיד גם על מהלך אימון נכון, הכולל חימום ומתיחות.
בנוסף, חשוב לרכוש ציוד מגן המותאם לסוג הספורט אותו אתם מבצעים. למשל, על רוכבי אופניים לרכוש קסדה, מגני מרפק ומגני ברכיים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה