אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה >

בוטוקס תופעות לוואי


16.2.21
מה חשוב לדעת לפני הטיפול בבוטוקס?

בוטוקס (בוטולינום טוקסין) הוא חומר המופק מרעלן מחיידק ה-Clostridium botulinum, החומר הופק לראשונה בשנות ה-80 של המאה הקודמת כדי לטפל בבעיות פזילה ועין עצלה. בהמשך, החלו להשתמש בבוטוקס גם כחומר המתאים לטיפול בטיקים ובעוויתית לא רצוניות, ובהמשך החלו להשתמש בחומר לטיפול בבעיות כמו הזעת יתר ומיגרנות.

בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת החל השימוש בבוטוקס גם בתחום הרפואה האסתטית, בעיקר למטרות כמו טשטוש ומניעת קמטי הבעה וקמטים דינמיים בפנים, ותוך זמן קצר הבוטוקס הפך לטיפול פופולרי לטשטוש קמטי הבעה וקמטים אחרים.

מה חשוב לדעת לפני הטיפול בבוטוקס?

טיפולי הזרקת בוטוקס הפכו לשגרה, זהו טיפול נפוץ ובטוח המאושר על ידי ארגוני בריאות המובילים, ובהם גם ארגון ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל. הזרקת בוטוקס נועדה לשפר את המראה האסתטי ולהילחם בפגעי הזמן והגיל, הבוטוקס הוא רעלן שגורם לחסימה חלקית של ההולכה העצבית לשריר אליו מזריקים את החומר, ובכך למעשה הבוטוקס מפחית את התכווצות השרירים והקמט מוחלק ונעלם.

חשוב לציין כי השימוש בבוטוקס בטוח, זהו טיפול ותיק הנמצא בשימוש נרחב בתחום הרפואה האסתטית, ויש ניסיון עם החומר כבר למעלה מ-50 שנה. עם זאת, ישנה חשיבות רבה לבחירה נכונה של מנתח מומחה המתמחה גם בטיפולי בוטוקס, מאחר וטיפול מקצועי מפחית ומונע את תופעות הלוואי המוכרות.

במה יש ליידע את הרופא לפני הטיפול בבוטוקס?

לפני הטיפול בבוטוקס חשוב ליידע את הרופא המומחה האם האישה בהריון או שהיא לאחר לידה ומניקה את התינוק, מאחר ואין להזריק בוטוקס בהריון ובהנקה. כמו כן, יש ליידע את הרופא על רגישות לרעלן בוטולינום (סוג A) או רגישות למרכיבים נוספים שיש בהזרקות הבוטוקס. הטיפול בבוטוקס לא מתאים למטופלים הסובלים ממחלות נוירולוגיות, ולפני הטיפול חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מרופא מומחה המורשה להזריק בוטוקס. חשוב ליידע את הרופא גם לגבי תרופות, במיוחד אנטיביוטיקה ותרופות לדילול הדם.

תופעות לוואי נפוצות עקב השימוש בבוטוקס

ברוב המקרים, לאחר טיפול בוטוקס לא סובלים מסיבוכים או מתופעות לוואי, כל עוד מומחה ביצע את הטיפול. תופעות הלוואי האפשריות לאחר הזרקת בוטוקס הן:

· תגובה אלרגית.

· כאבי ראש לאחר הטיפול בבוטוקס, בדרך כלל ביום או ביומיים לאחר הטיפול.

· שטפי דם באזור ההזרקה.

· נפיחות קלה באזור ההזרקה.

· צניחת העפעף בגלל פיזור החומר מעבר לשרירים, בדרך כלל לאחר שפשוף אזור ההזרקה.

· פגיעה עצבית הגורמת למעין שיתוק זמני בשרירי הפנים בגלל פיזור החומר, התופעה חולפת מאליה לאחר זמן קצר.

· קשיי בליעה.

החלמה לאחר הטיפול בבוטוקס

לאחר טיפול בוטוקס אפשר לחזור לשגרת היום, יחד עם זאת יש להימנע משכיבה על הבטן כ-48 שעות לאחר הטיפול וחשוב להימנע משפשוף או מגירוד האזור בו הוזרק הבוטוקס כדי שהחומר לא יתפזר. לאחר כ-3 ימים ממועד הטיפול מבחינים בתוצאות חלקיות, ולאחר כשבוע עד 9 ימים ניתן להתרשם מתוצאות הטיפול.

חשיבות של מנתח מומחה לבוטוקס למניעת תופעות לוואי

הזרקת בוטוקס לא נחשבת למסובכת, אך מומלץ לעבור את הטיפול רק אצל פלסטיקאי מומחה. כדי להימנע מתופעות לוואי וסיבוכים נדרש ידע באנטומיה של הפנים ובמיקום השרירים ועומקם. רופא מומחה בתחום הרפואה האסתטית והפלסטית מבצע את הטיפול טכניקות מתקדמות וייחודיות כדי להבטיח מראה טבעי, דיוק מירבי בהזרקת החומר ותוצאות אסתטיות מרשימות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה