אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

איך להחזיר את חיי המין לזוגיות לאחר לידה?


27.1.21
חיי המין לזוגיות לאחר לידה

תקופת ההריון והלידה לאחר מכן מהווה מבחן משמעותי למערכת היחסים ולזוגיות. התינוק החדש מביא שמחה רבה לבית ולהורים הנרגשים, אבל לאחר הלידה מתחילה תקופה מאתגרת לזוגיות מאחר ובני הזוג חייבים להסתגל למציאות החדשה ולתפקידם כהורים. לאחר הלידה בני הזוג מגלים כי עליהם לוותר לא מעט על החופש האישי שלהם, ואם יש ילדים נוספים בבית יש לייצר הכנסה גבוהה מספיק כדי לעמוד בנטל ההוצאות השוטפות של משק הבית.

מחקרים רבים בדקו כיצד הלידה משפיעה על התקשורת ויחסי המין בין בני זוג, ועל פי החוקרים למעלה מ-70% מהזוגות מתלוננים על פגיעה משמעותית בחיי המין שלהם לאחר הלידה והתרחבות התא המשפחתי. הסטטיסטיקה מוכיחה כי לא מעט זוגות החליטו להתגרש לאחר לידת התינוק הראשון, אך יש אפשרות להחזיר את התשוקה בין בני הזוג, לשקם את היחסים ולצאת מחוזקים מהמשבר הטבעי לאחר הלידה.

איך לידת התינוק משפיעה על יחסי המין?

בשבועות הראשונים לאחר הלידה יש ירידה בחשק המיני בעיקר אצל נשים, הסיבות לכך הן עייפות מוגברת, חולשה, חוסר זמן, פגיעה בדימוי הגוף, קושי לרומנטיקה בגלל נוכחות התינוק החדש בבית וכו'. לאחר הלידה האישה ממשיכה לדמם מידי פעם וחווה הפרשות שונות, ההפרשות והדימומים נמשכים בדרך כלל מספר שבועות ורק לאחר שהם מפסיקים ניתן לקיים יחסי מין מלאים.

אם האישה ילדה בניתוח קיסרי היא תתקשה לקיים יחסי מין מלאים בגלל התפרים והפגיעה בשרירי הבטן. כמו כן, נשים מניקות עלולות לסבול מדימוי עצמי נמוך, ובנוסף הן נמצאות קרוב לתינוק בשבועות הראשונים לאחר לידתו, ולעיתים הן עלולות לסבול מעודף מגע והן זקוקות לשקט ולמנוחה. לכן, חשוב שבני הזוג יבינו מראש כי יחסי המין משתנים לאחר הלידה ויש לכך השלכות גם על הזוגיות. בני הזוג חייבים להיות סבלניים אחד לשני, לשמור על תקשורת פתוחה והגברים חייבים להתחשב בשינויים שהנשים עוברות לאחר הלידה ובעקבות ההנקה.

הפתרון להחזרת חיי המין לזוגיות לאחר לידה הוא ליצור אינטימיות מסוג חדש. כדאי לנהל שיחות עמוקות ולהביע רגשות כדי להבין את הצרכים של כל אחד מבני הזוג, וגם אם יש קושי לקיים יחסי מין מלאים חשוב להרעיף אהבה וחיבה זה על זו ולהיפך, להשקיע בזוגיות ולהפתיע במחוות רומנטיות.

יחסי מין לאחר הלידה - יפה שעה אחת קודם

רוב הנשים תשושות לאחר הלידה ובשבועות הראשונים לאחר שהתינוק הגיע לביתו, הדחף המיני שלהן נמוך יותר במשך מספר שבועות או חודשים לאחר הלידה, והגבר עלול לראות זאת כדחייה ממנו. חשוב לדעת כי נשים רבות לאחר לידה סובלות מיובש בנרתיק בגלל שינויים הורמונליים בגופן, וגם התחושה שלהן באזור הנרתיק נפגעת בגלל הלידה והירידה במתח השרירים.

אנשי המקצוע ממליצים לזוגות לאחר לידה ליצור אווירה מתאימה לחידוש הרומנטיקה ביניהם, לפנות זמן לאינטימיות, גם אם לא מקיימים יחסי מין מלאים בשבועות הראשונים לאחר הלידה, וחשוב לשוחח על הרגשות והצרכים.

מומלץ לחזור לפעילות מינית הדרגתית לאחר הלידה, תוך התחשבות במצבה הבריאותי והנפשי של האישה היולדת. אם האישה סובלת עדיין מחדירה אפשר לקיים יחסים מין לא מלאים, וכדאי גם לשלב אביזרי מין שונים. מומלץ להשתמש בחומרי סיכוך בחדירה, לבחור זמן המתאים לאישה, וכדאי גם להשקיע ברומנטיקה, למשל אפשר לעמעם אורות, לנגן מוזיקה רומנטית, להדליק נרות, להתלטף ולהתחבק, ולהחזיר את התשוקה לאט לאט כדי לשמור על הזוגיות ולהעצים אותה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה