אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

תהליך תרומת ביצית בארץ


14.9.20
שלבים בתהליך תרומת ביצית

תהליך תרומת ביצית בישראל נועד לאפשר לנשים בטווח הגילים 54-18, שלא יכולות להתעבר מהביציות שלהן, להביא ילדים לעולם באמצעות קבלת תרומת ביצית מנשים אחרות. בשנת 2011 המחוקק אישר את החוק המאפשר לנשים בישראל לתרום ביצית למען נשים אחרות הזקוקות לתרומה זו. משרד הבריאות קבע את הנוהל של תרומת ביצית בהתאם להנחיות החוק.

שלבים בתהליך תרומת ביצית

ברוב המקרים מבצעים תהליך תרומת ביצית בתהליך פונדקאות המאפשר להורים המיועדים להביא ילד לעולם ולהגשים חלום, יש מקרים בהם נשים תורמות ביציות לצרכי מחקר. תורמת הביצית יכולה להיות אישה בטווח הגילים 35-21 המתנדבת לתרום ביצית וכל עוד היא אינה נמצאת בטיפולי הפריה, או אישה העוברת בעצמה טיפולי הפריה.

השלבים העיקריים בתהליך תרומת ביצית בארץ הם:

· התורמת המיועדת חייבת לפנות בכתב ולציין את נכונותה לתרומת ביצית.

· גיל התורמת הפוטנציאלית 35-21, התורמת חייבת להיות רווקה.

· התורמת נדרשת לעבור סדרת בדיקות מעבדה כמו ספירת דם, גילוי מחלות מין וכו', ובדיקות נוספות כמו בדיקת צוואר הרחם, בדיקה על ידי כירורג שד ועוד.

· התורמת צריכה להביא תעודת יושר מהמשטרה, המסמך חייב להיות חתום ומאומת על ידי עו"ד.

· התורמת תקבל הסברים מפורטים על הליך הטיפול שעליה לעבור עד שאיבת הביצית. ההסבר יוענק על ידי רופא אחראי ביחידה להפריה חוץ גופית.

· הסכמה בכתב עם חתימה של התורמת המיועדת על הסכמתה כי פרטיה יופיעו במאגר הנתונים הארצי ובמאגר הילודים, אלו מאגרי מידע חסויים.

· התורמת חייבת לעבור הערכה פסיכולוגית ע"י פסיכולוג מוסמך מטעם בית החולים.

בסיום השלב הראשון של תרומת ביצית בתהליך פונדקאות התורמת תתייצב בפני ועדת האישורים כדי לקבל אישור סופי לתרומת הביצית. לאחר קבלת אישור מהוועדה וחתימת התורמת הפוטנציאלית על המסמכים הנדרשים אפשר להתחיל בתהליך ההכנה הרפואית לתרומת ביציות.

החוק בישראל קובע שכל תורמת ביציות יכולה לתרום בתהליך אחד את הביציות שלה לעד 3 נתרמות, והיא יכולה לתרום בחייה עד 3 פעמים, כאשר יש להקפיד על מרווח של לפחות 180 יום מתרומת ביציות אחת לאחרת. כדאי לדעת כי כל עוד לא בוצעה הפריה של הביצית שנתרמה התורמת יכולה להתחרט. השיפוי המוצע לתורמת הוא בסכום של כ-10,000 ₪, הכסף נועד לכסות את ההוצאות של התורמת.

הנתרמת צריכה לפנות ליחידה להפריה חוץ גופית, להציג מסמכים רפואיים על אי יכולתה להרות, לצרף אישורים רפואיים על בריאותה, להסכים כי פרטיה יופיעו במאגרים, לשלם 10,000 ₪ ולצרף התחייבות כספית מטעם קופת חולים.

בסיום שלב בדיקת הנתונים מבצעים בדיקת התאמה ואפשר להתחיל בתהליך לאחר דיווח למשרד הבריאות.

הכתבה באדיבות המרכז להורות באמצעות פונדקאות – הסוכנות הוותיקה והמובילה בישראל לתהליכי פונדקאות בארץ ובגיאורגיה. המרכז להורות סייע עד היום ללידה של יותר מ-1,300 תינוקות בתהליכי פונדקאות בישראל ובחו"ל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה