אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

דיכאון בהריון - האם מותר לקחת נוגדי דיכאון בהריון?


6.9.20
דיכאון בהריון

תקופת ההריון נחשבת לאחת התקופות המרגשות ביותר בחיים, אך חשוב לזכור כי זו תקופה מאתגרת המלווה בשינויים רבים בגוף ובנפש. אמנם, כולם יודעים ומכירים את תופעת הדיכאון אחרי לידה, אך יש גם מקרים בהם נשים סובלות מדיכאון במהלך ההריון, ולמרות שכולם מנסים לעודד את הנשים בהריון ולציין כי אלו רק שינויים הורמונליים – יכול להיות שהאישה סובלת מדיכאון בהריון, וחשוב שהיא תעבור אבחון מקצועי ותקבל טיפול מותאם אישית.

מה זה בדיוק דיכאון בהריון?

תופעת הדיכאון בהריון אינה מוכרת לרבים באוכלוסייה, ובגלל שהנושא כמעט ואינו מוכר, לא מעט נשים חוות תסמיני דיכאון במהלך ההריון, וזאת ללא אבחון וטיפול מקצועי. האגודה האמריקאית לרופאים מיילדים וגינקולוגים פרסמה לאחרונה נתון חשוב אודות התופעה, לפי הפרסום מסתבר כי 23%-14% מהנשים סובלות מדיכאון בדרגה זו או אחרת במהלך ההריון.

המחקר של האגודה האמריקאית ציין עובדה חשובה נוספת – חלק גדול מהנשים שאובחנו כסובלות מדיכאון לאחר הלידה החלו לסבול מתסמיני הדיכאון עוד בתקופת ההריון אך הן לא אובחנו בזמן ולא קיבלו טיפול שהיה יכול לסייע להן באופן משמעותי.

תסמיני דיכאון בהריון

רוב הנשים בהריון מתלוננות על סימפטומים נפוצים הנחשבים לנורמליים במהלך ההריון, לדוגמה בחילות, הקאות, עייפות, מצב רוח ירוד, חוסר שקט, רגזנות, הפרעות שינה, מחשבות פסימיות, ירידה בתיאבון וכו'.

כאשר תסמיני ההריון "הנורמליים" מופיעים בצורה מוגברת אצל אישה בהריון יש להתייחס לכך, ואין להתעלם מהבעיה מאחר ואלו מקרים המחייבים אבחון מקצועי על ידי אנשי המקצוע בתחום בריאות הנפש. אבחון בזמן של דיכאון בהריון מאפשר לאנשי המקצוע להתאים טיפול איכותי המותאם באופן אישי למטופלת.

חשוב לציין כי תופעת הדיכאון בהריון עלולה לסכן גם את העובר, וחוקרים כבר גילו קשר ישיר בין הדיכאון במהלך ההריון לתופעת הלידה המוקדמת. בנוסף, הדיכאון לא חולף מאליו לאחר הלידה ואישה הסובלת מדיכאון תתקשה לטפל בתינוק והתסמינים של הדיכאון עלולים להחריף עוד יותר בגלל המצוקה שלה.

טיפול תרופתי ותמיכה נפשית

מחקרים חדשים הוכיחו כי ניתן להציע טיפול תרופתי לנשים הסובלות מדיכאון בהריון, החוקרים ואנשי המקצוע מציעים טיפול תרופתי שאינו מסכן את העובר (ולאחר מכן את היילוד) או עלול לגרום להתפתחות מומים מולדים. מומחה פסיכיאטריה מתקדמת, כמו פרופ' לאון גרינהאוס, מבצע אבחון מדויק כדי להתאים את הטיפול התרופתי למצבה הבריאותי והנפשי של האישה בהריון. כיום יש מגוון תרופות בטוחות לשימוש גם במהלך ההריון, ולרוב משלבים גם טיפול התנהגותי על ידי עובד סוציאלי, פסיכיאטר או פסיכולוג מנוסה.

הכתבה באדיבות פרופ' לאון גרינהאוס – מומחה בעל ידע רב וניסיון עשיר בתחומי הפסיכיאטריה האבחונית והטיפולית המציע שיטות אבחון וטיפול מתקדמות. פרופ' גרינהאוס הוא פרופ' מהמניין באוניברסיטה העברית, בעל קליניקה פרטית לטיפולים מתקדמים בתחום הפסיכיאטריה. פרופ' גרינהאוס ניהל בעבר מחלקות פסיכיאטריות בישראל ובארצות הברית, וניהל את בתי החולים הפסיכיאטריים איתנים וכפר שאול.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה