אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

תהליך ועדת פונדקאות במשרד הבריאות


15.5.20
פונדקאות

הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים במשרד הבריאות אחראית בין היתר על אישור ההסכם בין ההורים המיועדים לאם הנושאת (אם פונדקאית). כל הליך פונדקאות המתקיים בישראל מחייב אישור עקרוני על ידי הוועדה הממונה על ידי שר הבריאות, הוועדה מונה 7 חברים ואישור ההסכם הוא תנאי מוקדם להליך הפונדקאות.

תנאי מוקדם להליך פונדקאות בישראל

חוק הסכמים לנשיאת עוברים קובע את התנאים לתהליך פונדקאות בישראל, על פי החוק יש לערוך הסכם בין ההורים המיועדים לאם הפונדקאית. ההסכם בין הצדדים כולל את הסכמתה של האם הנושאת להתעבר בדרך של השתלת ביצית, הביצית חייבת להיות מופרית באמצעות זרע מהאב המיועד. ההסכם קובע כי האם הפונדקאית תמסור את התינוק לאחר לידתו להורים המיועדים.

כדי להתחיל את התהליך נדרש אישור של ההסכם על ידי הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים, זהו תנאי מוקדם לתהליך.

הרכב הוועדה לאישור הסכמים נשיאת עוברים

הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים מונה 7 חברים – 2 רופאים מומחים לגניקולוגיה ולידה, רופא מומחה ברפואה פנימית, פסיכולוג קליני, משפטן המשמש כנציג הציבור, עובד סוציאלי. אחד מחברי הוועדה חייב להיות עובד מדינה. חברי הוועדה משמשים בתפקידם 4 שנים ואפשר למנות אותם לכהונה נוספת.

עבודת הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים

הורים מיועדים, שהם בני זוג - איש ואישה או אישה ללא בן זוג, העומדים בתנאי חוק הפונדקאות, חייבים להגיש בקשה מסודרת כדי לקבל אישור להסכם לנשיאת עוברים. יש להכין בקשה מפורטת בהתאם להנחיות ולצרף מסמכים נדרשים כמו מידע רפואי על האב המיועד והאם המיועדת לגבי מצב בריאותם, אישור רפואי על אי יכולתה של האם המיועדת להרות או לשאת הריון, צילום תעודות זהות + ספח, מעמד אישי, דת ומסמכים נוספים.

בשלב הראשון של תהליך הפונדקאות חברי הוועדה בוחנים את הבקשה של ההורים המיועדים ובודקים האם מתקיימים כל תנאי הסף כפי שנקבע בחוק.

לאחר שההורים המיועדים קיבלו אישור עקרוני הם יכולים להתחיל בהליכים הנוספים הנדרשים כדי לאתר אם פונדקאית. את האם הנושאת אפשר לחפש לבד אך בדרך כלל נעזרים בסוכנות תיווך מקצועית ובעלת ניסיון בהליכי פונדקאות ובאיתור אם נושאת.

לאחר איתור אם נושאת באופן עצמאי או בעזרת סוכנות תיווך, יש לשלוח מסמכים נוספים לוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. בין המסמכים הנדרשים לאישור ההסכם - חוות דעת מרופא משפחה לאם המיועדת ולאם הנושאת, תמצית רישום עדכנית ממשרד הפנים להורים המיועדים ולאם הנושאת, דוח רישום פלילי מהמשטרה, אישור עו"ד על ההסכם בין ההורים המיועדים לאם הנושאת, חוות דעת פסיכולוגית ועוד.

הוועדה דנה בתיק ומחליטה לחיוב או לשלילה על פי אמות מידה הקבועות בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים. חברי הוועדה מזמנים את ההורים המיועדים והאם הנושאת לראיון אישי, ורק אז מתקבלת החלטה סופית. הוועדה מוסרת את הערותיה לגבי אישור ההסכם בכתב וחברי הוועדה מוודאים כי הצדדים להסכם בחרו לחתום עליו מרצונם החופשי, אין חשש לפגיעה בבריאות האם הפונדקאית או בשלום היילוד, ואין תנאים מקפחים בהסכם לאם הנושאת או לזכויות התינוק שייוולד.

כדי לעבור תהליך פונדקאות בישראל מומלץ לפנות למרכז להורות – סוכנות ותיקה ומובילה. המרכז הוקם ומנוהל על ידי מינה יולזרי ועדה אטיאס – עובדות סוציאליות בעלות תואר שני ומטפלות משפחתיות מוסמכות המתמחות בליווי תהליכי פונדקאות ובתמיכה נפשית להורים המיועדים ולאם הנושאת.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה