אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

פונדקאות ליחידניות - כל מה שצריך לדעת


20.4.20
פונדקאות ליחידניות

זוגות רבים בוחרים בתהליך הפונדקאות בארץ או בחו"ל כדי להביא ילדים לעולם. לא מעט נשים אינן יכולות להביא ילד לעולם בצורה טבעית כיוון שהן לא מסוגלות להיכנס להריון או לשאת הריון. תהליך הפונדקאות מאפשר לנשים לממש את זכותן להורות ולמעשה הפונדקאות מהווה מעין תחליף לרחם. חוק ההסכמים לנשיאת עוברים קובע את התנאים לפונדקאות בישראל, החוק מגדיר קריטריונים נוקשים יחסית בגלל שישראל היא מדינה יהודית ויש להתייחס לכללי ההלכה.

תנאים לפונדקאות בישראל

כאמור, התנאים לתהליך הפונדקאות בישראל נקבעו במסגרת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים. על פי החוק הקיים התנאים העיקריים הם:

· הורים מיועדים יכולים להיות בני זוג שהם גבר ואישה או אישה ללא בן זוג (אם מיועדת יחידה).

· ההורים המיועדים בגירים (גיל 18 ומעלה) ותושבי ישראל.

· האם המיועדת (האישה) אינה יכולה להרות באופן טבעי או שההריון עלול לסכן את בריאותה.

· ההורים המיועדים כשירים ומתאימים מבחינה רפואית לתהליך הפונדקאות.

· ההורים המיועדים מתאימים מבחינה פסיכולוגית לעבור את התהליך.

· ההורים המיועדים קיבלו ייעוץ מקצועי מפסיכולוג או מעובד סוציאלי, לרבות בדיקת אפשרות הורות אחרת כמו אימוץ.

בנוסף, כאשר ההורים המיועדים הם בני זוג (גבר ואישה) החוק לא מחייב שימוש בביצית של האם המיועדת ויש אפשרות לעבור תהליך פונדקאות במהלכו מפרים את הביצית שהתקבלה מתרומה, כל עוד ההפריה בוצעה בעזרת הזרע של האב המיועד. החוק בישראל אוסר על שימוש בביצית של האם הפונדקאית.

אם יחידנית יכולה לקבל תרומת זרע לצורך תהליך הפונדקאות בישראל, עם זאת החוק קובע כי הביצית המופרית חייבת להיות של האם המיועדת ולא ניתן לעבור את התהליך באמצעות תרומה של ביצית.

תהליך הפונדקאות בישראל ליחידניות

נשים יחידניות המעוניינות לעבור תהליך פונדקאות בישראל בעזרת אם נושאת חייבות לקבל אישור ראשוני מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. את הבקשה יש להגיש לוועדה על מנת לקבל אישור עקרוני להתחיל את ההליך, לאחר קבלת האישור האם המיועדת יכולה לאתר אם פונדקאית העומדת בתנאים. זהו שלב קריטי בתהליך הפונדקאות עבור יחידניות, מומלץ להיעזר בסוכנות ותיקה ומקצועית כמו המרכז להורות המתמחה בין היתר באיתור אם נושאת.

לאחר איתור אם פונדקאית יש להגיש לוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים מסמכים רבים ומגוונים, למשל דו"ח רישום פלילי, חוות דעת פסיכולוגית, תוצאות של בדיקות רפואיות, חוות דעת סוציאלית ומסמכים שונים אודות האם הנושאת.

כמו כן, יש לנסח הסכם בין האם המיועדת לאם הפונדקאית, ורק לאחר אישור ההסכם על ידי הוועדה ורכישת ביטוח חיים לאם הנושאת ניתן להתחיל בהפריה החוץ גופנית והשתלת ביצית מופרית ברחמה של האם הנושאת.

צוות מרכז להורות באמצעות פונדקאות מזמין אתכן לפגישת הכרות וייעוץ ראשוני, המרכז להורות הוקם לפני למעלה מעשרים שנה וסייע עד היום לאלפי זוגות להביא ילדים לעולם.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה