אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

תהליך פונדקאות בישראל – שלבים הכרחיים בדרך להורות


19.3.20
פונדקאות בישראל

תהליך הפונדקאות בישראל נחשב למורכב וכולל מספר שלבים הכרחיים. החוק מחייב את ההורים המיועדים לערוך הסכם עם האם הנושאת, יש לאשר את ההסכם על ידי הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים במשרד הבריאות. התהליך עצמו מוסדר בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו-1996. החוק קובע את תנאי ההסכם שיש לכרות בין ההורים המיועדים לאם הפונדקאית.

אישור עקרוני מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים

החוק בישראל לתהליכי פונדקאות קובע כי זוג המעוניין להביא ילד לעולם בעזרת אם פונדקאית חייב לקבל אישור עקרוני מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. ההליך מאושר רק לזוגות או לאם יחידה ללא בן זוג כאשר הוכח רפואית כי האם אינה יכולה להתעבר ולשאת הריון או שההריון עלול לסכן את בריאותה. החוק בישראל קובע שיש להשתמש בזרע של האב המיועד לצורך הפריה חוץ גופית והביצית היא של האם המיועדת, בהתאם לצורך ניתן לקבל תרומת ביציות כל עוד הן אינן מהאם הפונדקאית.

חשוב להכין תיק מסודר ולפרט את הבקשה בעת הפניה לוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. יש לצרף לבקשה מסמכים רבים כמו:

· חוות דעת רפואית לאם המיועדת על כך שאינה יכולה להתעבר, לשאת הריון או שההריון עלול לסכן אותה.

· בדיקת זרע של האב המיועד.

· מידע רפואי מרופא המשפחה.

· ויתור סודיות רפואית.

· צילום תעודת זהות.

· תמצית רישום מרשם אוכלוסין.

· דו"ח מרשם פלילי ממשטרת ישראל.

איתור אם נושאת

לאחר קבלת אישור עקרוני מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים ניתן להתחיל לחפש אם פונדקאית. ההורים המיועדים יכולים לנסות לאתר אם פונדקאית באופן עצמאי, לרוב באמצעות פרסום מודעות בעיתונים ובכלי תקשורת נוספים, אך בדרך כלל מאתרים אם נושאת על ידי סוכנות תיווך המתמחה בכך, כאשר המרכז להורות באמצעות פונדקאות נחשב לסוכנות המובילה בישראל.

לאחר איתור אם נושאת העומדת בתנאי הסף שנקבעו בחוק הפונדקאות יש לחתום על הסכם בין הצדדים ולהביאו לאישור על ידי הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. הוועדה בודקת את תוכן ההסכם, מוכנות הצדדים לתהליך, עמידה בדרישות הסף, ולאחר אישור ההסכם הוא תקף ל-18 חודשים.

ליווי צמוד לכל אורך התהליך

תהליך הפונדקאות מורכב ומבוסס על מספר שלבים, זהו תהליך מורכב גם מבחינה משפטית, מוסרית ורגשית. לכן מעבר להיבטים המשפטיים ולמורכבות התהליך מול משרד הבריאות וגורמים אחרים, ההורים המיועדים והאם הנושאת זקוקים גם לליווי של אנשי מקצוע המתמחים בנושא, הם זקוקים גם לתמיכה נפשית.

לכן, כדי לעבור את התהליך בצורה נעימה, בטוחה, נכונה ורגועה – מומלץ גם לכם לפנות למרכז להורות באמצעות פונדקאות. צוות מרכז להורות באמצעות פונדקאות רכש ידע מקצועי ומעשי וניסיון רב בתהליכי פונדקאות בישראל ובחו"ל, המרכז הוקם ומנוהל על ידי מינה יולזרי ועדה אטיאס, הצוות מונה גם רופאים בכירים, אמבריולוגים בכירים ועורכי דין.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה