אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אף, אוזן, גרון >

מכשירי שמיעה הדור החדש – שוברים את הדממה


27.2.20
מכשירי שמיעה מדור חדש

לחוש השמיעה שלנו חשיבות עצומה, הוא היכולת שלנו לתקשר עם העולם, להיות חלק משיחה, להאזין למוזיקה, לשמוע את קולותיהם של האהובים שלנו, את מילותיהם, לחצות את הכביש בביטחה ובאופן כללי, חוש השמיעה מחבר אותנו לחיים. אחת הבעיות הנפוצות יותר אשר מתפתחות אצל רוב בני אדם בעת התבגרותם היא נסיגה ביכולת השמיעה, כן, מה לעשות? ככל שהגוף שלנו מזדקן, כך מערכות שונות בגופינו דועכות אט אט ונשחקות, עוצמת השמע אצל אנשים מבוגרים היא לא כמו עוצמת השמע אצל צעירים יותר, ממש כפי שחוש הראייה אצל אנשים רבים נפגע במהלך השנים והם נזקקים להרכבת משקפיים, כך ישנם אנשים שחוש השמיעה שלהם נפגע במהלך השנים ויש להם צורך בהרכבת מכשירי שמיעה.

מה הסיבה העיקרית אשר אנשים לקויי שמיעה אינם פונים לטיפול?

בשנים האחרונות חלה עלייה במספר האנשים אשר פונים לטיפול בבעיית השמיעה ממנה הם סובלים ולהתאמה של מכשיר שמיעה, הסיבה אינה נעוצה בכך שאנשים רבים יותר מאבדים את שמיעתם, הסיבה היא שישנה יותר פתיחות ומודעות לכך שישנו פתרון, על אף שישנה עלייה חדה עדיין אחת הבעיות המוכרות אצל אנשים אשר מאבדים את שמיעתם היא חוסר הרצון שלהם לטפל בבעיה, חוסר הרצון הזה נובע מסיבות רבות כאשר העיקרית שבהן הינה בושה. בשונה מהרכבת משקפיים אשר נחשבת לנפוצה ושכיחה בקרב האוכלוסייה בארץ ובעולם, הרכבת מכשירי שמיעה עדיין מעוררת אצל אנשים קונוטציה של מוגבלות מסוימת, מושכת מבטים ברחוב ומעוררת שאלות אצל אנשים רבים.

במקרים רבים בהם אדם זקוק למכשיר שמיעה הוא ידחה את הרכישה עד אשר יגיע למצב שכבר לא ישמע כמעט כלל, חשוב לומר שהתדרדרות השמיעה אינה פוסקת, היא יכולה להאט את הקצב או להגביר אותו, אך היא לא תיפסק, ומה קורה בזמן הזה שבו אדם אינו מטפל בעצמו? בזמן הזה בו השמיעה של אדם מתדרדרת והוא מסרב לטפל בבעיה, לרוב מתפתחות עוד בעיות אשר נלוות לליקוי השמיעה, כמו קושי בביטוי מילים מסוימות, תחושת בידוד חברתית, חוסר יכולת להשתלב בשיחה אשר מתנהלת בין מספר אנשים והמון קשיים ביחסים בינאישיים כגון אי הבנות, חוסר סבלנות מצד הסובבים לחזור שוב ושוב על מה שנאמר ועוד בעיות הקשורות בתקשורת בינאישית, מה שמוביל לפגיעות והסתגרות מצד אותם אילו אשר מאבדים שמיעתם.

הסוף לבושה – מטפלים בבעיה!

לשמחתנו, המדע והטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאו לפיתוחם של מכשירי שמיעה קטנים עד כדי כך שלא ניתן להבחין בהם. כיום ישנם מגוון עצום של מכשירי שמיעה מחירים ברמות שונות, אשר מספקים מענה לצורכיהם השונים של המטופלים. המכשירים מגיעים בגדלים שונים, באיכויות שונות ועם פונקציות שונות לסינון רעשים ולהגברת השמע. כמובן שהמחיר משתנה ממכשיר למכשיר כאשר הפשוטים ביותר יתחילו ב 2000 שקלים לזוג מכשירים והמתוחכמים והקטנים ביותר יכולים להגיע עד עשרות אלפי שקלים, את המכשירים הקטנים והאיכותיים ביותר ניתן להכניס אל תוך תעלת האוזן והם אינם נראים כלל, אלא אם תביטו ממש לתוך אוזנו של אדם.

חשוב לומר, התאמת מכשיר שמיעה לאדם לקוי שמיעה היא תהליך אשר בראש ובראשונה מצריך שיתוף פעולה מלא מצדו של המטופל! הפעלת לחץ על רכישת מכשיר שמיעה מצד משפחתו של אדם המאבד את שמיעתו יכולה להוביל פעמים רבות דווקא לתוצאה ההפוכה ולהגברת ההתנגדות מצידו. לכן חשוב להיות רגישים ולאפשר לכל אדם לקוי שמיעה לעבור את הדרך שלו, אפשר לחשוף אותו לכתבות בנושא, אפשר לחשוף אותו לסיפורים אישיים, אך חשוב לתת לו להגיע להבנה שהוא רוצה לטפל בעצמו לבד.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה