אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי >

בדיקת שמיעה ייחודית מיד לאחר הלידה יכולה לזהות סממני אוטיזם


7.1.20
ממצאי מחקר שפרסם האיגוד האמריקאי לאוסטאופטיה

בבית החולים עובר כל תינוק שנולד בדיקת שמיעה, אלא שהיא מעבירה רק אם הוא שומע או לא. בדיקת רפלקס Stapedial בודקת את רגישותו וזמני התגובה של התינוק למגוון רחב של תדרים ומאוחר ואנשים עם אוטיזם סובלים מרגישות יתר, הבדיקה מאפשרת לזהות סממני אוטיזם. מחקרים מוכיחים כי טיפול אוסטיאופטי שאינו פולשני מאפשר לשפר במקרים רבים את התפקוד בקרב המאובחנים עם אוטיזם.

מאת: פמלה הראש

מחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת של האיגוד האמריקאי לאוסטאופטיה מצא כי בדיקת שמיעה לא פולשנית מיד לאחר הלידה עשויה לאפשר זיהוי מוקדם של סממני ספקטרום האוטיזם. לדברי החוקרים – אוסטיאופטים ורופאים בהכשרתם, התערבות מוקדמת מיטבית תשפר בהמשך את תפקודו של התינוק.

כיום נבדקת שמיעתם של תינוקות שזה עתה נולדו, אולם בדיקות אלה רק מעריכות האם הילד יכול לשמוע. בדיקת רפלקס Stapedial, המכונה גם בדיקת רפלקס אקוסטי, מודדת שינויי לחץ באוזן התיכונה בתגובה לקולות. בדיקה זו מעריכה את רגישותו וזמני התגובה של התינוק למגוון רחב של תדרים. לדברי החוקרים, לעתים קרובות אנשים עם אוטיזם סובלים מרגישות יתר, כלומר אפילו צלילים שקטים יחסית יכולים להרגיש כמו רעש מוחץ עבורם. אם רגישות זו מאובחנת בשלב מוקדם, אפשר להקל ולהפוך את חווייתו של התינוק בעולם להרבה פחות אינטנסיבית ומפחידה.


לפני קצת יותר משנה קיבלתי במרפאתי ילד בן 3 שלאחר מספר אבחונים, הרופאים קבעו כי הוא על ספקטרום האוטיזם. הילד לא דיבר, לא תיקשר בשום דרך אחרת, היו לו התקפי כעס גדולים, שיחק לבד . הוריו היו נואשים ולא חשבו להביא ילד נוסף לעולם מהסיבה שכל יום היה להם קשה כל כך. הטיפול הראשון היה מסובך, הוא לא איפשר שייגעו בו, הוא בכה, לא רצה להיכנס לחדר הטיפולים. טיפלתי בו במסדרון . תוך כדי הטיפול הוא נרגע, ומטיפול לטיפול הוריו סיפרו לי על התקדמות בחיי היומיום שלו. טיפלתי בו במשך שנה פעם בשלושה שבועות ולאט לאט הוא התחיל לדבר, לשחק ולחייך. כעבור שנה, אותו ילד דפק לי בדלת ושנכנס התיישב וביקש בעצמו שאטפל בו.

מחקר שנערך במכון הטכנולוגי של ניו יורק ומחקרים נוספים מהשנים האחרונות מצאו כי אוסטאופטיה מאפשרת לילדים עם צרכים מיוחדים וגם לילדים שאובחנו עם אוטיזם, להתקדם ולהתפתח בצורה טובה יותר. זה לא תמיד ה-פיתרון אבל זהפיתרון. ילדים עם אוטיזם מתקשים באינטראקציות חברתיות, בשפה ובהתנהגות. לא משנה מה הגורם הידוע (דיסלוקציה גנטית למשל) או הלא ידוע (הפרעות התפתחותיות בלתי מוסברות, זיהום כימי ועוד), אוסטאופתיה שהיא טיפול טבעי ללא כאבים מאפשרת לעבוד על הפיזיולוגיה והאנטומיה של הילד ולשפר את מצבו.

במקרה של בעיות שפה, מטפלים באוסטיאופטיה על מספרי אזורים במוח שאחראים על שפה, הבעה ותקשורת. במקרה של הפרעות התנהגות, אזורים אחרים יטופלו. אוסטאופתיה גם מטפלת בתופעות משניות כמו ליקויי שמיעה או רגישות יתר לרעשים, בהרמוניה עם טיפולים אחרים שקיבלו המטופלים ואורח חיים מותאם. לכל מטופל מותאם פרוטוקול משלו בהתאם להיסטוריה משלו, מצבו הבריאותי ואישיותו.

אוסטאופתיה היא אלטרנטיבה מעניינת מאוד אשר הוכיחה את עצמה במשך עשרות שנים ובמיוחד בתחום האוטיזם. זו רפואה טבעית אשר מפותחת ומתפתחת ברחבי העולם. זו הסיבה שבמדינות רבות (אירופה, ארצות הברית, רוסיה, אוסטרליה ועוד) כבר מכירים באפקטיביות של אוסטיאופטיה ויילודים טריים מטופלים מיד לאחר לידתם על ידי אוסטאופתיים המאפשרים להם להיפטר מהמתחים שעברו במהלך הלידה ומונעים השלכות עתידיות על הבריאות שלהם.

פמלה הראש, היא הבעלים של המרכז לאוסטאופטיה אוסטאולידה המפעיל סניפים בהוד השרון ובראשל"צ, בוגרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת טולוז ובעלת ניסיון רב בטיפול אוסטיאופתי באמהות ותינוקות.

סימוכין:

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01676389

https://osteopathic.org/2019/01/07/researchers-say-auditory-testing-can-identify-children-for-autism-screening/
 
 
קרדיט צילומים של פמלה הראש: מלי אהורסטי


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה