אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

באילו מצבים מומלץ לבצע בדיקת MRI מוח?


20.8.19
בדיקת MRI מוח

מכשיר ה-MRI, שפותח כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, נחשב לאמצעי הדימות המדויק ביותר עבור רוב המצבים הרפואיים המורכבים שמחייבים אבחון של איברים פנימיים. במיוחד מהוות בדיקות ה-MRI אופציה מומלצת כשעל הפרק אבחון מצב המוח.

באילו מצבים מומלץ לבצע בדיקת MRI מוח?
בדיקת MRI לאבחון המוח מומלצת כשישנו חשד לקיומו של מום מולד באיבר החשוב ביותר בגוף האדם (או כשכבר אובחן מום כזה וכעת מתבצע מעקב אחרי ההשלכות שלו), כשישנו חשד לדימום או זיהום במוח, במקרים של גידולים באזור כזה או אחר של המוח, במסגרת מעקב אחרי התפתחות מחלות שקשורות למערכת העצבים ולחומר הלבן במוח (למשל טרשת נפוצה) ואחרי אירוע מוחי.
 

עבור מי שנמצא בקבוצת סיכון לעבור שבץ מוחי מומלץ פענוח בדיקת MRI גם כדי לזהות אם התרחש אירוע שנקרא “שבץ שקט" אירוע שעשוי להעיד על היתכנות מוגברת לשבץ קשה יותר. גם במקרים של כאבי אוזניים או כאבי עיניים ללא מקור מוסבר ייתכן צורך ביכולות הגבוהות של ה-MRI, וכך גם במצבים של הפרעות בתחושה או בהתנהגות שכוללות דפוסים אופייניים לפגיעה מוחית. סוג אחר של מחלות שאבחונן נשען על דימות בתהודה מגנטית (זהו השם המלא של MRI, שהוא למעשה ראשי תיבות של הביטוי Magnetic Resonance Imaging) הוא הפרעות הורמונליות בגלל פגיעה בהיפופיזה (בלוטת יותרת המוח). כמו כן ישנה בדיקה ספציפית שנקראת MRA ובה נבחן מצבם של כלי הדם במוח כדי לאתר מבעוד מועד דליפה, חסימה או מפרצת (התרחבות מסוכנת שעלולה להוביל לקרע בכלי דם גדול).

כיצד מתבצעת הבדיקה?

MRI מוח היא בדיקה יחסית ממושכת – בין חצי שעה לשעה – וחשוב לקחת זאת בחשבון. בפרט רלוונטית עובדה זו למי שמבחינתו שהות בחלל סגור ורועש ללא תזוזה במשך פרק זמן זה עלולה להיות בעיה (וכמובן לסובלים מקלסטרופוביה של ממש). במידת הצורך תוכלו לעבור את הבדיקה תחת טשטוש או אפילו בהרדמה מלאה. בכל מקרה מפעיל מכשיר ה-MRI נמצא בקשר רציף עם הנבדקים, גם כדי להנחות אותם וגם כדי לסייע להם להירגע.

פרט לאי הנוחות, הבדיקה אינה קשה ולא מעורב בה כאב. הנבדקים לא חשופים לקרינה שעלולה להיות מזיקה, והחזרה לשגרה בעקבות ה-MRI מידית (אלא אם כן בוצעה בהרדמה או בטשטוש).

האם יש היערכות מיוחדת לקראת MRI ראש?

בדרך כלל בדיקת MRI ראש (או MRI מוח, מדובר בשני שמות שונים לבדיקה שמהותה זהה) מתבצעת עם חומר ניגוד שנקרא גדוליניום. על-מנת שניתן יהיה לדעת בוודאות שחומר זה לא מסכן את הנבדקים יש לבצע בדיקות דם ב-3 החודשים שלפני מועד ה-MRI ולהקפיד שהן תכלולנה תפקודי כליה. לפני הבדיקה עצמה יש צורך בצום של שעתיים (לא כולל מים שאותם ניתן לשתות ללא כל הגבלה). בדיקות הדם מומלצות אצל נבדקים מגיל 50 ואצל נבדקים עם בעיות רפואיות מורכבות.

מתי מתקבלות התשובות?

נקודת התורפה העיקרית של בדיקות MRI בישראל היא מיעוט המכשירים ביחס לגודל האוכלוסייה, כך שההמתנה לתור פנוי עלולה להיות ממושכת. זו גם הפענוח עלול להתעכב מאד עקב חוסר ניכר ברופאים רדיולוגים מומחים, כך שלעתים התשובות מתקבלות רק לאחר כשבועיים או אפילו חודש. על-מנת לקצר את פרק הזמן, שבמהלכו מן הסתם ישנו מתח רב עקב אי הוודאות, ניתן לפנות לשירות פענוח MRI פרטי – שירות זה מספק תשובות תוך 24 שעות בלבד, ומאחר שהפענוח מופקד בידי נוירורדיולוג מנוסה במיוחד, מובטחת לכם גם איכות מקסימלית ותשובות מפורטות, מדויקות ומלאות מבלי שיתפספס אף פרט מידע חיוני.

מידע נוסף אפשר לקרוא כאן:
https://www.drhoffmann.co.il/


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה