אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

הליך פונדקאות בארץ ובחול


11.8.19
הליך פונדקאות בארץ ובחו"ל – מהם ההבדלים ומהם היתרונות היחסיים לכל אפשרות?

הליכי הפונדקאות בארץ שונים בהשוואה לתהליך בחו"ל, הן מבחינה ביורוקרטית והן מבחינה פורמלית ומעשית. אלו הליכים חוקיים בהתאם לחוקי המדינה, ישנם קריטריונים ברורים שחובה לעמוד בהם כדי להתחיל בתהליך, וגם העלויות שונות.

חשוב לציין כי הליך פונדקאות בישראל אפשרי מבחינת החוק רק להורים מיועדים שהם בני זוג, כלומר איש ואישה (נשואים או במסגרת חיים משותפים) או לאם מיועדת יחידנית שחיה ללא בן זוג. בני זוג מאותו מין ואבות יחידנים אינם יכולים לעבור את הליך הפונדקאות בישראל, אך באפשרותם להביא ילד לעולם בהליכי פונדקאות בחו"ל, במדינות המתירות זאת כמו קנדה וארצות הברית.

תהליך הפונדקאות בחו"ל לעומת ההליך בישראל

בעשור האחרון זוגות ישראלים רבים החלו לעבור את תהליכי הפונדקאות בחו"ל, למרות שבאפשרותם לעבור את ההליך גם בישראל. כדי לעבור את ההליך בישראל יש לעמוד בקריטריונים שנקבעו בחוק הסכם לנשיאת עוברים ובתנאי הסף שנקבעו על ידי הוועדה לפונדקאות במשרד הבריאות. זהו הליך ממושך הכרוך בלא מעט ביורוקרטיה, ובמקרים רבים ההליך בישראל יקר יותר בהשוואה לעלויות הנדרשות בחו"ל.

בנוסף, כדאי לדעת כי הורים מיועדים המחליטים לעבור את ההליך בישראל חייבים להיות בקשר אישי עם האם הפונדקאית. אגב, ראוי לציין כי בישראל יש היצע נמוך של פונדקאיות, לכן ההליך עלול להתעכב ולהימשך זמן רב, זו גם אחת הסיבות מדוע הורים מיועדים מישראל מחליטים לקצר את התהליך ולעבור אותו בחו"ל במדינות המאפשרות זאת לזרים, למשל גיאורגיה, ארצות הברית, קנדה, אוקראינה ורוסיה.

אישור זכאות מהוועדה להסכמים במשרד הבריאות

חשוב להדגיש כי ישראלים המעוניינים להתחיל הליך פונדקאות בארץ חייבים לקבל אישור זכאות מטעם הוועדה להסכמים במשרד הבריאות. יש להמציא לידי הוועדה מסמכים רבים ושונים, לרבות רישום פלילי ממשטרת ישראל, צילום תעודות זהות וספח של ההורים המיועדים, אישורים רפואיים המוכיחים כי האם המיועדת אינה יכולה להרות, לשאת הריון או שההריון עלול לסכן את בריאותה, ומגוון מסמכים נוספים. רק לאחר קבלת אישור עקרוני מהוועדה להסכמים אפשר להתחיל לחפש אם פונדקאית, אך ההיצע נמוך והקריטריונים יחסית נוקשים כיוון שניתן לאתר פונדקאית בגיל 22-38 בלבד, כל עוד היא יהודייה, תושבת ישראל ואם לילדים.

לעומת הקריטריונים הנוקשים והמגבילים בישראל, אפשר לעבור את ההליך בגיאורגיה. ההליך בגיאורגיה פשוט יותר מבחינה ביורוקרטית, אפשר להחליף אם פונדקאית בהליך ללא הגבלה, בעוד שבישראל נדרש אישור חדש מהוועדה להסכמים וישנה תוספת תשלום.

עלות הליך הפונדקאות בישראל לעומת חו"ל

כאמור, אם בוחרים לעבור הליך פונדקאות בחו"ל, בדרך כלל המחירים זולים יותר, אך חשוב להתייחס גם לתשלומים ולהוצאות נוספות, למשל עלות השהייה במדינה בה עוברים את ההליך, טיסות, אוכל, הוצאות נוספות כמו ניתוח קיסרי או לידת תאומים וכדומה. אגב, גם בישראל יש הוצאות נלוות כמו ייעוץ משפטי, הוצאות רפואיות כמו ניתוח קיסרי, בדיקות שונות, ליווי פסיכולוגי ועוד.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה