אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

פונדקאות על פי כללי ההלכה היהודית


28.7.19
פונדקאות

בשנת 1991 מונתה ועדה ציבורית לבדיקת נושא ההפריה החוץ גופית והשלכותיה, לאחר שהוגשה עתירה על ידי בני זוג שהמדינה סירבה לאשר להם הליך פונדקאות. הוועדה החליטה להמליץ על התרת פונדקאות בישראל עם מגבלות שונות, חלקן נובעות מההלכה היהודית. ישנם היבטים הלכתיים רבים להליך הפונדקאות, ולא מעט רבנים ופוסקי הלכה נדרשו להתייחס לנושא ולקבוע עמדה.

למעשה, הדיון ההלכתי בסוגית הפונדקאות החל עוד קודם, כאשר פוסקי ההלכה נדרשו לקיים דיונים בנושאי הפריה חוץ גופית. פסקי ההלכה שנקבעו בנושא הפריה חוץ גופית הובאו לדיון מחדש כאשר דנו בנושא הפונדקאות, ועל פי רוב פוסקי ההלכה ההליך מותר בתנאים מגבילים.

הגדרת הורות וזהותו הדתית של התינוק

פוסקי ההלכה דנו ועדיין דנים בשאלות חשובות הנוגעות להליך הפונדקאות, למשל כיצד להגדיר הורות, מהי אימהות, כיצד לקבוע את זהותו הדתית של תינוק בהליך פונדקאות בארץ או בחו"ל, ענייני ממזרות ועוד.

על פי ההלכה היהודית מותר לגבר להשתמש בשירותי פונדקאות, אך יש פוסקים הטוענים כי לאישה נשואה אסור להיות אם פונדקאית לביתית שהופרתה על ידי זרע של גבר זר. כדאי לדעת כי על פי חוק הסכמים לנשיאת עוברים, התשנ"ו-1996, אפשר לחתום על הסכם לנשיאת עוברים רק בין בני זוג שהם איש ואישה (בגירים) לבין האם הנושאת שחייבת להיות תושבת ישראל, בגיל 22 עד 39, כל עוד היא אם לילד אחד עד שלושה ילדים.

לאורך השנים החוק עבר תיקונים שונים, כיום ניתן לבחור בישראל אם פונדקאית רווקה, גרושה או נשואה, אך יש לעמוד בקריטריונים שנקבעו במדינה, למשל בעיות פוריות או בעיה רפואית מסוימת המונעת מהאישה להיכנס להריון או לשאת אותו. החוק בישראל שמבוסס גם על ההלכה היהודית קובע כי זוגות הומוסקסואלים אינם יכולים לעבור הליכי פונדקאות בישראל, לכן הם נאלצים לעבור את ההליך בחו"ל, זהו הליך מורכב המחייב ניסיון וליווי מקצועי צמוד.

מצוות פרו ורבו

לפי התורה שניתנה לעם ישראל, בין המצוות החשובות ביותר ישנה מצוות "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה" (בראשית, פרק א', כ"ח). זו מצווה הנמנית בין תרי"ג מצוות בהן נצטוו בני ישראל. ברוח זו, קבעו פוסקי ההלכה כי אפשר באופן עקרוני לקיים מצוות פרו ורבו גם מחוץ למסגרת הנישואין, אך יש מגבלות הלכתיות בשימוש בטכניקות הרפואיות החדשניות והמתקדמות.

בשנים האחרונות יותר זוגות דתיים מתחילים בהליך הפונדקאות, כך הם יכולים לממש את המצווה החשובה, אך בדרך כלל זוגות דתיים יעבור את ההליך בישראל בעזרת אם יהודייה השומרת מסורת, ולעתים הם יציבו דרישות נוספות מהאם הפונדקאית כדי להתחשב בבני הזוג ומסורתם. בגלל העלות הזולה יותר בחו"ל, כיום ניתן למצוא לא מעט זוגות דתיים הבוחרים לעבור את ההליך בחו"ל, בעיקר במדינות כמו גיאורגיה.

בני זוג מסורתיים או דתיים הבוחרים לעבור את הליך הפונדקאות בחו"ל, אך הם מחויבים גם לכללי ההלכה היהודית, יכולים כיום לעבור את ההליך בחו"ל ללא חשש, כל עוד הם בוחרים לעשות זאת בעזרת חברה מקצועית המלווה אותם. במהלך השהות בחו"ל אשר להסתייע בארגונים כמו חב"ד ובקהילה היהודית המקומית כדי לאכול כשר, להתפלל ולקבל סיוע אחר.

למידע נוסף ולקריאת שאלות נוספות לגבי פונדקאות - לחצו כאן!


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה