אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

טיפול בגלי הלם לבעיית דורבן בעקב


30.4.19
דורבן בעקב

דורבן בעקב, הנקרא גם בשם מחלת החיתולית הכפית, נחשב לסיבה השכיחה ביותר לכאבים באזור כף הרגל, וכ-10% מהאוכלוסייה צפויים בשלב זה או אחר בחייהם לסבול מהדלקת. הדורבן בעקב מאופיין על ידי דלקת בחלק התחתון של העקב, ברצועת החיתולית הכפית, זו רצועה יחסית רחבה וארוכה הנמתחת לכל אורך תחתית כף הרגל. הדלקת מתחילה באזור בעיקר בגלל עומס יתר המזיק לרקמות הרכות ברצועה, ומוביל להתפתחות דלקת הגורמת לכאבים עזים.

גורמי סיכון לדורבן בעקב

הדורבן בעקב הוא מצב דלקתי בחיבור בין רצועת החיתולית הכפית לבין חלק הקדמי התחתון של עצם העקב. גורמי הסיכון העיקריים לבעיה הם:

· עומס יתר בגלל עמידה ממושכת

· עומס יתר בגלל הליכה, קפיצה או ריצה לפרקי זמן ארוכים

· פעילות גופנית אינטנסיבית הכוללת קפיצות ותנועה מהירה על משטחים קשיחים

· השמנת יתר הגורמת ללחץ גדול על הרצועה

· אימון יתר או שינוי בתכנית האימונים הגורם לעומס על הרצועה

· נעליים לא נוחות או מתאימות לכף הרגל, כולל נעליים ישנות ובלויות

· כף רגל שטוחה או בעלת קשת גבוהה

· גיל, בדרך כלל הדלקת מופיעה בטווח הגילים 40 עד 60

כאשר סובלים מכאב בעקב או בחלק התחתון של הרגל, גם בזמן מנוחה, ובעיקר לאחר היקיצה בבוקר, ואם מגלים באזור סימני אדמומיות, שטפי דם, ובמידה וסובלים מתחושת נמלול באזור, מזרמים בכף הרגל ומכאב מתפשט – חשוב לפנות לאבחון מקצועי. כדאי לדעת כי דורבן בעקב אופייני לאנשים העוסקים בספורט, לרבות שחקני כדורסל וכדורגל, רקדניות בלט ומחול מודרני, מורות, קופאיות העומדות במשמרת ועוד.

אבחון דורבן בעקב

האבחון מתחיל בדרך ככל בבדיקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ובתשאול אודות הכאבים והתסמינים. לאחר מכן, הרופא המומחה יבצע בדיקה גופנית שאינה פולשנית, במהלך הבדיקה הוא מחפש את מיקום הנקודות הרגישות למגע בכף הרגל כיוון שמיקום הכאב יכול לגלות מידע חשוב אודות הבעיה.

בהתאם לצורך, הרופא ישלח את המטופל לבדיקת אולטרסאונד, ובמקרים מסוימים גם לבדיקת MRI. ברנטגן לא ניתן לזהות את הבעיה כיוון שלא ניתן להבחין ברצועה. ברוב המקרים, המטופל נדרש לעבור גם בדיקות דם.

לאחר האבחון המקצועי וזיהוי הדורבן בעקב, הרופא ימליץ על טיפול נכון ומתאים. בדרך כלל ממליצים למטופלים לנוח כמה שיותר, להפחית מאמץ ועומס על האזור ואפשר להניח גם שקית קרח על העקב כדי להפחית כאבים. בהתאם לצורך יש לטפל באמצעות תרופות נוגדות דלקת ומשככי כאבים. במקרים קשים יותר של דורבן בעקב ממליצים על תרגילי מתיחות, זריקה הכוללת סטרואידים והתאמת מדרסים או שימוש בנעליים נוחות ובריאות יותר לכף הרגל. עם זאת, אחד הטיפולים היעילים ביותר הוא טיפול בגלי הלם לדורבן בעקב, כדי שהטיפול יצליח חשוב לפנות לפיזיותרפיסט מומחה ומקצועי המתמחה בטיפולים בגלי הלם.

הטיפול היעיל ביותר הוא שילוב בין גלי הלם לתרגילי פיזיותרפיה, בדרך כלל צריך לעבור 3-10 טיפולים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה