אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

האם יש תופעות לוואי לטיפול בגלי הלם?


21.3.19
שילוב בין טכנולוגיה מתקדמת ויעילה לדיוק ולמיומנות המטפל

טיפול בגלי הלם נחשב לבטוח וליעיל במגוון מקרים, זהו טיפול לא פולשני שהשימוש בו החל כבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת. כדאי לדעת כי טיפול בגלי הלם מתאים במיוחד למקרים בהם סובלים מבעיות אורתופדיות שונות ומכאבים באזורים שונים כמו מרפק, גב תחתון או עליון, כתפיים, ירכיים, ברכיים, כף היד וכדומה.

טיפול בגלי הלם מומלץ במצבים בהם המטופל סובל מדלקת, מהסתיידות, מניוון בסחוס, ובמקרים כמו דורבן העקב, מרפק טניס, כתף קפואה, דלקת בגיד אכילס, דלקת כרונית בגידים וכיוצא בזה. הטיפול יעיל גם בהתמודדות עם הסימפטומים הנלווים לבעיה, זהו גם טיפול יעיל ומומלץ במגוון בעיות כרוניות. הטיפול עצמו מותאם באופן נקודתי לבעיה ממנה סובלים, לכן המומחיות והניסיון של הפיזיותרפיסט נחוצה ומהווה גורם קריטי להצלחת הטיפול ולמניעת תופעות לוואי שונות.

האם יש תופעות לוואי לטיפול באמצעות גלי הלם?

טיפול בגלי הם, בדיוק כמו כל טיפול רפואי אחר, עלול לגרום אצל המטופל לתופעות לוואי כמו אי נעימות זמנית, תחושת חוסר נוחות בשעה הראשונה לאחר הטיפול ולכאבים קלים, בהתאם לסף הכאב של המטופל.

חשוב לציין כי תופעות לוואי לטיפול בגלי הלם משתנות ממטופל אחד לאחר, כיוון שהן תלויות במספר גורמים, ובעיקר בסף הכאב של המטופל. לכן, מטופל בעל סף כאב נמוך עלול לסבול יותר מכאבים במהלך הטיפול ולאחריו, לעומת מטופל בעל סף כאב גבוה שיחוש בדרך כלל מין תחושת עקצוץ באזור המטופל ואי נעימות רגעית.

בנוסף, תופעות הלוואי משתנות בהתאם לאזור המטופל ולבעיה בה מטפלים. כך לדוגמה במהלך טיפול באמצעות גלי הלם במרפק טניס, רוב המטופלים יסבלו מכאב חזק יחסית בגלל מיקום הדלקת בגידים של פושטי שורש כף היד, כך גם במקרה של טיפול בגלי הלם במרפק גולף. ככל שהאזור רגיש יותר, כך עלולים המטופלים לסבול מאי נעימות ומתחושת כאב במהלך הטיפול. כדי להקל על סבלם של המטופלים, ניתן למרוח משחת אלחוש, למשל משחת אלמה, ובהתאם לצורך אפשר לקחת משככי כאבים לפני תחילת הטפול, עדיף לקחת תרופה נגד כאבים כ-20 דקות לפני הטיפול עצמו בגלי הלם.

ברוב המקרים הכאב באזור המטופל חולף מאליו לאחר מספר דקות, בהתאם לרמת סף הכאב של המטופל ולמצב הדלקת באזור. גם כאשר מטפלים בהסתיידות בכתף או באזור אחר בגוף עלולים לחוש כאב קל ולסבול מתחושת אי נעימות ורגישות קלה במהלך הטיפול ולאחריו.

שילוב בין טכנולוגיה מתקדמת ויעילה לדיוק ולמיומנות המטפל

תופעות הלוואי במהלך ולאחר טיפול בגלי הלם מושפעות גם מאיכות המכשיר והטכנולוגיה, ובעיקר מהמיומנות של הפיזיותרפיסט או מטפל אחר. מומלץ לעבור טיפול בגלי הלם רק אצל פיזיותרפיסט מוסמך ובעל ניסיון עשיר בתחום. חשוב לבדוק מראש איזה מכשיר לטיפול בגלי הלם קיים במכון אליו פונים, יש מספר מכשירים בשוק, כאשר מכשיר מסוג רדיאלספק עם ראש קטן ומדויק נחשב לאיכותי וליעיל ביותר בגלל רמת הדיוק, בלי לפגוע ברקמות רכות בריאות באזור המודלק.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה