אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי >

טכנולוגיה חדישה לריצוף מקטעי DNA נרחבים, תאפשר בדיקה לניבוי הצלחה בטיפולים אימונותרפים בסרטן ריאה


26.12.18
TMB הוא סמן ביולוגי חדש המזהה עומס מוטציות בגידולים הסרטניים, אשר הנוכחות שלהם הופכת את הגידול לרגיש לטיפולים שמפעילים את המערכת החיסונית

פרופ' דב הרשקוביץ, מנהל המכון לפתולוגיה, מרכז רפואי ע"ש סוראסקי, איכילוב

תחום חדשני ומעניין ברפואה מותאמת אישית במחלת הסרטן הוא האימונותרפיה – מדובר בפריצת דרך משמעותית אשר הביאה לפיתוח תרופות שנועדו לעורר את המערכת החיסונית הטבעית של הגוף לפעול נגד הגידול. זאת בשונה מהתרופות שהיו מוכרות עד כה, ביניהן כימותרפיה ותרופות ביולוגיות, התוקפות את הגידול עצמו. למרבה הצער, למרות יעילותן הגבוהה של תרופות אימונותרפיות, לא כל החולים מגיבים אליהן באופן דומה ויש צורך למצוא דרך לנבא מי מהמטופלים ייהנה מהן יותר.

כעת אנו עומדים בפתחה של פריצת דרך נוספת - סמן ביולוגי חדש TMB (Tumor Mutational Burden) המזהה עומס מוטציות בגנים של התאים הסרטניים ויכול לנבא תגובה לטיפולי אימונותרפיה.

אחד השינויים התפישתיים המשמעותיים ביותר בחקר הסרטן בעשור האחרון, הייתה ההבנה שאין גידול אחד דומה לאחר. כיום האבחון של מחלת הסרטן לא נעשה רק בהתייחס לרקמה בה התפתח הגידול, אלא על-פי מאפיינים ותכונות ייחודים של הגידול, כמו: תכונות מולקולריות, שינויים כרומוזומליים או מוטציות גנטיות הגורמים לגידול לשגשג. ככל שהתגלו יותר הבדלים בין הגידולים השונים, התחדדה ההבנה שלכל גידול יש להתאים את הטיפול הספציפי לו. מכיוון שמרבית השינויים הגנטיים הקיימים בתא הסרטני אינם קיימים בתאי הגוף הרגילים, הם מהווים סמן ביולוגי (ביו מרקר) שעשוי לעזור בניבוי מהלך המחלה או תגובה לתרופות ספציפיות.

יש שתי סיבות עיקריות לשינוי גנטי: הראשונה - פגם במנגנון התיקון של ה- DNA (תורשתי או נרכש). השנייה - השפעה סביבתית, כלומר תאים שהיו חשופים לגורמים סביבתיים שגורמים למוטציה יתפתחו גידולים סרטניים. כך למשל, חשיפה לקרינת השמש תורמת להתפתחות סרטן עור מסוג מלנומה, וחשיפה לרעלים הנלווים לעישון מגדילה משמעותית הסיכון להתפתחות סרטן ריאות.

מוטציה היא אפוא סוג של 'תקלה' גנטית המתרחשת ב-DNA של התא. הצטברות שינויים גנטיים גורמת לנזק בלתי הפיך ומביאה בסופו של דבר לתהליך הסרטני. חלק מהמוטציות הגנטיות גורמות לשינוי במבנה חלבונים בתאים הסרטניים, והמערכת החיסונית הטבעית של הגוף אמורה לזהות אותן כגוף זר ולא רצוי ולפעול נגדן, אך לעיתים הגידולים מצליחים לחמוק ממערכת החיסון הטבעית של הגוף. עובדה זו הביאה את החוקרים להשערה שככל שיש יותר מוטציות גנטיות ברקמת הגידול, כך התגובה לתרופות המשפעלות את המערכת החיסונית תהיה גבוהה יותר. ובאמת, מחקרים הראו שככל שבתא יהיו יותר מוטציות כך יהיו בו יותר שינויים בחלבונים (ניאו-אנטיגנים), והגידול יהיה רגיש יותר לטיפולים שמפעילים את מערכת החיסון.

כך למשל, במחקר פאזה 3 שהתפרסם לאחרונה נמצא שחולים בסרטן ריאה שאופיינו ב- TMB גבוה, כלומר עומס של לפחות 10 מוטציות במיליון בסיסי DNA, הגיבו טוב יותר לטיפול במשלב של שתי תרופות אימונותרפיות לעומת חולים שטופלו בכימותרפיה. במסגרת המחקר, הוביל הטיפול להתכווצות הגידול הסרטני - בקרב חולי סרטן ריאה המאופיינים בעומס מוטציות גבוה – 45% מהחולים הגיבו לטיפול האימונותרפי, לעומת 26% בלבד מהמטופלים שקיבלו כימותרפיה. בנוסף, בחולים עם TMB גבוה הטיפול האימונותרפי הקטין את הסיכון להתקדמות המחלה או תמותה ב-42% לעומת טיפול כימותרפי.

על מנת לזהות TMB יש לרצף מקטעי DNA רבים מתוך הגידול. הטכנולוגיות שעמדו לרשות הפתולוגים בישראל עד כה לא היו מתקדמות מספיק כדי לאפשר את ביצוע בדיקת ריצוף ה-DNA הנדרשת. כעת, באמצעות טכנולוגיה חדישה ומשוכללת אשר נרכשה לאחרונה על-ידי מספר מרכזים רפואיים בישראל, ניתן יהיה לערוך את הבדיקה החדשה ולקבל תוצאת TMB מהימנה. המערכת החדשה מצליחה לזהות מוטציות ב-409 גנים – יותר מפי 10 ממה שהמערכות הקודמות היו מסוגלות לעשות. בנוסף, הטכנולוגיה מאפשרת זמן תשובה קצר יחסית והיא תהיה זמינה לאונקולוגים ולמטופלים, במסגרת הדו"ח הפתולוגי הרגיל תוך מספר ימים.

נכון לעכשיו הבדיקה מתאימה לחולי סרטן ריאה NSCLC (תאים שאינם קטנים) גרורתי, המועמדים לטיפול בקומבינציה אימונותרפית ללא כימותרפיה, היא נמצאת בשלבי תיקוף אחרונים ואינה נמצאת עדיין בסל התרופות, אך התקווה היא שתוך חודשים ספורים נוכל להציע אותה כשירות למטופלים עם סרטן ריאה ושבעתיד היא תהווה כלי נוסף לניבוי תגובה לטיפול גם בסוגי סרטן אחרים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה