אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

מה צריך לדעת לפני שמתחילים טיפולי פוריות


1.3.18
טיפולי פוריות

הרצון להמשכיות, להקים משפחה, להיות אבא ואימא הוא צורך קיומי ויסודי הגורם לזוגות ומשפחות רבות להקריב הרבה מעצמם (כוחות נפש, כסף, זמן, וגם מאמץ גופני), כשהתהליך הטבעי אינו מתרחש בקלות ועליהם לפנות לביצוע טיפולי פוריות.

אחוזי הצלחה

על מנת שלא לייאש מחד, אך כדי למקד מאידך, חשוב לדעת מהם הנתונים הסטטיסטיים על אחוזי ההצלחה המקובלים בתחום טיפולי פוריות:

עשרים וחמישה אחוזי הצלחה לטיפול – עד גיל 35.

עשרה אחוזי הצלחה לטיפול – עד גיל 40.

שישה אחוזי הצלחה לטיפול – שנתיים לאחר מכן בגיל 42.

כמעט אפס אחוזים לטיפול – מעל גיל 45.

מתי יש להתחיל טיפולי פוריות?

עיכוב ביכולת להרות, אינה מחייבת להיכנס מיד ללחץ! חשוב שלא להיכנס ללחץ במידה ולא הצלחתם להיכנס להיריון בשבועות הראשונים, ישנם זוגות "שלוקח להם את הזמן שלהם". אולם לאחר מספר חודשים של ניסיונות טבעיים, ובמידה ולא הצלחתם להיכנס להיריון, מומלץ ללכת לרופא על מנת לוודא שהכל תקין, או שנדרש להתחיל לחשוב על טיפולי פוריות.

במידה וכן תוכלו "לקחת את הזמן", חשוב מאוד לדעת, כי לעיתים דווקא לחץ וציפייה יוצרים תהליך הפוך.

במידה והרופא כן מצביע על בעיות מסוימות או בהנחה והגעתם לגילאים קריטיים, כגון מעל גיל 35 או קרוב אליו, רצוי לפנות לרופא בהקדם על מנת לקבל הדרכה בהתייחס לאמצעים השונים שיסייעו לכם להרות, סביר להניח שתישלחו לבצע בדיקות שונות, ויוצגו לכם סוגי טיפולי הפוריות קיימים ומומלצים למצבכם וכו'.

האתגרים הרגשיים שעוברים זוגות במסגרת טיפולי פוריות

תהליכי פוריות אינם פשוטים פיזית ורגשית, הציפייה והאכזבה מצריכים תמיכה רגשית רבה.

לעיתים קרובות מומלץ אף לנוח ולקחת חופשה והפסקה קלה בין טיפול לטיפול. חשוב שבני הזוג יקבלו תמיכה מהסביבה ככל האפשר על מנת לעבור את התקופה העמוסה רגשית בצורה הקלה ביותר.

כמו כן, חשוב שהמכון עצמו בו מתבצעים טיפולי הפוריות יהיה מכיל ורגיש ככל האפשר, יש לבחור מקום שיגרום לכם להרגיש בנוח ויקל עליכם את חווית הטיפול וכמובן ובראש ובראשונה רופא מטפל, אשר ידאג להוליך אתכם בבטחה וברוגע בפיתולי התהליך.

מימון מהמדינה

ישנם מקרים בהם מדינת ישראל מסייעת במימון טיפולי פוריות, על מנת לדעת את מידת זכאותכם להשתתפות קופת החולים או מימון מלא של טיפולי הפוריות יש להיוועץ עם קופות החולים או עם מכוני הפוריות השונים.


טיפול בשני בני הזוג

חשוב לדעת שבכל טיפול פוריות על האישה לספק ביצית, כאשר חלק מהנשים לא מצליחות לספק יותר מאחת בכל פעם, ואחרות מצליחות לספק מספר ביציות מה שיגדיל את הסיכוי שלהם להרות.

ישנם מצבים שבהם ניתן או נדרש לטפל לא רק באישה ובהפרייתה אלא גם בצד הגברי. חשוב לקבל את מלוא המידע על האפשרויות השונות שבהם ניתן להגדיל את הסיכויים להרות גם מהצד הגברי.

לעיתים מסתבר לאחר פרק זמן משמעותי בטיפול, כי בעיית האי פריון נובעת מבעיות פוריות של הגבר ומכיוון שכך, חשוב גם לקחת את זה בחשבון מראש, על מנת לצמצם עוגמת נפש, תסכולים, השקעת אנרגיה רגשית ואף כספים לא מעטים לשווא.

פרטי או ציבורי?

בארץ ישנם מכונים רבים לטיפולי פוריות, חלק מהם פרטיים וחלק בבתי חולים, לחלק מהמכונים יש הסדרים עם קופות החולים וחלקם פרטיים לגמרי. כאשר בוחרים מכון יש לקחת בחשבון את זמינות המכון, מי עומד בראשו, צורת העבודה, מגוון הצוות הקיים ועוד.

עליכם לעשות סדרי עדיפויות בין הצורך שלכם לרופא אישי אחד שילווה אתכם, לזמינות, לבין חוות דעת של מספר רופאים בו זמנית כמו בבתי חולים גדולים, לקרבה למקום מגוריכם, להמלצות של קרובים ואמון, וכן ליכולתכם הכספית.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה