אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

הקריטריונים שאם פונדקאית צריכה לעמוד בהם


14.2.18
פונדקאות

בשנים האחרונות מונהג בישראל הליך הפונדקאות, שמונהג במדינות רבות ברחבי העולם – כל אחת לפי הכללים שלה. גם בישראל הליך הפונדקאות מעוגן בחוק, שבו מפורטים כל התנאים בהם מתירה המדינה השתתפות בהליך, כאשר החוק מגדיר מיהם ההורים שיכולים להיעזר בשירות, את הבדיקות שיצטרכו לעבור, את הסכומים השונים שיצטרכו לשלם לאותה אם נשאית שתישא את עוברם וכמובן, סדרת סעיפים המתייחסים לאם המתנדבת להשתתף בהליך.

האם הפונדקאית

האם הפונדקאית (או האם הנשאית) היא בעצם האישה שמתנדבת לשאת את הילד הביולוגי של ההורים המיועדים, כאשר אין לאלה את האפשרות לעשות כן או לסיים הליך זה בצורה תקינה. האם הפונדקאית היא אינה האם הביולוגית ולכן היא מכונה גם אם נשאית, מתוך תפקידה לשאת את העובר עבור ההורים הביולוגים. החוק בישראל מגדיר באופן ברור מי יכולה לשמש כאם פונדקאית ובאילו קריטריונים עליה לעמוד.

קריטריונים לשמש כאם פונדקאית בהליך פונדקאות בישראל

בחוק בישראל קבועים מספר סעיפים, המגדירים מי מותרת להיות אם פונדקאית: קודם כל, עליה להיות אישה שעברה לפחות הריון אחד שהסתיים בלידה תקינה של עובר בריא ולכל היותר 3 הריונות, כאשר לידת תאומים נחשבת כלידה אחת. גיל האם חייב להיות בטווח שבין 22 ל-37 ובריאותה הפיזית והנפשית חייבת להיות תקינה. אישה שאינה נמצאת במשבר, כגון: גירושים, פרידה או מחלה של אדם קרוב. בנוסף לקריטריונים היבשים הללו, קובע החוק כי על המועמדת להיות אם פונדקאית לעבור בדיקות הן רפואיות והן פסיכולוגיות, כדי לוודא שאכן הינה מתאימה לשמש כאם נשאית עבור זוג שאין ביכולתו להביא ילדים לעולם.

הסיבות להיות אם פונדקאית

אז נכון, החוק אכן מגדיר וקובע כללים ותנאים רבים, תחתיהם חייבת לעמוד כל אישה המעוניינת לשמש כאם פונדקאית, אבל מה גורם לאותן נשים להתנדב להליך זה? ובכן יש כמה סיבות נפוצות: דבר ראשון, למרות שמדובר בהתנדבות מצידה של האם הפונדקאית, החוק מגדיר תשלום עבור שירותיה של האם, כאשר יש את סכום הבסיס, שעומד על 165 אלף שקלים ותשלומים נוספים עבור בדיקות רפואיות הקשורות בהריון ובלידה, ביגוד וכן תוספות מיוחדות כמו לידת תאומים, ניתוח קיסרי וכדומה. אך למרות שהאם הפונדקאית מקבלת תשלום עבור שירותיה, יש סיבות עמוקות יותר מהנושא הכספי.

פונדקאות – המתנה האולטימטיבית

לאם הפונדקאית יש כוח שהוא כמעט בחזקת כוח עליון. ביכולתה לעזור לזוג חשוכי ילדים להפוך להורים לילדם הביולוגי, בכך שהיא נושאת את העובר עבורם, עד לידתו, שלאחריה הוא נמסר לזרועותיהם המחבקות והאומרות תודה. יש פה כוח לתת מתנה שהיא פשוט המתנה האולטימטיבית. לכן, אימהות פונדקאיות רבות מספרות שכמובן שהכסף הוא חשוב, אבל שכסף הן יכולות לעשות בכל מיני עבודות אחרות ואילו במעשה הזה, יש באפשרותן להעניק ולגרום אושר לאנשים אחרים ולכן בחרו בתפקיד זה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה