אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות האישה >

סובלת מהפרשה צמיגית לבנה שמלווה באודם וגרד בנרתיק?


11.12.17
פטרת בנרתיק

היא נחשבת לחלק מאוכלוסיית החיידקיםהנרתיקית של האישה ושוכנת לה שם דרך קבע מבלי שנרגיש בנוכחותה. אלא שלעתים קורה שהפטרייה הזו מתרבה ומתפשטת, כשהדבר בא לביטוי בגירוי, נפיחות ואודם באזור הפות, כמו גם גרד, צריבה והפרשה לבנה מוגברת במרקם גבשושי דמוי גבינה. אז מהי בדיוק הפטרייה הזו? ממה היא נגרמת? האם היא מסוכנת וכיצד ניתן למגר אותה אחת ולתמיד? ממרכז המומחים של ד"ר דיין לרפואה משולבת מעניקים לך את כל המידע שלא תמיד חשת בנוח לשאול.

מהו הזיהום הפטרייתי הזה?

זיהום פטרייתי של הנרתיק נחשב לתופעה נפוצה למדי בקרב נשים, ומרביתן חוות אותו מידי פעם. מדובר, למעשה, בפטריית שמרים שמכונה "קנדידה", והיא נמצאת, כאמור, באופן קבוע ונורמלי בנרתיק של האישה. פטריית קנדידה מהווה, אמנם, מרכיב בלתי נפרד מאוכלוסיית האורגניזמים הנרתיקית, אך במצבים מסוימים עלולה קנדידה להתחיל ולהתרבות הרבה מעבר לשיעוריה הנורמליים והופכת להיות תסמינית.

ממה נגרמת הפטרייה בנרתיק?

ממרכז מומחים ד"ר דיין מסבירים שהתופעה עשויה להתרחש בעקבות ירידה בשיעור החיידקים הטובים (החיידקים הלקטובציליים) בפלורה של הנרתיק ו\או עלייה ברמת רב הסוכרים גליקוגן ברקמת האפיתל שבנרתיק, בשל מגוון רחב של גורמים שונים, החל מנטילת אנטיביוטיקה ושימוש בסטרואידים, דרך שינויים הורמונליים כגון היריון או שימוש בגלולות למניעת היריון, ועד לסוכרת בלתי מאוזנת או ירידה בתפקוד המערכת החיסונית.

מהם הסימפטומים ומתי כדאי לגשת ולהיבדק אצל הרופא?

הפטרייה בנרתיק עשויה להתבטא במגוון תסמינים, בהם הפרשה לבנה גבשושית דמוית גבינת קוטג', שמלווה לא פעם בגרד, צריבות, אודם ונפיחות בנרתיק, ובמקרים מסוימים גם לכאבים במהלך המגע המיני. ככל שהפטרייה הנרתיקית מתרבה ומתפשטת כך גם התסמינים עלולים להחמיר, ובמידה ומזניחים את המצב ולא פונים לקבלת טיפול, הפטרת יכולה להפוך לכרונית וקשה יותר למיגור.

כמו כן, ראוי לציין שהפטרת בנרתיק אמנם איננה נחשבת למסוכנת, על אף חוסר הנוחות ו\או הכאב שמתלווים אליה, אך מאחר ותסמיניה דומים מאוד לאלו של מחלות מין שונות, מומלץ לגשת לרופא גם כדי לשלול חשד להידבקות במחלת מין.

דרכי הטיפול בפטרת הנרתיק

הטיפול המקובל בפטרת הנרתיק מורכב בדרך כלל ממתן טבליות נגד פטרייה לבליעה או החדרה אל הנרתיק ו\או משחה למריחה על העור באזור הפות להקלה על הגרד והכאבים. בנוסף לטיפול התרופתי הקונבנציונלי, מציעה מרפאתו של דוקטור דיין מעטפת טיפולים רחבה וייחודית, שעשויה לכלול, בין היתר, דיאטת קנדידה פרטנית שאליה מתלווים שינויים בהרגלי התזונה ובאורח החיים, כמו גם חימום גינקולוגי בעזרת מכשיר גינתרם 700 של חברת מדיספק הישראלית ושנחשב לפריצת דרך חדשנית בתחום היות והוא משלב בין שתי שיטות טיפוליות שונות של חימום וחיטוי הנרתיק באמצעות שימוש באוזון.

תכנית טיפולית המותאמת פרטנית אל המטופלת

שיטות נוספות כוללות טיפול בהידרותרפיה, טיפול בצמחי מרפא, עירוי של ויטמינים ומינרלים וכן הלאה, כאשר כל תכנית טיפולית מותאמת פרטנית אל המטופלת ונקבעת לאחר בדיקה גינקולוגית וראיון אישי עם רופא פנימאי לצורך בדיקת הרקע הרפואי, ההיסטוריה המשפחתית, הרגלי האכילה וסגנון החיים של המטופלת.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה