אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מחלות מעיים דלקתיות >

להתמודד עם חג הפסח - חולים בקרוהן וקוליטיס כיבית


9.4.17
מה קורה בפסח למערכת העיכול של אנשים הסובלים ממחלות מעי שונות ורגישים למזון גם ביומיום, כמו חולים בקרוהן או בקוליטיס כיבית?

דניאלה קאופמן

חג הפסח המתקרב מסמל את תחילת האביב, הפריחה, את החופש ואת ריח הניקיון באוויר. אולם בד בבד פסח מביא איתו את המכה ה-11, ואלה הן המצות. כבר ידוע ודובר רבות כי המצות, קמח מצות והארוחות הגדולות המלוות את החג עשויות לעשות שמות במערכת העיכול, גם אם ביומיום שלנו המערכת תקינה לחלוטין. אז מה קורה בפסח למערכת העיכול של אנשים הסובלים ממחלות מעי שונות ורגישים למזון גם ביומיום, כמו חולים בקרוהן או בקוליטיס כיבית? בחג הפסח ההתמודדות שלהם כפולה ומכופלת.

בישראל חיים כיום למעלה מ-40,000 חולי קרוהן וקוליטיס כיבית, שהינן מחלות כרוניות הפוגעות בעיקר באנשים צעירים, ומביאות לפגיעה משמעותית באיכות חייהם. אני נמנית בין הסובלים מקרוהן כבר 17 שנה. מגיל 19 אני מתמודדת עם המחלה, כך גם בחג הפסח אני בצלה. מניסיוני האישי ומהידע המקצועי אותו רכשתי במשך השנים כדיאטנית קלינית, אתן מספר טיפים פשוטים להתמודדות עם חג הפסח עבור חולים בקרוהן או בקוליטיס כיבית.

· מצאו תחליפים - כאמור, מצות או מאכלים עשויים מקמח מצות קשים מאוד לעיכול, בייחוד לחולים במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית. בשנים האחרונות ניתן למצוא קמחים אחרים שונים ומגוונים. חולים שמקפידים להימנע מקטניות ואורז בפסח יכולים להשתמש בקמח תפוח אדמה. מי שאינו מקפיד יכול להשתמש בקמחים המבוססים על קטניות ואורז. למי שלא יכול להתאפק ורוצה מאוד לאכול מצה, אני ממליצה לאכול את המצה מעט רטובה, וכך תוכל להתעכל יותר בקלות.

· הימנעו מארוחות גדולות - ארוחות חג גדולות אינן מומלצות לסובלים ממערכת עיכול רגישה. המלצתי היא להתייחס אליהן כאל עוד ארוחה רגילה בימים של שגרה. לא לצום יום שלם ואז "לדפוק" ארוחה. יש להקפיד על צריכת ארוחות מאוזנת במשך כל היום, לא לחסוך בארוחות ובטח לא להגיע לליל הסדר עם תחושת רעב מוגברת. רצוי לאכול ארוחות קלות לפני ערב החג: בננה, חביתה, פרוסת לחם אחיד עם אבוקדו, טחינה או טונה.

· התרכזו במנות החלבוניות של ארוחת החג - כך יותר קל להימנע מהמנות הפחממתיות המבוססות על קמח מצה כמו הגיפטלע פיש, הקניידלעך והעוגות והעוגית של פסח מהם יש להיזהר. במידה והמחלה שקטה ואין חסימה במערכת העיכול ניתן להוסיף לארוחה ירקות וקטניות. אם המחלה בשלב סוער שלה יש להפחית את כמות הירקות הטריים ולאכול בעיקר מירקות השורש- קישואים, גזר ותפוח אדמה בהם כמות הסיבים קטנה וקלה יותר לעיכול. כמו כן, אני ממליצה לנסות ולהימנע משתיית אלכוהול בערבי החג ובעיקר לשתות מים. מי שמתעקש לקיים את מצוות החג יכול לשתות מהיין במשורה.

· אל תהפכו את האוכל למרכז החג - חולים בקרוהן וקוליטיס חייבים לעשות סוייץ' בראש ולשים את האוכל במקום משני, ולהתמקד בהוואי המשפחתי, בחברותא לשולחן. לא להפוך את האוכל לעניין, כי אז הרבה יותר קשה להתמודד עם השפע ולהתאפק. הרבה פעמים כשאנחנו לא אוכלים, אנו מרגישים כי הסובבים אותנו אוהבים 'להיכנס לנו לצלחת'. במקרים כאלה, אפשר לקום, לעזור למארחים באלגנטיות וככה ישימו לב פחות למה אתם אוכלים. במידה ואתם לא מתביישים תמיד תוכלו לומר לאחרים: 'צאו לי מהצלחת' ולהמשיך ולאכול רק מה שמותר וכדאי.

· הביאו מנה שגם אתם יכולים לאכול - אם אתם מתארחים אצל משפחה או חברים, בדקו את האפשרות להביא מנה שאתם בטוחים בה. מנה אותה בטוח תוכלו לאכול ולא תרגישו מקופחים. תוכלו לגוון במנות באמצעות ספרי בישול מיוחדים שכוללים מתכונים לחולים במחלות דלקתיות. אגלה לכם כי היום יש מתכונים מעולים במיוחד בשבילנו לקינוחים על בסיס מרנג וגלידת בננות. מרגישים שאין לכם כוח להשקיע? התרכזו בהוואי המשפחתי.

קשה לכם להתאפק? הפכו את ארוחת החג לארוחת טעימות, אכלו ביסים ממש קטנים והתענגו על כל ביס. חשוב לומר, כי כל ההתמודדות שלנו בחג מתחילה בראש. זה שאנחנו חולים בקרוהן או בקוליטיס כיבית לא אומר שאנחנו יותר מסכנים. היום, כמעט כולם נמצאים במשטר תזונה כזה או אחר בשל בעיות וסיבות שונות. התכוננו מראש ברמה הנפשית, ואם תוכלו גם ברמה המעשית- הכינו לכם מנה שמתאימה לצרכים שלכם. הגוף שלנו לא יודע אם מדובר בחג או בסתם עוד יום של חול, הוא נשאר עם אותה הרגישות ועם אותה המחלה. אל תעצמו עיניים לא ליום אחד ולא לשבוע, מניסיון.

הכותבת היא דיאטנית קלינית בתחום הגסטרו ורכזת תזונה ודיאטנית הקו החם בעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה