אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

טיפול בכאבי גב בהריון


2.4.17
כיצד ניתן להקל על כאבי גב בהריון?

רוב הנשים סובלות מכאבי גב בתקופת ההריון, לעתים הכאב מקשה על יכולת התפקוד היומיומי וגורם למגבלות בתנועה. כאבי גב אצל נשים בהריון יכולים להופיע בכל שלב, אך לרוב הם מופיעים במהלך השליש השני של ההריון כאשר הבטן צומחת, מושכת קדימה וכתוצאה מכך מופעל לחץ ועומס על עמוד השדרה. נשים רבות מאמינות כי כאבי גב הם חלק בלתי נפרד מכל הריון ואין מה לעשות נגדם, לכן כדאי לדעת כי במכון פיזיותרפיה מקצועי ניתן לקבל מענה איכותי ולטפל ביעילות בכאבי הגב כדי להקל על האישה בהריון, לסייע לה לשנות את המצב וליהנות משיפור באיכות חייה.

סיבות לכאבי גב בהריון

למעלה מ-50% מהנשים מתלוננות על כאבי גב חזקים בהריון, רוב הנשים סובלות מכאבי גב ואגן ברמה זו או אחרת. כאשר כאב הגב חזק ומפריע לאישה למצוא תנוחה בה היא יכולה לנוח או משפיע לרעה על יכולת התפקוד היומיומי שלה, בבית ובעבודה, מומלץ לפנות לאבחון על ידי גורם מקצועי. יש מספר שיטות וטכניקות שיכולות לסייע רבות לנשים בהריון הסובלות מכאבי גב, עם זאת חשוב לזכור כי טיפול בכאבי גב בהריון חייב להיעשות רק על ידי גורם מקצועי כמו פיזיותרפיסט מנוסה.

הסיבות המרכזיות לכאבי גב אצל נשים בהריון הן שינוי במשקל הגוף, שינויים ביציבה, בטן הגדלה במהירות וגורמת לעומס על עמוד השדרה בגלל שינוי במרכז הכובד ושינוי ביציבה. כמו כן, גם שינויים ברמת ההורמון רלקסין גורמים לגמישות גבוהה יותר של הרצועות המייצבות את מפרקי האגן ועמוד השדרה, כתוצאה מכך עשויה האישה בהריון לסבול מכאבי גב ברמות כאב שונות. בשלבי הריון האחרונים מתחיל תהליך טבעי של המסת עצם באזור האגן כחלק מההכנה של הגוף לקראת הלידה, בעקבות השינוי במפרקי האגן ותהליך המסת העצם עשויה האישה לסבול מכאבי גב תחתון עם הקרנות לרגליים ופגיעה ביכולת התפקוד.

כיצד ניתן להקל על כאבי גב בהריון?

כדאי לדעת כי במשך שנים ארוכות היה נהוג להציע לנשים הסובלות מכאבי גב בהריון להימנע מתפקוד רגיל ולהרבות במנוחה. גישה זו חלפה מהעולם מאחר וכיום יש לפיזיותרפיסטים כלים מקצועיים מוכחים המסייעים לנשים בהריון לשנות את המצב וליהנות מהקלה משמעתית בכאבי הגב.

לאחר אבחון האישה בהריון ניתן להמליץ עבורה על שיטות טיפול יעילות כמו מקנזי, סיריאקס, בריאן אדוורדס ועוד. כמו כן, יש טכניקות של טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק השרירים, לשיפור היציבה, למניעת הגבלה בטווח התנועה ולהקלה משמעותית על כאבי גב, גם בהריון. במידת הצורך ניתן לשלב טיפול בכאבי גב במכשיר גלי הלם או טיפול באמצעות אולטרא סאונד. עם זאת, יש הממליצים לא לעבור טיפול באמצעות גלי הלם בתקופת ההריון, אלא להתמקד בטכניקות מנואליות לחיזוק שרירי האגן ולשיפור טווח התנועה של המפרקים, מומלץ בשלבי ההריון הראשוניים להקפיד על פעילות גופנית המותאמת להריון כדי למנוע או להקל את כאבי הגב.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה