אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

פצעי לחץ - מה זה ואיך מונעים ומטפלים בזה?


19.3.17
אצל מי מופיעים הפצעים ואיך מונעים אותם?

לחץ ממושך על העור והצטברות נסיבות וגורמים מסוימים עלולים לגרום להופעת פצעים. הטיפול הטוב ביותר בפצעי לחץ הוא למנוע אותם, אבל רק מעטים יודעים כיצד עושים זאת. הנה כל התשובות

פצעי לחץ נוצרים עקב פגיעה בשלמות העור ובעיקר בשל ליקוי באספקת דם לרקמות. אפשר לזהות אותם בעיקר כתוצאה מלחץ מתמשך באזורים שבהם העצם סמוכה לעור, או בשילוב נסיבות וגורמי סיכון חיצוניים ופנימיים. הדרך הטובה ביותר לטפל בפצעים היא לנסות למנוע אותם מראש ובשביל זה צריך להבין למה ומתי הם נגרמים.

מה ההבדל בין גורמי סיכון פנימיים וחיצוניים?

גורמי הסיכון הפנימיים להתפתחות פצעי לחץ קשורים בראש ובראשונה לחוסר תנועתיות. זו הסיבה בגללה הפצעים מאפיינים קשישים, בעלי מוגבלויות, מאושפזים ואנשים שמרותקים בלית ברירה למיטה. גם ירידה במצב ההכרה שמונעת את אספקת הדם לרקמות וירידה או חוסר בתחושה מעלים את הסיכוי להופעת הפצעים. כמו כן, בקטגוריה של גורמי סיכון פנימיים יש להזכיר מחלות קשות וסופניות, חסר תזונתי, עודף משקל ושינויים בעור עקב הזדקנות.

המאפיינים של גורמי סיכון חיצוניים להתפתחות פצעי לחץ שונים מעט, אך גם אותם חשוב להכיר כדי לדעת איך לטפל בתופעה. אלו כוללים למשל בלחץ שגורם לדחיקה של רקמה בין בליטה גרמית ומשטח חיצוני, או ממצב שבו שכבת רקמה אחת נעה בכיוון מנוגד לשכבה אחרת ("כוחות גזירה"). בנוסף, גורמי סיכון פנימיים כוללים חיכוך בזמן שינוי תנוחה בשל חוסר מתיחת סדין או ביגוד לא מתאים ורטיבות.

אצל מי מופיעים הפצעים ואיך מונעים אותם?

אנשים מבוגרים שמרותקים למיטה הם לא היחידים שנמצאים בקבוצת הסיכון להופעת פצעי לחץ. לצדם יש לציין חולים כרוניים צעירים שמוגבלים בניידות, או חולים עם חוסר שליטה בסוגרים. גם אנשים עם חוסר תחושה כתוצאה מפגיעה מוחית ומטופלים עם ירידה בתפקוד היום יומי עקב שינויים מנטאליים עלולים לסבול מהתופעה. מעבר לכך, קיימות מחלות שגורמות לירידה כללית בתפקוד של המערכת החיסונית.

אפשר למנוע פצעי לחץ בעיקר בעזרת שימוש באביזרים שתפקידם לפזר את הלחץ על שטח פנים גדול יותר. אביזרים מן הסוג הזה מומלצים עבור מבוגרים וצעירים בטווח רחב של גילאים. הם כוללים מזרנים, כריות ומגני עקב. ניתן לרכוש אותם דרך קופות החולים או בחנויות שמתמחות במוצרי אורתופדיה.

דרך נוספת למנוע פצעי לחץ היא להקפיד על ניידות ועל שינויי תנוחה יזומים. כדאי למצוא תנוחה נכונה ומותאמת לכל מטופל בנפרד, ולשמור על תזונה ראויה. מומלץ להקפיד על היגיינה ועור יבש ולהיות ערניים לשינוי במצב בריאותי.

לסיכום, פצעי לחץ הם לא גזירת גורל אך הם בהחלט דורשים שורה ארוכה של התאמות לצורך מניעה. יש להקפיד על הנחיות הצוות הרפואי ולהשתמש באביזרים שמתאימים למצבו הרפואי של המטופל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה