אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) הרגלים מזיקים >

מדוע חשוב להיגמל מעישון לפני הכניסה להריון?


6.3.17
לא רק האם ניזוקה, אלא גם העובר

כל אחד מאתנו מודע לנזקי העישון, לעיתים הם אף בלתי הפיכים. עניין זה תקף על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנשים מעשנות הרוצות להיכנס להיריון. עישון סיגריות עלול לגרום למחלות שונות, כאשר סרטן הריאות מוביל בראש הרשימה, אולם גם סרטן הפה נפוץ בקרב מעשנים. הניקוטין הנמצא בסיגריות, הינו עתיר רעלים מסוגים שונים, המשפיעים על גופינו. בשל כל אלה ועוד, גמילה מסיגריות חשובה עד מאוד, עוד טרם הכניסה להיריון.

לא רק האם ניזוקה, אלא גם העובר

למעשה, לא מעט מחקרים הוכיחו כי אישה המעשנת סיגריות, עלולה לפגוע בסיכויים שלה להרות. נשים שכבר נמצאות במהלך היריון, סיכוייהן להפיל את העובר גבוהים יותר, וגם הסיכויים להיריון מחוץ לרחם, גבוהים בקרבן. קצב התפתחותו של העובר, עלול שלא להיות תקין, העישון מביא ללידות מוקדמות, ללידת עוברים קטנים יותר, ואפילו, להולדת עוברים הסובלים מפגמים כאלה ואחרים.

בנוסף לכל אלה, נמצא שבקרב נשים מעשנות, גוברים הסיכויים ללדת ילד שמאוחר יותר יסבול מהפרעות קשב וריכוז, בעיות קוגניטיביות, הסיכויים למוות בעריסה, גם הם גבוהים בקרב תינוקות שאימותיהן עישנו במהלך ההיריון. נשים מעשנות בתקופת הריונן, עלולות לסבול מלחץ דם גבוה יתר על המידה, והחומרים הרעילים הקיימים בסיגריות חודרים אל תוך השיליה, מה שעלול להביא להיפרדותה. זאת ועוד, העובר עלול לסבול מקשיי נשימה, ורמת ההמוגלובין בדמו עלולה להיות ירודה. לכן, גמילה מסיגריות הינה הכרח המציאות.

כיצד מפסיקים לעשן לפני הכניסה להיריון?

ישנן נשים חזקות מספיק, הן מנטלית והן פיזית, שיכולות בכוחות עצמן להפסיק לעשן. אם לא עשו זאת קודם לכן למענן, כעת הן יעשו זאת למען ילדם. חשוב מאוד להפסיק לעשן עוד טרם הכניסה להיריון ולא במהלכו, שכן הגוף עדיין רוויי ברעלים ולכן עליו להתנקות. למעט זאת, במהלך ההיריון, נשים רבות נתונות למתחים ולחצים, ההורמונים משתוללים, כל אלה אינם מיטיבים עם אותן אשר מעוניינות להיגמל מהרגל מגונה זה. והיה ואישה אשר נוהגת לעשן ורוצה להיכנס להיריון, חשה שאיננה יכולה לעשות זאת לבד, שהיא איננה איתנה מספיק, מומלץ ביותר להצטרף לקבוצת גמילה, כמה חודשים לפני הכניסה להיריון. גמילה מסיגריות תעשה חסד רב, הן עם האם לעתיד, והן עם העובר.

אין נתיב מילוט, חייבים להפסיק לעשן!

אין מדובר כאן בהמלצה חמה, הגמילה מעישון היא קריטית לבריאות העובר. נשים אשר עוברות טיפולי פוריות, חייבות להפסיק לעשן, שכן עישון סיגריות פוגע בטיפולים, ומפחית את הסיכויים להרות. מי שכבר נכנסה להיריון, רצוי מאוד שבעת שלבי ההיריון ההתחלתיים, תיגמל מהעישון, עדיין לא מאוחר מידיי. הפסקת עישון מוקדמת, תימנע הופעת סיבוכים בהמשך ההיריון. מי שמעוניינת להיגמל, יכולה למצוא בבתי המרקחת תחליפי ניקוטין, אולם, יש לדעת, גם הם אינם מועילים לבריאותו של העובר, גמילה מסיגריות חייבת להיות מוחלטת. ככלל, יש להימנע מהכנסת כל סוג של רעל לגוף, ותמיד גם מומלץ להתייעץ עם רופאת המשפחה או רופא הנשים המטפל באישה הרוצה להיכנס להיריון.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה