אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית >

רשלנות רפואית בטיפול בסרטן


25.1.17
רשלנות רפואית

מדי שנה מוגשות אלפי תביעות נגד בתי חולים, קליניקות פרטיות ורופאים בגין טענות של רשלנות רפואית. תיקי רשלנות רפואית מטופלים בבתי המשפט ברחבי הארץ ובהתאם לתיק יכול התובע לזכות בפיצוי גבוה כנגד הנזקים שנגרמו לו בגלל הטיפול הרפואי הלקוי שקיבל או בגלל בעיות באבחון המחלה. במקרים של מחלת סרטן עשויה רשלנות רפואית לגרום למוות, לסבל מיותר למטופל ולבני משפחתו, ולהחמרת המחלה בגלל אבחון שגוי או טיפול לא מקצועי.

מימוש זכויות המטופל

תחום הרשלנות הרפואית הולך ומתפתח בשנים האחרונות ומאות מטופלים החלו להבין כי רופאים הם רק בני אדם והם עלולים לטעות באבחון ובמתן הטיפול הנכון. לכן, מדי שנה נפתחים תיקים חדשים רבים העוסקים במקרי רשלנות רפואית, תחום משפטי המחייב ידע רב וניסיון עשיר. חולי סרטן שאינם מאובחנים בזמן וכראוי עלולים לסבול מהחמרת המצב הקיים, במקרים מסוימים אבחון שגוי עשוי להוביל לאובדן יכולת הריפוי מהמחלה הקשה, ובמקרים קיצוניים הרשלנות של הגורם המטפל עלולה להוביל למותו בטרם עת של המטופל.

אבחון נכון וגילוי מוקדם עשוי להציל חיים

תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן נחשבת למורכבת ביותר, ברוב המקרים אדם פונה לרופא משפחה בגלל מיחושים או תסמינים שונים, ולמרות שרופא משפחה אינו מומחה למחלות הסרטן עליון לפעול בדרך של אלימינציה, כלומר בדרך של שלילת מחלות אחרות, ובמידה וקיים חשש מוצדק עליו להפנות את המטופל לרופא מומחה ולבדיקות מקצועיות על מנת לאבחן את המחלה מוקדם ככל שניתן.

חשוב לציין כי גם על רופא המשפחה מוטלת אחריות כבדה במקרה של אי אבחון מחלת הסרטן בזמן, למרות שהוא אינו מומחה בנושא, אך עדיין נדרש ממנו להפגין כושר אבחון ברמה מקצועית גבוהה על מנת לאבחן בזמן את מחלת הסרטן. כך ניתן במקרים מסוימים להציל את חייו של המטופל או לאפשר לו לקבל טיפול בזמן ולהחלים מהמחלה.

בדיקות מקצועיות לגילוי בזמן של המחלה

רופא מקצועי מאבחן על דרך השלילה ובמידה וקיים חשש סביר ומוצדק למחלת הסרטן עליו לשלוח בדחיפות את המטופל לעבור סדרת בדיקות באמצעותן ניתן לאבחן או לשלול קיומה של מחלת סרטן. כך לדוגמה אם קיים רקע של מחלות סרטן במשפחה הרי המטופל נמצא בקבוצת סיכון גבוהה ובמידה והוא מתלונן על תסמינים העשויים להעיד על המחלה, על הרופא להפעיל את שיקול דעתו כאיש מקצוע המחויב לעבודתו בעלת האחריות הכבדה.

יש מגוון בדיקות המיועדות לאבחון מחלות סרטן שונות, ביניהן בדיקות CT, צילום רנטגן, סריקת MRI, בדיקות דם, צואה ושתן וכדומה. על הרופא לשלוח את המטופל לבדיקות המתאימות בהתאם לתסמינים מהם החולה סובל, ובהתאמה לתלונות אותן מציין המטופל בפני הרופא. כאמור, אבחון בזמן עשוי להציל את חייו של המטופל.

תביעת רשלנות רפואית בגלל טיפולי כימותרפיה

ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן גם בגלל מינון שגוי של תערובת התרופות הכימיות בטיפולי כימותרפיה. רופאים הם בני אדם העלולים לשגות בהתאמת טיפולי הכימותרפיה, במידה וקיים חשש כי הרופא לא ביצע את מלאכתו כהלכה ניתן לתבוע אותו או את המוסד הרפואי בו המטופל קיבל טיפולי כימותרפיה. יש לזכור כי כימותרפיה נועדה להרוס תאים סרטניים בגופו של המטופל באמצעות תרופות כימיות חזקות, שגיאה במינון התרופות בתערובת או התאמת תרופות לא נכונה עשויה לפגוע בגופו של המטופל ולהרע את מצבו.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

כדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול במחלת הסרטן יש לפנות לעורך דין מקצועי המתמחה בנושא מורכב זה. לאחר פגישת ייעוץ ואיסוף המסמכים הרלוונטיים בוחן הצוות המשפטי את סיכויי התביעה וקובע את האסטרטגיה המתאימה למימוש מלוא הזכויות של התובע. ניהול התיק אינו דבר של מה בכך, יש לקבל ייעוץ רפואי ממומחים למחלת הסרטן, לגבות עדויות ולהכין חוות דעת המגובה ע"י מומחים כדי להוכיח בבית המשפט את הטענות בגין אבחון וטיפול שגוי.


תגיות: רשלנות רפואית בטיפול בסרטן, רשלנות רפואית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה