אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה >

התפתחות הרפואה במאה ה-21


20.11.16

מי שנולד בעשורים האחרונים והולך להעביר את רוב חייו במאה ה-21, זוכה לחוות את אחת התקופות הפוריות והמתקדמות ביותר ברפואה המודרני.: חדשות לבקרים צצים גילויים רפואיים מסעירים ובעלי השפעות מרחיקי לכת, טכנולוגיות חדשניות מחוללות מהפכה בריפוי מחלות ומצבים גופניים שונים, וכמובן שגם לאבני הדרך של עידן זה - הגלובליזציה, הדיגיטיזציה והאינטרנט - יש השפעה עצומה על תחומים רבים ברפואה.

אז אלו חידושים והתפתחויות היו ברפואה בשני העשורים האחרונים, מאז תחילתה של המאה? ליקטנו עבורכם כמה דוגמאות שמוכיחות שרפואה במאה ה-21 אינה דומה לשום דבר שהיה לפניה.

1. צניחת שיעורי המוות מהתקפי לב

מחלות לב, ובכללן התקפי לב, הן סיבת המוות המובילה בעולם. אך מתברר שהיום ניתן לחשוש מהן פחות. בעוד שבשלהי המאה הקודמת לא היה ניתן לעשות יותר מדי עבור אנשים שהגיעו לבית החולים כשהם סובלים מהתקף לב, כיום המצב שונה בתכלית. ההבנה שמהירות היא גורם מכריע במקרים אלה הובילה לכך שככל שהמטופל מגיע לבית החולים מהר יותר, וששחרור החסימה בעורקיו (באמצעות טכנולוגיות חדשניות) מתבצע מהר יותר, כך גדלים סיכוייו לשרוד. למעשה, הסיכויים לשרוד התקף לב עלו ב-60 אחוזים בשנים האחרונות.

2. ניתוחים באמצעות רובוטים

ימיו של האזמל ברפואה כמעט מאחוריו, כאשר יותר ויותר זרועות רובוטיות תופסות את מקומם של הרופאים בניתוחים. שילובם של הרובוטים בניתוחים מהווה לא רק דרך פחות פולשנית לנתח, בה החיתוכים בגוף קטנים יותר וזמן ההתאוששות קצר יותר, אלא גם מאפשר ניתוחים מדויקים יותר עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר.

3. רפואה אסתטית פורצת דרך

רפואה אסתטית היא בעצמה תחום חדש יחסית ברפואה, המאפשר לאנשים לבצע שינויים בגופם בין אם מסיבות בריאותיות (תיקון חיך שסוע או השתלת עור באזור של כוויות) או מסיבות אסתטיות (מתיחת פנים, הגדלת חזה או הסרת שיער בלייזר). אך כיום, תחום זה חווה קפיצת מדרגה: שימוש בתאי גזע, שנחשב לתחום לוהט ברפואה ובמחקר בשנים האחרונות, הצליח להשתלב גם ברפואה האסתטית – וכיום יש מי שמתמחים במתיחות פנים באמצעות תאי גזע.

4. חיים ארוכים באיכות גבוהה לנשאי HIV

עד לפני שניים-שלושה עשורים, הגילוי שאדם נשאHIV היה נחשב לגזר דין מוות. נשאי איידס בשנות ה-90 "זכו" לתוחלת חיים צפויה של שלוש עד חמש שנים בלבד. כיום, הודות להתפתחויות האדירות בחקר המחלה, והחידושים בגזרת ה"קוקטיילים" של התרופות שמקבלים נשאי HIV למניעת איידס, הם יכולים לחיות באיכות חיים טובה עד גיל 69 בממוצע; ומקרי המוות מהמחלה נמצאים בירידה מתמדת משנה לשנה.

5. פריחתם של האיברים הביוניים

במאה ה-21 גם אנשים שאתרע מזלם ואבריהם נקטעו עקב מחלה או תאונה, או שנולדו ללא איברים מסוימים, יכולים לתפקד כמו אדם רגיל בזכות ההתקדמות המדהימה בתחום האיברים הפרוסתטיים (תותבים). כיום האפשרות להתקין לאנשים קטועי יד או רגל, תותבת ביונית מתוחכמת בה הם יכולים לשלוט באמצעות המחשבה בעזרתן של אלקטרודות המחברות בין האיבר למוח, הולכת ונהיית קרובה מתמיד; ויש אנשים אשר כבר התקינו להם איברים כאלה בהצלחה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה