אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד >

למה התינוק שלי לא ישן בלילה?


20.10.16
 

כל הורה לתינוקות, בוודאי הורים טריים, מתלוננים לא פעם על דבר אחד, שהתינוק שלהם לא ישן ולכן גם הם לא ישנים. מבחינת ההורים, התקופה הראשונה בחייו של התינוק, התקופה בה הוא מתקשה לישון וכתוצאה מכך גם הם לא ישנים, זו תקופה מאוד לא פשוטה, מאחר והם מושפעים ממנה באופן ישיר. חוסר השינה שלו משפיע על התפקוד היומיומי שלהם.

חשוב להבין, משך הזמן שתינוק ישן ביום או בלילה, זה עניין אינדיבידואלי, כלומר כל תינוק צורך מספר שעות שינה אחר. ישנם תינוקות שיהיו ערניים במשך רוב שעות היממה, מה שכמובן ישפיע גם על ההורים שלהם, לעומת זאת ישנם תינוקות שיחזרו לישון מיד אחרי שיאכלו. מומחים טוענים שקשה מאוד לשנות את הרגלי השינה של התינוק ולכן על ההורים ללמוד את סדר היום שלו ולהתאים את עצמו אליהם, מצד שני, יש מי שטוען שאם יוצרים לתינוק סדר יום מסודר, אז הוא יתרגל לישון בשעות מסוימות, כפי שההורים רוצים ומצפים ממנו.

מה הם הרגלי השינה של תינוק

לרוב, תינוקות יכולים לישון לילה שלם עד גיל 4 חודשים, ככל שהם גדלים, כך הם זקוקים לפחות שעות שינה. זו הסיבה שחשוב ליצור סדר יום ברור לתינוק, אז אפשר להרגיל אותו לקום בבוקר, להיות פעיל עד הצהריים, לישון שינה קלה אפילו בעגלה, שאחריה הוא יהיה ער עד הערב או הלילה, ואז יחזור לישון עד הבוקר.

רוצים שהתינוק יישן כל הלילה? ככה עושים את זה נכון

יש הורים שהיו מוכנים לשלם לא מעט, בשביל לילה אחד שלם שהתינוק ישן והם לא יצטרכו לקום מהמיטה בשביל להרדים אותו. האמת היא, שלא תמיד הם צריכים לעשות הרבה. בהנחה והתינוק מרגיש טוב (מן הסתם, אם הוא חולה או יוצאות לו שיניים ראשונות, אז מדובר בסיפור אחר לגמרי).

הטענה הרווחת היא, שתינוקות אשר ישנים במהלך היום ובלילה הם ערניים, רוצים חום ומגע, בדומה לתינוקות שישנים בלילה וערניים ביום. על מנת שהם ירגישו את התחושה הזאת מבלי שתצטרכו להישאר ערים כל הזמן, ההמלצה היא לעטוף את התינוק בשמיכה, כך שיד אחת שלו מונחת על הבטן ויד שנייה חופשייה מחוץ לשמיכה, וחלק מהשמיכה מגולגל מעל ידו החופשיה מסביב לגופו. כך הוא מקבל את המגע החם לו הוא זקוק.

כמו כן, חשוב מאוד שלא לבצע תנועות או פעולות חדות מדי, בשביל שהוא לא יתעורר. כלומר, לא להדליק אור, לא לדבר בקול רם, לא להזיז אותו, לא לעשות שום דבר שעלול להעיר אותו לפתע ובכך להרוס לו את השינה.

נקודה חשובה לסיום, ישנם הורים שנוקטים בגישה של שינה משותפת, כלומר התינוק ישן איתם בחדר. זה לא נכון לנהוג כך, ראשית, כל תנועה שלהם בזמן השינה עלולה להעיר אותו, שנית, ברגע שהתינוק מתעורר, הוא רואה את ההורים ומיד מחפש מהם תשומת לב. עדיף שהתינוק יתרגל לישון בחדרו, וככל שירגילו אותו לשעות שינה מסודרות, כך הוא ישן טוב יותר וההורים ייהנו מלילות שלמים של שינה.

למבצעים ברשת מורד גיליס לחץ כאן.
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה