אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה > פונדקאות

פונדקאות בישראל


1.6.16
מדינת ישראל מכירה מזה שנים בצורך לאפשר הליך פונדקאות

מי שמנועים מלהביא ילד לעולם בדרך של כניסה להריון ולידה עשויים לשקול פניה להליך פונדקאות. בדרך כלל העניין כולו מתחיל בהמלצה של רופא לאחר מסע ארוך של ניסיונות להרות. מטבע הדברים שהליך פונדקאות הוא מורכב ועשוי להיות טעון מאוד רגשית, גם העלויות הנלוות גבוהות וכך יוצא שמדובר בנושא שיש להתייחס אליו בכובד ראש ולנהל אותו בצורה מושכלת תוך שלוקחים בחשבון מכלול רחב של גורמים.
מדינת ישראל מכירה מזה שנים בצורך לאפשר הליך פונדקאות והאופן בו ניתן לנהלו מוגדר בחוק. בפסקאות הבאות תמצאו מידע מאיר עיניים הנוגע להליכי פונדקאות בארץ ובחו"ל, כולל סדרי גודל של העלויות הצפויות.

וועדה של משרד הבריאות

זוג המעוניין להיכנס להליך פונדקאות נידרש לקבל תחילה אישורה של וועדה מיוחדת אליה ניתן לפנות רק לאחר שיש בידכם את כל המסמכים הרפואיים המצביעים על כך שהליך פונדקאות הוא הדרך היחידה בה תוכלו להביא לעולם ילד הנושא את המטען הגנטי של שניכם או לפחות של אחד מבני הזוג (במקרים של תרומת ביצית).
לאחר קבלת אישור הוועדה ממשיך ההליך בתקופה במהלכה תאותר אם פונדקאית. תקופה זו עשויה לארוך כמה חודשים. ברגע שבני הזוג ואם פונדקאית מתאימה אישרו זה את זו ועברו את כל הבדיקות הרפואיות והפסיכולוגיות עוברים לשלב ייעוץ משפטי ועריכת הסכם בין הצדדים.
הליך פונדקאות בישראל אורך בדרך כלל כשנתיים, החל מהפניה לוועדה ועד ללידה.

עלויות צפויות
הליך פונדקאות בישראל כרוך בעמידה בהוצאה נכבדת, עם זאת יש לציין כי היא בדרך כלל פחותה מזו שנדרשים לעמוד בה מי שבוחרים לפנות להליכי פונדקאות בחו"ל. ההוצאה הכוללת תעמוד סביב מאתיים ועשרים אלף שקלים, האם הפונדקאית תקבל שכר של כמאה וחמישים אלף שקלים ויתרת הסכום מיועדת לכיסוי הוצאות כגון תמיכה פסיכולוגית, ייעוץ משפטי, הריון של עובר נוסף, ניתוח קיסרי (אם יידרש) ועוד. ישנם ביטוחים רפואיים במסגרתם ניתן לקבל החזרים על חלק מן ההוצאות אולם מי ששוקלים פניה להליך פונדקאות חייבים להיות מוכנים לשאת בהוצאה הנכבדת הכרוכה בכך. פורום פונדקאות עשוי להיות מקום בו ניתן לקבל מידע מפורט אודות הצפוי למי שנכנסים להליך פונדקאות, כולל גובה ההוצאות הצפויות.

אפשרות לפונדקאות בחו"ל
החוק בישראל אינו מאפשר ליחידים ולזוגות בני אותו מין לפנות להליך פונדקאות בארץ. "פסולי פונדקאות" מעין אלה עשויים לבחור לפנות להליך פונדקאות בחו"ל.
במדינות שונות בעולם ניתנת לאזרחים זרים האפשרות לפנות להליך במהלכו תאותר עבורם אם פונדקאים אשר תישא ברחמה את ילדם. יעדים כאלה נפתחים ונסגרים אולם ארה"ב מצויה זו תקופה ארוכה בראש הרשימה.
מי ששוקלים פניה להליך פונדקאות בארה"ב צריכים להיות מוכנים לשאת בעלויות גבוהות עוד יותר מאלה שנושאים בהן מי שמבצעים את ההליך בארץ, הליך פונדקאות בארה"ב יעלה ללא ספק יותר ממאה אלף דולרים, זאת מלבד עלויות נלוות כגון טיסות ושהייה. יעדים נוספים אפשריים הם קנדה, תאילנד והודו כאשר כל מדינה מציבה תנאים משלה אך אופן ניהול ההליך הוא דומה.תגיות: פונדקאות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה