אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > הבהרת שיניים

לרגל חג השבועות מתקשטים בחיוך לבן


25.5.16
כל הדרכים שבאמצעותן ניתן לשפר את החיוך ולחשוף שיניים לבנות ובוהקות בעזרת הבהרה וציפוי

מאת: ד"ר חגי סלוצקי, רופא ראשי ברשת מרפאות "כללית סמייל"

חג השבועות הוא חג בו כולם מתקשטים בלבן וזו הזדמנות מצויינת להתחדש בחיוך לבן ובוהק. השיניים והחיוך הם חלק מכרטיס הביקור שלנו ומהרושם הראשוני שאנחנו יוצרים. חייך לעולם, והוא יחייך אליך בחזרה. אבל איך נחייך, אם השיניים שלנו צהובות, עקומות או שבורות? שיניים יפות וחיוך מושך מקנים לנו ביטחון והערכה עצמית גבוהה שגורמים לנו לחייך. ככל שהשיניים שלנו יפות יותר, כך גם החיוך שלנו יהיה רחב יותר.

יש מספר דרכים לעיצוב החיוך:

הבהרת שיניים

אם אינך שבע רצון מהגוון של השיניים, ניתן להבהיר אותן באמצעות חומר כימי על בסיס ריאגנט חמצני הגורם להבהרת גוון זגוגית השן. ניתן לבצע את ההבהרה בבית או במרפאה.

הבהרה ביתית

תקבל תבניות המותאמות לשיניים שלך באופן אישי, ובתוכן החומר בדרך כלל בצורת ג'ל. התבניות מוצמדות לשיניים למשך כשעתיים. ניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים לפי הצורך. בשיטה זו קיימת שליטה מלאה על קצב הטיפול ועל תוצאותיו, כולל שינוי הגוון שאף הוא מתרחש באופן הדרגתי. אם מתעוררת רגישות בשיניים או בחניכיים, ניתן להפסיק את הפעולה או לבצע אותה בתדירות של אחת ליומיים או יותר.

הבהרה במרפאה

ניתן לבצע הבהרה במרפאה עם חומר בריכוז גבוה יותר. החומר עובר שפעול באמצעות מקור אנרגיה, כמו אור המופק ממקורות תאורה מיוחדים. לרוב הפעולה מסתיימת במפגש אחד והתוצאות מיידיות, אך קיימת פחות שליטה על התוצאה הסופית בגלל מיידיות שינוי הגוון. כמו כן, אתה עלול להרגיש רגישות בשיניים שתחלוף בהדרגה.

שחזורים, ציפויים, כתרים, והשלמת שיניים

שחזור מחומרי שרף מרוכב- השיטה הוותיקה לתיקון צורה וגוון של השיניים נעשית במרפאה באמצעות חומרי שיחזור בצבע שן, בפגישה אחת וללא צורך בעירוב מעבדה. כמובן שהתוצאה תלויה במיומנות הרופא ואיכות החומרים שמהם מבוצעים השחזורים. חומרי השחזור מסוג זה נשחקים לאט עם הזמן ומאבדים את הברק שהיה להם מיד לאחר השחזור. הם קשיחים פחות משחזורי החרסינה (להם נתייחס בנפרד להלן) אך מאידך הם ניתנים לתיקון במרפאה במידת הצורך בעוד ששחזורי החרסינה מחייבים בדרך-כלל ביצוע מחדש.

בעבר, נטו ההשלמות לשנות את צבען בחלוף שנתיים לערך. שינויים אלה נבעו משברים ומהתקלפויות של חלקים מהשחזורים, מהקפדה לא מספקת על היגיינת הפה ומצריכת מזונות ומשקאות אשר הכתימו את השיניים, כמו קפה, יין אדום, סיגריות וכד'. בשנים האחרונות פותחו חומרים בעלי התאמה אסתטית טובה ועמידות משופרת לאורך זמן. עם זאת, שחזורים מסוג זה דורשים תחזוקה שנתית הכוללת ליטוש והחזרת הברק לשחזור.

ציפויי חרסינה וסגירת רווחים- בשיטה זו מסירים כ-0.5 מ"מ מהשכבה החיצונית של זגוגית השיניים, ומחברים "קליפות" חרסינה המשפרות את הצורה, הצבע ואף את כיוון השיניים המטופלות. בדרך זו ניתן גם לסגור מרווחים בין השיניים.

חומר השחזור חזק עד כדי כך עד שהציפוי הופך חלק אינטגרלי מהשן, קשה יותר מהזגוגית הטבעית ועמיד בפני שחיקה והכתמה.

היתרון: הימנעות אפשרית מביצוע כתרים מלאים, והשגת השיפור בדרך שמרנית יחסית.

החיסרון: הצורך לערב מעבדה בתהליך, והמחיר שקרוב למחיר של כתר.

לומינירים- שיטה זו דומה לשיטת הדבקת ציפויי החרסינה, אך יקרה יותר. השיטה מבוססת על קליפות חרסינה דקות במיוחד (פחות מ-0.5 מ"מ) המיוצרות במעבדה ייעודית בחו"ל והדבקתן אינה תמיד מחייבת הסרת חומר שן. עם זאת, מרבית חומר השחזור הוא חומרי ההדבקה שנמצאים בין השן לציפוי הדק. גם כאן שבר מחייב ביצוע מחדש של המעבדה בחו"ל.

כתרי חרסינה על בסיס לא מתכתי (כתרי זירקוניה)- כיפת הזירקוניה מהווה את הבסיס לכתר, ומבוצעת באמצעות מחשב. בגמר התכנון, המחשב משדר למכונה מיוחדת את ה"סקיצה", וזו חורטת את הכיפה הלא מתכתית בהתאם למידות השן המטופלת. המשך ההליך דומה לזה שמבוצע בעת הכנת כתר חרסינה על בסיס מתכת.

יתרון: גוון הכיפה הדומה לגוון השן מאפשר הכנת כתר בעל מראה אסתטי הדומה לשיניים הטבעיות. חסרון: המחיר. אם כי במשך הזמן השיטה משתכללת והמחיר מוזל.

טיפול אורתודונטי

יישור שיניים, או כפי שקרוי בשפה המקצועית – אורתודונטיה - מתקן את מבנה הפה, ודואג להזזת השיניים למטרה אסתטית ותפקודית. כך מתקנים באמצעותו צפיפויות, הטיות שיניים וליקויים בסגירת השיניים וביחסי הלסתות. בכל טיפול אורתודונטי קיים קושי בשמירה על בריאות הפה והשיניים, ולכן נדרשת הקפדה יתרה על צחצוח, טיפולי שיננית וביקורות סדירות אצל רופא השיניים.

הדבקת סמכים (קוביות( בסמכים קיימות מסילות שאליהן מחובר חוט המפעיל כוח הזזה על השיניים בעוצמה ובכיוון המתוכנן על ידי האורתודונט. משך הטיפול הוא כמה חודשים ועד כמה שנים, תלוי בחומרת הליקוי, במידת שיתוף הפעולה של המטופל ובתגובה הביולוגית של הגוף להפעלת הכוחות.

חיסרון: חוסר נוחות כתוצאה ממגע הסמכים עם השפתיים והלחיים, ואי־נעימות חברתית.

סמכים נסתרים - אורתודונטיה ליגוולית

בשיטה זו הסמכים, לרב מתוכננים ומיוצרים באופן ספציפי לאדם מסוים, מודבקים אל הצד הפנימי של השיניים, וכך הם אינם נראים כלפי חוץ. סמכים אלו מפעילים כוחות על השיניים כמו בשיטה המקובלת אך כל ה"מנגנון " שמעביר כוחות מהחוט דרך הסמכים ולשיניים וגורם לתנועתם נמצא ברובו מוסתר מהעין.

יתרון: לא רואים את הסמכים. חיסרון: חוסר נוחות באזור הלשון והחך, קושי בשמירה על היגיינה אורלית, קושי בביצוע "הזזות" מסוימות של השיניים ולפעמים לכן הארכת משך הטיפול ומחיר יקר.

אינביזליין

טיפול באמצעות קשתיות שקופות, המונעות את הצורך בהדבקת סמכים על השיניים. הכנת הקשתיות נעשית לאחר תכנון ממוחשב של ההזזה האורתודונטית של השיניים וסדרת הקשתיות מותאמת להתקדמות הטיפול האורתודונטי. יתרון: לא חשים את חוסר הנוחות הנלווית לטיפול בסמכים וקטן הסיכון להיווצרות עששת או בעיות חניכיים. חיסרון: השיטה אינה מתאימה לכל מקרה והטיפול יקר יותר מאשר בשיטות האחרות.

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל


תגיות: הבהרת שיניים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה