אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כליות ודרכי השתן >

על תבונה ורגישות של שלפוחית


17.5.16
קייט ווינסלט - על תבונה ורגישות (של שלפוחית השתן)

קייט ווינסלט, המוכרת ביותר בזכות תפקידה בסרט טיטאניק ללצד ליאונרדו דיקפריו, זוהרת ככל שתהיה, על כל פרסיה ותאריה, אף היא איננה חסינה מפני תופעות פיזיות מביכות אך טבעיות. השחקנית הבריטית בת ה-40, זוכת פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר ב-2008, פרס אמי ב-2011 ושלושה פרסי גלובוס הזהב (ב-2008, 2011 ו-2015), סיפרה בראיון למגזין פיפל, כי היא סובלת מבעיות בריחת שתן, או כפי שמכנים זאת אנשי ה- National Institutes of Health "שלפוחית שתן דולפת".

"אינני יכולה יותר לקפוץ על טרמפולינה, מכיוון שאני מרטיבה את עצמי" אמרה ווינסלט ל- The Graham Norton Show הבריטי "זה איום ונורא, במיוחד כאשר את לובשת חצאית" הוסיפה.

"זה מה שקרה לאחר מספר לידות" אמרה. "את יכולה להתעטש שני עיטושים ועדיין הכל יהיה בסדר, בעוד בעיטוש השלישי - סוף המשחק".

ווינסלט היא אמא למיה (בת ה-15) ולג'ו (בן ה-11) מבעלה לשעבר סם מנדס, ולבר שיחגוג את יום הולדתו השלישי בחודש דצמבר, בנה מבעלה הנוכחי.

בעוד בריחת שתן מזוהה לרוב כבעייתם של קשישים, כלמעשה, היא גם נפוצה בקרב נשים שילדו, מאחר שהשרירים התומכים בשלפוחית ​​נחלשים, על פי ה- National Institutes of Health. כ-30 עד 40 אחוזים של נשים בגיל העמידה בארה"ב סובלות מבריחת שתן, ונשים נמצאות בסיכון גבוה פי שניים מגברים להתמודדות עם הבעיה.

בריחת שתן - איבוד שתן באופן לא רצוני. למרות שלא מרבים לציין זאת, מדובר בבעיה נפוצה ושכיחה למדי, שעל פי ה- NAFCבארה"ב בלבד ישנם כ-25 מיליון גברים ונשים הסובלים ממנה, כך שניתן להסיק מכך על מימדי התופעה בעולם כולו. לכשעצמה, בריחת שתן אינה נחשבת למחלה, אולם היא עלולה להוות סימפטום הרומז על בעיות בריאותיות נוספות, שיש לטפל בהן. בריחת שתן עלולה להיות מושפעת ולהיגרם על ידי מספר גורמים כגיל (שרירי השלפוחית נחלשים ככל שאנו מתבגרים), שרירי רצפת אגן חלשים (כתוצאה מניתוח או לידות), ערמונית מוגדלת, גיל המעבר, פעילות יתר של שלפוחית השתן, נזק עצבי, אבנים בדרכי השתן, זיהומים בדרכי השתן ואף עצירות. מזון, שתייה ותרופות מסוגים שונים עלולים גם הם לגרות את שלפוחית השתן לפעילות מוגברת ולגרום לבריחות שתן זמניות. בריחת שתן עלולה לגרום לסיבוך משני, מכיוון שהשתן הנותר בשלפוחית (במקרים של אי ריקון שלה לגמרי) עלול להוות קרקע פורייה להתפתחות זיהומים. מאחר ובריחת שתן, לרוב, אינה נחשבת לשורש הבעיה, אלא לסימפטום, יש לטפל בבעיה הגורמת לה.

ובחזרה לקייט ווינסלט, השחקנית אמרה כי החלפת הקידומת שלה איננה מהווה בעיה עבורה, וכי היא איננה חשה את עצמה מבוגרת. "הרווחתי את יום ההולדת ה-40 שלי ביושר" כך סיפרה למגזין פיפל במרץ 2015, ,יש לי קמטים מהסוג שנשאר, לא מהסוג איתם את מתעוררת בבוקר ואומרת "אה, לא נורא, הם יחלפו בעוד שעתיים-שלוש", לא, הקמטים שלי כאן, הם יישארו וזו עובדה".


תגיות: שלפוחית השתן, בריחת שתן
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה