אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אף, אוזן, גרון > בדיקת שמיעה לילדים ולמבוגרים

בדיקת שמיעה לילדים ולמבוגרים - האם ישנם הבדלים?


15.3.16
על ההבדלים בין בדיקת שמיעה לילדים לבין בדיקת שמיעה למבוגרים

העולם של בדיקות שמיעה מתחלק כידוע לשניים, בדיקות שמיעה לילדים ובדיקות שמיעה למבוגרים. בשני המקרים, כפי שניתן להבין, הבדיקות מיועדות לבחון האם חלה ירידה באיכות השמיעה או האם קיימת בכלל בעיה בשמיעה.

בדיקת שמיעה לילדים נערכת מהרגע בו הילד יוצא מבטן אימו, זאת על מנת לוודא שאין לו בעיות שמיעה שצריכים להתייחס אליהן. הבדיקות בוחנות את התגובה של הילד לרעשים שונים. לאחר מכן נערכות בדיקות שמיעה לילד, אחת לכמה חודשים במסגרת טיפת חלב, זאת במטרה לוודא שתהליך ההתפתחות שלו הוא נכון. עם הזמן הבדיקות יהפכו נדירות יותר ולרוב ההורה ייקח את ילדו לערוך בדיקה שכזו רק במקרה והוא יחשוד שהילד איננו שומע טוב. זה יקרה למשל אם הילד יגלה סימני עצבנות, חוסר ריכוז, ישאל הרבה פעמים "מה" או ירגיש אי נוח בעת שיחות שמתרחשות סביבו.

לעומת בדיקת שמיעה לילדים, הרי שבדיקת שמיעה למבוגרים נעשית כאשר המבוגר חש ירידה באיכות השמיעה. בדרך כלל הוא יתחיל להרגיש זאת אחרי גיל ארבעים, אז הוא יתחיל לשים לב שהוא איננו מסוגל לשמוע קולות או צלילים מסוימים, לא מסוגל ליטול חלק בשיחות אשר נערכות סביבו, וכמו הילד גם הוא ימצא את עצמו שואל את הסביבה הרבה פעמים "מה" כשמדברים איתו.

על ההבדלים בין בדיקת שמיעה לילדים לבין בדיקת שמיעה למבוגרים

אנחנו יכולים למצוא מספר הבדלים באופי של בדיקת שמיעה לילדים לעומת זאת של מבוגרים. ההבדלים נובעים מטעמי גיל מן הסתם, והיכולת של הילד להגיב ולהשתתף בבדיקה לעומת המבוגר.

ראשית, עד השלב בו הילד מדבר, הרי שבדיקת השמיעה לא תתבסס על מענה של תגובה במילים אלא יותר תגובה בתנועות ורפלקסים, למשל, תנועות ראש, תנועות ידיים, אופי הפעילות שהוא מבצע בעת הבדיקה, כמו כן תהיה התייחסות ליכולת הריכוז שלו בעת הבדיקה.

לעומת זאת אצל המבוגר, התגובות ימדדו במילים, באופן אקטיבי המבוגר יענה עד כמה הוא שומע וקולט רעשים וקולות בעת הבדיקה.

שנית, אצל הילד החל מגיל ארבע, הבדיקה תכלול גם בדיקת דיבור. זאת על מנת לבחון כיצד הוא מדבר, האם יש קשיי שפה, האם הוא מגיב מהר למה שהוא שומע, האם הדיבור שלו ברור או האם הוא צריך לעבוד עם קלינאי תקשורת על היכולת הדיבור שלו.

אצל מבוגר פחות נתייחס לאופי הדיבור אלא אם כן מדובר במבוגר אשר עבר אירוע מסוים שיכול להשפיע על יכולת הדיבור שלו.

חשוב להבהיר, גם התוצאות במהלך בדיקת שמיעה לילדים יקבלו פרשנות שונה מזו שאצל מבוגרים ולו מהעובדה הפשוטה שאצל ילדים אנחנו מצפים לקבל תוצאות אחרות בהתאם להתפתחות בגיל, לעומת זאת אצל מבוגרים נעניק פרשנות אחרת בהתאם לתוצאות וכן בהתאם להיסטוריה הרפואית שלהם.


תגיות: בדיקת שמיעה לילדים ולמבוגרים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה