אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

אני רואה את עצמי מתמקדת ברפואה ....


8.3.16
רבקה זך: "אני רואה את עצמי מתמקדת ברפואה מונעת, עוזרת בקידום הבריאות באוכלוסייה החרדית ובפרט אצל הנשים"

רבקה זך, סטודנטית שנה ד', אחרונה, מחזור ב' בתוכנית הארבע שנתית בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל רבקה סיימה תואר ראשון במדעי החיים באוניברסיטה העברית ואחר כך פנתה ללימודי רפואה בפקולטה לרפואה של בר אילן. היא עלתה לפני כ- 20 שנה מברית המועצות. גרה בצפת ובמקור מירושלים. בת 30, נשואה ואימא לילד בן 4. משתייכת למגזר החרדי.

"באתי מבית של עולי ברית המועצות, בו יש חשיבות רבה לרכישת השכלה גבוהה בכל תחום שהייתי בוחרת. כילדה קטנה חלמתי להיות רופאה, אבל בתיכון מאוד נהניתי במגמת ביולוגיה ולכן הלכתי ללמוד מדעי החיים. מדעי החיים הוא מקצוע מסקרן, הנוגע במדע הבסיסי ויישומו בתחום המחקרי. בסיום לימודי התואר הראשון הרגשתי צורך ללכת לכיוון מחקרי ולהעמיק. אך למרות אהבתי לביולוגיה, הייתה חסרה לי התקשורת האנושית עם בני האדם. נושא המחקר הוא מאוד חשוב ואני רואה את עצמי עוסקת בזה בעתיד, אך לא רק בו. במסגרת מחקרית אין אפשרות נתינה לאחרים בטווח הקצר, כיוון שההשפעה על האנושות היא במרחק של עשרות שנים" אומרת רבקה זך.

באמצע התואר השני, שמעה רבקה על התוכנית הארבע שנתית בפקולטה לרפואה בגליל והחליטה להתמודד עם האתגר. בתהליך ממושך עברה את שלבי המיון והתקבלה ללימודים. רבקה רואה את תהליך הקבלה ללימודים כמשהו ניסי ולא טריוויאלי. בילדותה חזרה בתשובה, ואינה חרדית מבית. אורח חייה מציב בפניה אתגר בשילוב בין העולמות.

רבקה מספרת כי השאיפה שלה היא להיות רופאת נשים במגזר החרדי, "בעלי, עוד מתחילת הלימודים אמר לי: תלכי לתחום שאת אוהבת ורוצה. אחד הדברים שדחפו אותי ללימודי רפואה הוא מחסור חמור ברופאות נשים ובייחוד מהמגזר החרדי. רופאה דתית חרדית יכולה להבין את הניואנסים העדינים במהלך הענקת טיפול המתאים ביותר למגזר זה. בסוף הכשרתי כרופאה מומחית- ככל הנראה ארצה לשלב בין עבודה בקהילה ולבין עבודה בבית החולים. במסגרת עבודתי בקהילה אני רואה את עצמי מתמקדת גם ברפואה מונעת; עזרה בקידום הבריאות באוכלוסיה החרדית ובפרט אצל הנשים. הנושא שפחות בא לידי ביטוי במגזר זה, ולכן הייתי רוצה לעסוק דווקא בו. הייתי רוצה להוות כתובת לנשים באזור מגורי בכל נושא הקשור לרפואה בכלל ולקידום בריאות בפרט. בבית חולים אפשרות זו מצומצמת יותר וזמן האינטראקציה עם חולות קצר לעומת העבודה בקופת החולים. מבחינתי השילוב בין שניהם הוא אידיאלי".

עוד היא אומרת "יש הבדל משמעותי בין האוכלוסייה בפריפריה לאוכלוסיה במרכז הארץ מבחינת המודעות לשמירה על אורח חיים בריא ובריאות בכלל. סיבות רבות לכך, בין היתר המרחק הגיאוגרפי משירותי רפואה זמינים, המצב הסוציו-אקונומי הממוצע של המשפחות וכדו'. בפריפריה יש ריכוז גבוה של משפחות ברוכות ילדים. בנוסף יש הבדל משמעותי בגודל המשפחה החרדית שבה הנשים ולדניות, עם ממוצע גבוה של ילדים למשפחה. מכאן נגזרת מערכת יחסים אינטנסיבית בין הנשים לבין רופאי נשים".

רבקה נהנתה מאוד מלימודיה בפקולטה לרפואה בגליל, "אני מסיימת ארבע שנים של לימודים בפקולטה, אשר מנחילה לסטודנטים את החינוך לאנושיות, רגישות והסתכלות על המטופל כאדם. הפקולטה לימדה אותנו - בייחוד בקורס היל"ה (הקניית מיומנויות קליניות לרופאי העתיד) - לזהות את המעגלים הרחבים של המטופל: משפחה, קהילה שממנה הוא מגיע, עיר שבה הוא מתגורר, דת שבה הוא מאמין ולהתחשב בכך בהענקת טיפול אישי המותאם לו".

את הסטאז' רבקה לא תעשה בגליל אלא בירושלים בשל שיקולים משפחתיים. אך היא מעוניינת לחזור לגליל להתמחות אם תוכל. האופציה הזאת נמצאת על הפרק אך חשוב לה להדגיש שישנו קושי במציאת עבודה לבני הזוג בגליל. "אני רואה את עצמי מגדלת את משפחתי בעיר קטנה או יישוב, עם השקט, השלווה והנופים המרהיבים בגליל, מתמחה עם אוכלוסייה שהכרתי במהלך הלימודים,בבית חולים בינוני בגודלו המאפשר הענקת יחס אישי ואנושי לבאים בשעריו".

התמונה באדיבות יוסף זך
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה