אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > השתלות שיניים

10 שאלות שחשוב לשאול את רופא השיניים לפני השתלות שיניים


17.11.15

מאת: ד"ר ערן פרמון, רופא שיניים, בעל מרפאת "מאלו קליניק" ברמת השרון

שיקום באמצעות שתלים דנטלים הנו בשנים האחרונות הטיפול הפופולארי ביותר בתחום השחזור של שיניים חסרות. מידי שנה מתבצעים בישראל כ- 100,000 טיפולי השתלות שיניים, אולם לרוב המטופלים לא מספיק מודעים לכל הסוגיות שעליהם לשים לב טרם התחלת הטיפול.
להלן 10 שאלות שמומלץ לברר עם רופא השיניים טרם תחילתו של הטיפול:

1. האם שתל זה הטיפול הנכון עבורי? מהן האופציות האחרות?

שתל הינו תחליף לשורש שן שנעקרה. על השתל ניתן לבנות מבנה וכתר ובכך ליצר תחליף מלאכותי קבוע הקרוב ביותר לשן הטבעית. מכאן ששתל נחוץ אך ורק במקרים בהן חסרות שן אחת או יותר. כמובן שניתן לשקול גם טיפולים ותיקים יותר ברפואת השיניים כגון גשר על שיניים או תותבת, אולם הטיפול האיכותי ובעל אורך החיים הארוך ביותר הוא של שתלים דנטליים.

2. כמה זמן מחזיק שתל?

שתל מוצלח אמור לשרת אותנו שנים רבות. משתנים רבים יקבעו את הזמן שהשתל יחזיק לרבות הרגלי צחצוח, מצב בריאותי כללי, צפיפות עצם, עישון, כוחות לעיסה ומצב הפה וכמובן איכות השתל ואיכות הביצוע של ההשתלה. ישנם שתלים הקיימים למעלה מ- 20 שנה עם תיעוד לשרידותם לאורך כל השנים הללו.

3. איזה שתל מתאים עבורי? האם יש בכלל הבדלים בין השתלים?

קיימים בשוק סוגי שתלים רבים, המיוצרים על ידי מאות חברות בינלאומיות ומספר חברות ישראליות, עם יתרונות וחסרונות לכל שתל. השתלים נבדלים זה מזה באחוזי ההצלחה שלהם, בתהליכי הבקרה והפיקוח שהם עוברים וביכולת השרידות שלהם לאורך שנים. תפקידו של רופא השיניים המשתיל להחליט בכל השתלה מהו השתל הנכון ביותר ללקוח המסוים, בעיקר בהיבטים של עיצוב השתל, התאמתו למבנה הלסת וזמינות ואיכות העצם של הלקוח, איכות ציפוי השתל המתחבר לעצם הלסת ויכולות השיקום. מטרת שיקולים אלה היא בחירת שתל שישרת את הלקוח שנים רבות ככל הניתן ולשפר את סיכויי הקליטה והשרידות של השתל והשיקום.

4. מה הן הטכנולוגיות החדשות בתחום השתלים?

ההתקדמות הגדולה בשנים האחרונות הינה בעיקר בתחומי השתלים המתאימים לשיקום מיידי של שיניים בודדות או לסתות שלמות המקצרים את זמן ההחלמה – שתלים בעלי יציבות ראשונית גבוהה, ובשתלים קצרים ו/או תלת מימדיים המתאימים מאוד למצבים בהם קיים חוסר בגובה או בנפח ואיכות העצם. כך למשל בשתלים התלת מימדיים מסוג טרבקולאר מטל העצם צומחת לא רק סביב השתל אלא גם לתוך השתל באופן תלת מימדי, בנייה שמאפשרת קבלת יציבות מהירה וטובה של השתל בלסת לאורך זמן.

5. למה בחרת לי דווקא את סוג השתל הזה?

כל מקרה לגופו, ותפקידו של הרופא לאבחן ולהתאים את סוג השתל המתאים למטופל. השיקול העיקרי לא צריך להיות דווקא מחיר השתל, אלא מהו השתל המתאים ביותר למקרה של אותו לקוח ושצפוי שישרת אותו שנים רבות יותר עם מינימום בעיות ודלקות ויאפשר תחזוקה פשוטה וקלה מבחינה הגיינית. לעיתים בחירת שתל משיקולי מחיר, עלולה להביא למצב שכעבור מספר לא רב של שנים יהיה צורך לבצע תיקונים או אף את הטיפול בשנית, מה שיביא בסופו של דבר להוצאה יקרה הרבה יותר.


6. מה הם שלבי העבודה?

לאחר שהתקבלה ההחלטה לבצע שתל על הרופא לתכנן את מיקום, סוג וגודל השתל שישתמש בו בהתאם לצילום ה CT המעודכן. יש להיזהר מפגיעה בעצב הלסת או בסינוס המקסילרי. הפעולה עצמה פשוטה ביותר וכרוכה בהרדמה מקומית רגילה (כמו בסתימה), הכנה מדויקת של עצם הלסת לקבלת השתל, החדרת השתל ובהתאם למקרה – סגירת החניכיים והמתנה לריפוי או בניית שן מיידית על השתל. לאחר תקופת החלמה שנעה בין שבועיים (כמו בשתלי טרבקולאר מטל) ל-6 חודשים, ניתן לשקם את השן עם מבנה וכתר קבועים.

7. מה היא השתלת שיניים ממוחשבת?

שימוש במחשב במהלך תכנון השתלה הינו מקובל ביותר ובעל פוטנציאל לשפר את איכות ביצוע ההשתלה ואת התוצאות לאורך זמן. הרופא יכול באמצעות תוכנה מיוחדת לערוך אנליזה של צילום ה CT של הלקוח ולתכנן את מיקום וזוויות השתלים באופן תלת מימדי. במקרים מורכבים ניתן ליצר סד כירורגי שהרופא מתכנן באופן ממוחשב ומשתמש בו במהלך ההשתלה כדי לשפר את רמת הדיוק בהשתלות. מערכות ניווט בזמן אמת המאפשרות לרופא לראות באופן ממוחשב על מסך מחשב את מיקומו בלסת במהלך השתלה (בדומה לצנתורים) הינן קפיצת המדרגה הבאה בתחום.

8. איך אני מסתובב בינתיים? האם אני מקבל שן ביום אחד? האם זה מתאים למקרה שלי?

לפני מספר שנים השתלת שיניים נחלקה למספר פעולות: עקירת השן האבודה, בניית עצם כהכנה להשתלה (במידה ויש מחסור בעצם), ביצוע השתל לאחר מספר חודשים, ושיקום השן לאחר חודשים נוספים, מהלך שארך לעיתים מעל שנה. היום ניתן במקרים מסוימים ובדגש על האזורים האסתטיים הקדמיים בפה לבצע את כל הפעולות ביום אחד ולאפשר ללקוח קבלת שן מידית במועד ההשתלה (חשוב לציין שבמהלך מספר חודשים יש לאכול מזונות רכים בלבד עד להתייצבות השתל והעצם שמסביבו). במקרים בהם זה לא ניתן, על הרופא לתכנן שיקום זמני שבחלק מהמקרים הינו נשלף (מעין תותבת קטנה) או נשען על שיניים סמוכות. בשיניים אחוריות אין צורך לרוב בשיקום זמני מכיוון שהן אינן נראות בחיוך.

9. האם התהליך כרוך בכאבים?

כאב עלול להופיע במהלך ההשתלה או בשעות ובימים שלאחריה. לרוב הרדמה מקומית רגילה מונעת כאב במהלך הטיפול לחלוטין בדומה לטיפולי שיניים אחרים. מומלץ לבצע טיפול כירורגי מינימאלי ומדויק בכדי להפחית את הסבירות לכאב משמעותי לאחר ההשתלה. כאן באה לידי ביטוי יכולתו וניסיונו של הרופא לרבות תכנון מדויק של ביצוע ההשתלות. לרוב הכאב לאחר ההשתלה הינו קל וקצר. מקרים מורכבים יותר הדורשים בניות עצם נרחבות (כגון הרמת סינוס) כרוכים לרוב בכאבים משמעותיים יותר בימים שלאחר הטיפול.

10. מה הם הסיכונים בתהליך ההשתלה?

הסיכון העיקרי בהשתלה הוא כישלון השתל ואי קליטתו. תכנון וביצוע מדויקים תוך שימוש בשתלים איכותיים המתאימים למקרה משפר מאוד את סיכויי ההצלחה ואת שרידות השתל לאורך זמן. סיכונים נוספים הינם פגיעה באתרים אנטומיים שכנים לאזור ההשתלה כגון הסינוס המקסילרי בלסת עליונה והעצב המנדיבולרי בלסת התחתונה. שוב הסוד הוא בתכנון קפדני ומדויק, בחירת שתל נכונה וביצוע מקצועי. חשוב לציין כי ישנם שתלים עם אחוזי הצלחה של למעלה מ98%, ומומלץ לברר עם הרופא מראש מהם אחוזי ההצלחה של השתל הנבחר.
 
 
 
Image courtesy of stockimages at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
דפנה שיינמן גולדפינגר
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה