אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > זוגיות

איך להחזיר את הקסם אל תוך הזוגיות?


'"ר סוזי קגן / 27.7.15
טיפים לכבוד ט"ו באב

ט"ו באב, חג האהבה במסורת היהודית יצוין השנה ב-31 ליולי 2015. בעבר, זוגות רבים מעם ישראל נהגו להתקשר בתאריך זה בברית הנישואין בחיק הטבע ובנות ירושלים היו יוצאות לרקוד בשדות ובכרמים כשהן לבושות בבגדים לבנים. כיום, הוא מהווה הזדמנות לחגוג את האהבה, לבילוי רומנטי עם בן או בת הזוג, ולפינוקים זוגיים. עם זאת, יום האהבה יכול לעלות בקרבנו תהיות על טיב הזוגיות בה אנו נמצאים ומחשבות על איך ניתן לשפר אותה ולהחזיר אליה את הקסם. ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, מעניקה המלצות וטיפים להחזרת הקסם הזוגי אל הזוגיות.

אל תטאטאו את הבעיות מתחת לשטיח

זוגות רבים המגיעים אלי לטיפול זוגי מגיעים רגע לפני שלב כתיבת ההסכם לפרידה וגירושין. ממש כשזה כבר מאוחר מידי ולעיתים רק כדי לסמן וי על כך "שהלכו לטיפול". בעידן המודרני בו הכל זמין וניתן להחלפה אנחנו לא נשקיע זמן ומאמץ בלתקן את הזוגיות הקיימת. אנחנו נעדיף לחפש את הזוגיות הבאה "היותר טובה". כשיש בעיות בזוגיות אנחנו נריב, נרים ידיים ונחשוב על כך שנמצא משהו הרבה יותר טוב בהמשך. התנהגות כזו עלולה להוביל לגירושים מבלי שנרגיש. לכן, אם אתם חשים שיש לכם בעיות רבות בזוגיות, שיש ביניכם בעיות תקשורת ומרבים לריב שבו ביחד ונסו לפתור את הבעיות ביניכם. במידה ולא הצלחתם, אל תתביישו לפנות ליעוץ זוגי שתפקידו לעזור בהצפת הבעיות הזוגיות ולכוון אתכם לזוגיות טובה בהרבה. כיום, מדהים לראות יותר ויותר בני זוג צעירים עוד בשלב החברות שמגיעים אלי לייעוץ והכוונה. מעוניינים להתחיל נכון, להציף את הקשיים ולטפל ביעילות בבעיות ולפתח מיומנויות זוגיות של שיח וגילוי לב.

נקו את ליבכם מכעס

כל מערכת יחסים נורמטיבית וחיים זוגיים רצופים בעליות ומורדות. בתקופת השגרה בה אנחנו מתרוצצים מעבודה לילדים כמעט ולא נותר זמן אמיתי לחיזוק ושימור הזוגיות. מפאת חוסר הזמן ומיעוט ההתייחסות של בני הזוג אחד כלפי השנייה כל אחד עלול לצבור כעסים על בן הזוג השני. החליטו כי בכל שנה ישנם מועדים בהם אתם לא מוותרים על ציון וחגיגה זוגית. הרי אתם משקיעים כל כך הרבה בסובבים אתכם כולל ילדים וחברים שלא נותר זמן לבני הזוג. נצלו את ט"ו באב והשתמשו בתאריך זה לניהול שיחה משותפת בה תוכלו ללבן את הכעסים, לסלוח ולהבין הצרכים של בן או בת הזוג.

שימרו על האינדיבידואל שלכם

הזוג "הדביק" - המקרה ההפוך לחוסר תקשורת בזוגיות, זהו הזוג שעושה הכל ביחד. גם סיטואציה זו עלול להיות שלילית וליצור בעיות בקרב בני הזוג. כאשר בני זוג נדרשים להתאים את עצמם בתוך הזוגיות הם מאבדים את האני העצמי שלהם בקשר. אם אתם מזדהים עם הנאמר עליכם לשחרר קצת את החבל ולתת מרחב מחיה האחד לשנייה. היו מחויבים לשינוי ביחסים בו כל אחד יכיר את עצמו מחדש וישקיע בעצמו ולא רק בזוגיות. רק כאשר כל אחד יכיר את עצמו בתוך הזוגיות יהיה ניתן לפתור את הבעיות בין בני הזוג ולחזק את היחסים. בחרו בתחביב שאינו כולל את בן הזוג, היפגשו עם חברים אחת לחודש ללא בני הזוג וצרו מערכת יחסים בטוחה ואפשרית גם לזוגיות וגם לאינדיבידואליזם.

זכרו כי לשקר אין רגליים

אל הקליניקה שלי הגיעה אישה כבת 40 שנשואה כבר כמעט 20 שנה לאותו בן זוג. לפני מספר שבעות הגיע לביתה שליח עם דבר דואר רשום ובו מסמכי עו"ד לתביעה לגירושין. האישה אחוזת ההלם הבינה לאחר בירור קצר כי בן זוגה מנהלת מערכת זוגית נוספת. סיפורים מן הסוג הזה הם שכיחים, אחד מבני הזוג מנהל מערכת יחסים חדשה ומתחילה מסכת שקרים הרסנית. בשקרים אלו לא פעם מעורבים חברים קרובים ובני משפחה אחרים הנותנים גיבוי או אליבי לשקר. בסיפור הזה, התברר כי ההליכות הליליות שערך הבעל עם חברו הטוב היו שקר, שכן היה זה זמן המפגש עם בת הזוג החדשה בעוד החבר הטוב נותן גיבוי ומשקר אף הוא. בני זוג הרבה פעמים מסתירים ומשקרים לבני זוגם בגלל הפחד מהתגובה הכועסת. במקרים אלו אני ממליצה לגשת לייעוץ פסיכולוגי שכן גורם הפחד שוחק בני זוג ובכל פעם שמתגלה שקר זה או אחר גם אם הוא קטן ולא רלוונטי חלה פגיעה בקשר היציב והחזק שבונה האמון.

בססו את הקשר על מטרה משותפת

אורלי (שם בדוי), בת 33 הנשואה כבר עשור לבן זוגה מסתירה את אהבתה לקניות נעלים. התקציב המשפחתי של בני הזוג אינו מאפשר קניות אובססיביות אלו ופוגע רבות בפן הכלכלי של בני הזוג. בן זוגה של אורלי מתקשה לייצב את התא הכלכלי ומרגיש כי הם נמצאים על שני מסלולים נפרדים בכל הקשור להתפתחותם הכלכלית. כאשר בונים את הזוגיות על בסיס מטרות ויעדים משותפים תיבנה מערכת יחסים יציבה ומאוזנת. השאיפה להגשים את החלומות ביחד תחזק את שניכם ותיתן לכם כוח להתגבר על כל המכשולים עד שתגיעו להגשמתם. כך שגם אם נקלעתם למצבים קשים, תוכלו להיזכר במה שחיבר אתכם מהתחלה ומחזיק אתכם יחד מעל לכל הכעסים או האכזבות.

העניקו האחד לשנייה

אחד הגורמים המחבלים במערכות יחסים היא פנקס החשבונות שאנשים מנהלים. כמו בחיים, כך גם בזוגיות. לא משנה כמה אנחנו אוהבים ונותנים מעצמנו, תמיד נצפה לתמורה הולמת, לפחות כמו שאנחנו השקענו. כל עוד נמשיך לנהל את החשבון הזה בראש, אנחנו נתאכזב על כך שלא קיבלנו בחזרה את מה שאנחנו חושבים שהגיע לנו. אם ברצוננו לייצר מערכת יחסים משמעותית ומחוברת, עלינו להתעלות מעל כל ההתחשבנויות והמדידות. התחילו ליהנות מהנתינה לבני הזוג, הרגישו את הצד השני וחשבו למה הוא זקוק, מבלי לחכות לתמורה. הנתינה תחזק אצלכם את האהבה לבני הזוג ותניב פירות מאוד מתוקים בקשר שלכם.

קבעו זמן לבילויים

השגרה המתישה, הזוגיות שנשחקה והעומס גורמים לכך שאת האהבה והתשוקה שהייתה בכם פעם אתם מתקשים להרגיש. ט"ו באב הוא הזדמנות טובה לריענון היחסים. התחילו במסורת של בילויים קטנים המשותפים רק לשניכם. קבעו לעצמכם לפחות ערב אחד בשבוע בו אתם מבלים ביחד, רק שניכם (כן כן, בלי חברים). צאו למסעדה רומנטית, צאו לטיול רגלי לאורך חוף הים, שבו בפאב או עשו לעצמכם פיקניק קטן. האפשרויות רבות והמטרה צריכה להיות שימור וריענון הזוגיות שלכם לעיתים קרובות יותר. במפגשים האינטימיים הללו זכרו לשתף זו את זה בחוויות היומיום שלכם, ברגשות, בלבטים ובהתמודדויות השונות. נכון זה עלול להיות קשה ליישום אבל זכרו: זוגיות טובה נבנית רק בעבודה קשה ואם לא נתאמץ היא עלולה לחמוק לנו מבין האצבעות.

קוראים המעוניינים להתעדכן בהמלצות נוספות או להציע טיפים משלהם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק של ד"ר סוזי קגן הנמצא בלינק הבא: https://www.facebook.com/DrSuziKagan
 
 
 
Image courtesy of Vichaya Kiatying-Angsulee at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 

נאוה עינבר

 
 
 
 
 

תגיות: זוגיות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה