אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מחלות זיהומיות > תרופות ללא מרשם

מדוע חשוב להתייעץ עם הרוקח לגבי תרופות ללא מרשם


9.7.15
חשיבות הפנייה לרוקח לפני השימוש בתרופות מרשם

מדוע חשוב להתייעץ עם הרוקח לגבי תרופות ללא מרשם

בתי המרקחת וגם חנויות הפרפומריה מציעים לנו כיום מגוון רחב מאד של תרופות ללא מרשם. ההתקדמות הטכנולוגית הרבה בתחום הרפואה הולידה פתרונות רפואיים רבים מאד, הבאים לידי ביטוי, בין היתר, בתרופות המוצעות כיום לכל אחד, תרופות שאינן מצריכות מרשם מיוחד מהרופא המטפל. בין אם אלו תרופות לילדים, תרופות למבוגרים, תרופות למחלות חורף קלות או לסימפטומים שונים, כמו כאבי ראש, עצירות או כאבי שריר, האפשרויות הן רבות ומגוונות, אולם חשוב, ולפני השימוש בהן, להתייעץ עם הרוקח. מדוע חשוב לעשות זאת? על כך ועוד, במאמר הבא.

אבל תחילה, כמה מילים על תרופות ללא מרשם

אז, מה הן בעצם תרופות ללא מרשם - OTC? מדובר בתרופות הקיימות בשוק תקופה ארוכה, תרופות מוכרות מאד, בהן נעשה שימוש של למעלה מעשר שנים בדרך כלל. תרופות ללא מרשם, בניגוד לתרופות המצריכות מרשם מהרופא המטפל, הן תרופות פשוטות יותר בהרכבן, תרופות הנחשבות לבטוחות לשימוש וגם כאלו שבמידה וצורכים אותן במינון גבוה מאד, הן לא יגרמו לנזק חמור. ישנן תרופות מסוימות, הנכנסות גם הן לקטגורית תרופות ללא מרשם, למרות מורכבותן, כמו "פוסטינור" (גלולת היום שאחרי). זאת, כדי לאפשר לנשים להגיע אל התרופה בקלות רבה ובמהירות האפשרית (מבלי להיות תלויה ברופא, בקביעת תור שאיננו תמיד במועד המתאים ועוד).

חשיבות הפנייה לרוקח לפני השימוש בתרופות מרשם

בכל בית מרקחת ניתן למצוא כיום, לצד שפע המוצרים השונים על המדפים, גם מבחר של תרופות ללא מרשם. למרות שעל פי הגדרתן תרופות אלו נחשבות בטוחות לשימוש, יש לזכור שגם להן עשויות להיות נלוות תופעות לוואי שונות. מדוע כדאי להתייעץ עם הרוקח לגבי תרופות ללא מרשם? הנה כמה סיבות:

· מינון - אחת הסיבות העיקריות מדוע חשוב להתייעץ ברוקח לפני השימוש בתרופה ללא מרשם (ותרופות בכלל) הוא עניין המינון. נכון, מינון יתר של תרופות אלו לא יכול להזיק, אולם ישנם יוצאים מן הכלל. מומלץ לבדוק מול הרוקח בכל בית מרקחת מהו המינון המתאים ולוודא שהוא רשום גם ישירות על גבי קופסת התרופות עצמה.

· שימוש ממושך בתרופה - בנוסף, כדאי גם לזכור ששימוש ממושך בתרופות ללא מרשם, כמו בכל תרופה אחרת, עשוי לגרום לנזק בגוף. ולכן, יש לברר מול הרוקח מהו פרק הזמן שבו מומלץ להשתמש בתרופה ומה נחשב, על פי ההגדרה וביחס לתרופה עצמה, לשימוש ממושך.

· שימוש במספר תרופות שונות - פרט נוסף וחשוב שכדאי לזכור הוא שעשויות להיות תגובות בין תרופתיות. כלומר, מי שנוטל כמה סוגים שונים של תרופות (לרבות תרופות ללא מרשם) עשוי לסבול מתופעות שונות או סיבוכים (שנחשבים אמנם לנדירים מאד אולם יש לקחת זאת בחשבון). ישנם מצבים בהם שילוב בין כמה תרופות גורם לנזק או תרופה אחת יכולה להפחית או לפגוע בהשפעתה של תרופה אחרת במידה ונוטלים את שתיהן בו זמנית. כדאי לעדכן את הרוקח באשר לתרופות שבהן משתמשים ולבדוק מולו האם התרופה ללא מרשם מתאימה לכל המכלול הזה.


תגיות: תרופות ללא מרשם, בית מרקחת
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה