אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה > טיפול הפוריות

החזרה לרחם רק של עוברים שנבדקו גנטית


28.6.15
טיפול הפוריות שלא יציעו לכם

מי שנדרשים לעבור טיפולי פוריות לא צריכים לסמוך על כך שהרופאים המטפלים בהם מעודכנים בכל החידושים.

למערכת הרפואיות לוקח שנים רבות להכיר ולהפנים את החידושים ולמטופלים אין את הזמן הזה.

הטכנולוגיה המדעית מתקדמת בקצב מהיר בהרבה מזה של המערכת הרפואית שצריכה ליישם אותם וכתוצאה מכך מטופלים ומטפלים אינם יודעים על האפשרויות שעומדות לרשותם ושיכולות להקל על סבלם. מי שסומך על כך שכל הרופאים עוברים את כל ההכשרות על ההתפתחויות ברפואה, עלול לגלות על בשרו שלמערכות לוקח זמן רב להכיר וליישם יכולות חדשות.

זוגות שעוברים מחזורים רבים של טיפולי פוריות רואים זאת לעיתים כגזירת גורל, אבל אינם מודעים לכך שבמקום לפעול שוב ושוב בשיטה שנכשלת, צריך לערוך להם בדיקה גנטית, המאפשרת לבחור מתוכם את העוברים הבריאים ביותר שנוצרו ורק אותם להחזיר. כך מונעים טיפולי סרק השוחקים מבחינה נפשית.

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, השימוש באבחון גנטי מקפיץ את אחוזי ההצלחה בטיפולי פוריות ומצמצם את מקרי ההפלות בהריון, כך שלאחר 2.5 טיפולים בממוצע מושגים הריון ולידה מוצלחים. ההחלטה אם לעשות את הבדיקות היא כמובן של ההורים לעתיד בלבד, אבל חובתנו כרופאים לתת להם את המידע המלא. מדובר בשילוב של שני תחומי מדע מתקדמים ביותר, גנטיקה ואמבריולוגיה - מדע העוסק בתהליך רביית האדם, שמקצר באופן דרמטי את תהליך הטיפול בליקויי פוריות ומשפר את תוחלת ואיכות החיים של הילד העתיד להיוולד.

האבחון הגנטי נערך במעבדה שלושה ימים לאחר הפרית הביצית כשהעובר הגיע לשלב החלוקה ל-8 תאים. במסגרת האבחון נבדקות הפרעות גנטיות שנוצרות תוך כדי הפריית הביצית על ידי הזירעון ועתידות להכשיל את השרשת העובר, לגרום להפלה בתחילת ההיריון או לגרום לילד עם הפרעה גנטית דוגמת תסמונת דאון. כמו כן ניתן לעצור בדרך זו הפצת גן פגום העלולות לעבור לדורות הבאים וליצור בעתיד מחלות גנטיות או מחלות ממאירות, כמו סרטן השד או השחלות, כשאחד ההורים נשא הגן האחראי. לאחר קבלת התוצאות נבחר העובר שאינו נושא גנים פגומים ובריא מבחינת מספר הכרומוזומים ורק הוא מוחזר לרחם.

לדברי ד"ר איליה בר, מדובר בתהליך חדשני המחבר את עולם הפוריות והגנטיקה. יש להניח שבעוד כמה שנים הוא יוטמע בתוך המסלולים הרגילים של טיפולי הפוריות, אולם לזוגות שמטופלים כעת, לנשים שרוצות להרות בגיל מבוגר ולמי שסובלים מהפלות חוזרות אין זמן לחכות וצריכים לעמוד על זכותם לעשות זאת כבר כעת.

עדכונים על חידושים בתחום הפוריות בעמוד הפייסבוק של המרכז הרפואי לפוריות: www.facebook.com/Dr.Ilya.Barr

 
 
Image courtesy of cuteimage at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
 
אופיר אבסלנדר "רוני חסיד – דוברות ויחסי ציבור" 050-6995201
תגיות: טיפול הפוריות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה