אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה > כאבי גב תחתון

טיפול בכאבי גב תחתון


29.4.15
דרכים לטיפול בכאבי גב תחתון

כבר יצא לכם לחוות כאבים בגב התחתון? אם לא, הרי שככל הנראה זאת רק שאלה של זמן עד שגם לכם זה יקרה. כמעט כל אחד יחווה כאבי גב תחתון בשלב מסוים בחיים, גם האנשים הבריאים ביותר שמקפידים על משקלם ועל ביצוע פעילות גופנית סדירה. אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על כאבי גב תחתון, הנכם מוזמנים להמשיך ולקרוא מאמר זה, שיסקור את התופעה השכיחה הזאת, המאפיינים שלה, הגורמים לה ודרכי הטיפול השונות בה.

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון הם כאבים שמופיעים בחלק של הגב שממוקם בין מתחת לקו הצלעות ומעל לישבן. לעתים הם מקרינים אל אזורים נוספים בגוף, כמו הירך, כף הרגל או הישבן. הכאבים יכולים להופיע באחת מהצורות הבאות: כאבים חדים שנמשכים זמן קצר, או כאבים כרוניים שנמשכים לאורך זמן ופוגעים באיכות החיים. כך או כך, הם אינם נעימים ויכולים "להשבית" לזמן-מה אדם שסובל מהם, אם הם אינם מטופלים כראוי.

כאבי גב תחתון יכולים להיות ספציפיים – משמע, להיות תסמין של בעיית גב תחתון אחרת כמו פריצת דיסק, שבר, היצרות תעלת השדרה, גידול, זיהום ועוד; לחלופין הם יכולים להיות בלתי-ספציפיים, כלומר, להופיע כאילו "מעצמם" ללא גורם ספציפי. 97% מהמקרים של כאבי גב תחתון הם כאבים לא-ספציפיים, וב-85% מהמקרים קשה לאבחן בבירור מה הגורם לכאבים. שיעור ניכר מהכאבים הלא-ספציפיים נגרם מדברים כמו יציבה לקויה, סחיבה או הרמה של חפצים כבדים, ישיבה ממושכת, משקל עודף ועוד.

על כל פנים, גם אם הסיבה לכאבי הגב אינה ברורה, אין זה אומר שלא ניתן לטפל בהם. אז מהן הדרכים לטיפול בכאבי גב תחתון?

טיפול בכאבי גב תחתון

טיפול בכאבי גב תחתון נעשה בהתאמה לגורם להם. אם אכן מדובר בכאבים ספציפיים (אשר נובעים מפריצת דיסק, שבר, גידול , זיהום וכו'), ניתן לקבל טיפול תרופתי מתאים או לבצע ניתוח במקרה הצורך. אולם, ברוב המקרים, אשר אין להם גורם ספציפי, על מנת לחזור לתנועתיות רגילה ממלץ לבצע פעילות גופנית מתונה, למשל, פעילות אירובית קלילה כמו הליכה. יש הגורסים כי במקום זאת כדאי לשכב במיטה במנוחה מלאה למשך כמה ימים; אך נראה כי זה עוזר פחות, ופעילות גופנית מתונה עדיפה על כך. ישנו מגוון של טיפולי רפואה משלימה שניתן לנסות כדי להקל על הכאב, כמו דיקור סיני, דיקור מערבי, טיפול בנקודות טריגר או שיקום תנועתי אורטופדי.

אפשרות נוספת לטיפול בכאבי גב תחתון היא טיפולי פיזיותרפיה. בטיפולי פיזיותרפיה מתקמדים בשיפור תפקודם של השרירים המקומיים – השרירים שמחוברים לחוליות עמוד השדרה באזור המותן. פעמים רבות, חוסר תפקוד או תפקוד פגום של שרירים אלה מהווה טריגר לכאבי גב תחתון. בטיפול פיזיותרפיה לכאבי גב תחתון מבצעים מתיחות, חיזוק לשרירים, ועובדים על יציבה נכונה, וזאת במטרה לעודד את פעילות השרירים המקומיים .

 
 
התמונה באדיבות מכון פיזיותרפיה ארגו פלוס
 
 
אור הדר סורטינו

תגיות: טיפול בכאבי גב תחתון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה