אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כליות ודרכי השתן > סרטן הערמונית

פריצת דרך דרמטית בסרטן הערמונית


15.3.15
פריצת דרך דרמטית בסרטן הערמונית אשר ניתן ליישמה בישראל כבר מהיום

מחקר חדש: ביופסיה חכמה מעלה ב – 30% את סיכויי הגילוי המוקדם של הסרטן השכיח ביותר בגברים

סרטן הערמונית הוא הסרטן היחיד מכל סוגי הסרטן אשר אובחן עד היום בצורה עיוורת

מומחה ישראלי: "מדובר בפריצת דרך דרמטית בסרטן הערמונית אשר ניתן ליישמה בישראל כבר מהיום"

מחקר חדש ופורץ דרך שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת הרפואי היוקרתי JAMA של איגוד הרפואה האמריקאי, הוכיח באופן דרמטי כי ביופסיה חכמה המתבצעת בסיוע אם אר אי פיוז'ן (MRI US Fusion) מאפשרת לגלות סרטן בערמונית באופן מדויק יותר משיטת הביופסיה הסטנדרטית המקובלת כיום. אבחנת סרטן בערמונית מתבצעת במספר שלבים, החל מבדיקה ידנית רקטלית, דרך בדיקת ערכי PSA בדם, אך רק הביופסיה בערמונית היא זו המצביעה על נוכחות של סרטן ברקמות ומהי חומרת הגידול, ולכן תוצאות הביופסיה הן כלי חשוב בהחלטה על המשך הטיפול. המחקר נערך במכון הלאומי לסרטן בארצות הברית בהשתתפות כ – 1,000 גברים אמריקאים אשר הראו סימני חשד לסרטן הערמונית בבדיקות קודמות של PSA או בדיקות רקטליות והוגדרו בסיכון גבוה. כל המשתתפים עברו את שתי סוגי הביופסיות, ביופסיה סטנדרטית וביופסיה חכמה לערמונית החל משנת 2007 ועד שנת 2014. במהלך שנות הבדיקה התברר באמצעות הביופסיה הסטנדרטית שכ – 460 מהמשתתפים אכן חולים בסרטן הערמונית ואילו באמצעות הביופסיה החכמה התגלה כי בעצם ל – 690 מהם יש סרטן הערמונית. המשמעות היא שהביופסיה החכמה איבחנה 30% יותר ממקרי הסרטן בסיכון גבוה לעומת הביופסיה הסטנדרטית.

ד"ר דוד מרגל, מומחה בכירורגיה אורולוגית אונקולוגית, במרפאת אורומדיק באסותא, רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבלינסון וחבר הועדה לגילוי מוקדם באגודה למלחמה בסרטן הסביר כי: "מדובר בפריצת דרך דרמטית בסרטן הערמונית אשר ניתן ליישמה בישראל כבר מהיום. נכון להיום מקובל לבצע ביופסיה בערמונית על ידי אולטרה סאונד, אך על אף הקידמה הטכנולוגית עדיין אנחנו מדברים על דגימה עיוורת. החידוש הדרמטי בשימוש במכשיר אם אר אי פיוז'ן (MRI US Fusion) היא העובדה שאת התהליך הרפואי מלוות תמונות המאפשרות הרבה פחות טעויות דגימה. כך בעצם אנחנו יכולים לזהות, למקם ולמדוד באופן הרבה יותר מדויק את הגידול הסרטני בערמונית. עם האולטרה סאונד אנחנו מנווטים כמו עטלפים את דרכנו אל הגידול אך בזכות הפיוז'ן יהיה לנו טייס משנה שרואה כמו נץ. בשיטה אשר הייתה נהוגה עד היום, דגימות הביופסיה בערמונית נלקחות ללא כל ידיעה על מיקום של סרטן בערמונית. כך למעשה, סרטן הערמונית הוא הסרטן היחיד מכל סוגי הסרטן המאובחן כיום בצורה עיוורת. תארו לכם מצב דומה כאשר מתגלה ממצא חשוד בכבד ונלקחות דגימות עיוורות מהאיבר, היינו עלולים לפספס את הסרטן. שימוש במכשיר ה - MRI-US Fusion מאפשר לקיחת דגימה מדויקת מהאזור החשוד בניגוד לדגימה עיוורת הנהוגה כיום. המחקר החדש שפורסם ב - JAMA מוכיח סופית כי שימוש בשיטה חדשנית זו מפחיתה אבחון שגוי. סרטן הערמונית הוא הסרטן הכי שכיח בישראל בקרב גברים, מדי שנה מתגלים כ – 2,500 מקרים חדשים, על אף ששיעורי התמותה נמוכים יחסית וההישרדות גבוהה, עדיין להערכתי בכל שנה מתים כ – 500 גברים מהמחלה. יש לציין כי אם הסרטן מתגלה בשלב מאוחר בו הסרטן התפשט מעבר לערמונית לא ניתן לרפא ומכאן החשיבות הגדולה של האבחון המדויק".

מפורסמים עם סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל וכך גם באירופה ובארצות הברית. בישראל ובעולם התמודדו מפורסמים רבים עם המחלה והחלימו וביניהם, השחקן רוברט דה נירו, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, השחקן מייק בורשטיין, הקומיקאי ג'רי לואיס, הגנרל האמריקאי קולין פאול, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני, איל ההון האמריקאי וורן באפט, מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, השחקן רוג'ר מור והשחקן הבריטי המוערך איאן מקליין, הידוע כגנדאלף מטרילוגיית הסרטים, שר הטבעות.

בין היתר היו גם מפורסמים רבים בארץ ובעולם שנפטרו מסרטן הערמונית וביניהם, השחקן האמריקאי דניס הופר, הוגו צ'אבס, נשיא ונצואלה, נלסון מנדלה נשיא דרום אפריקה, השחקן גרי קופר, הזמר פרנק זאפה, הגנרל נורמן שוורצקופ, המשורר חיים נחמן ביאליק, המוזיקאי הארי בלפונטה והמוזיקאי ג'ימס בראון.

גם אי טיפול מחייב מעקב רציף

קיימת גישה ברפואה הטוענת שאין צורך לטפל בכל המקרים של סרטן הערמונית בשלב מוקדם. גישה זו נתמכת בישראל על ידי האגודה למלחמה בסרטן והמועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעה ולגילוי מוקדם של סרטן. הגישה מסתמכת על העובדה, כי נכון להיום אין למדע הרפואה יכולת מוחלטת להבחין בין סוג סרטן הערמונית שיהפוך לפולשני וישלח גרורות, לבין הסוג שאינו אלים ולא מאיים על חיי החולה, או על איכות חייו. גישה זו מתאימה לחולים עם מאפייני גידול לא משמעותי על סמך רמת ה - PSA, הממצאים בבדיקה הרקטלית והביופסיה בערמונית, אך היא מחייבת מעקב פעיל ורציף, כולל ביופסיות חוזרות של הערמונית על בסיס תקופתי במיוחד בקרב גברים הנמצאים בסיכון מוגבר. השימוש בביופסיה החכמה מאפשר מעקב מדויק יותר במיוחד בקרב חולים אלו.

נתוני התחלואה והתמותה

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כיום חיים בישראל מעל 16,000 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית. בשנת 2011 אובחנו 2,407 חולים חדשים עם סרטן חודרני של הערמונית. על פי נתוני משרד הבריאות, סרטן הערמונית הוא השלישי בשכיחותו בישראל מבחינת תמותה מסרטן. שיעורי התמותה נמוכים יחסית ונמצאים במגמת ירידה, הן ביהודים והן בערבים. מגמת היארעות המחלה בירידה ביהודים ויציבה בערבים. שיעור ההישרדות היחסית מהמחלה ל-5 שנים בעלייה ועומד על 93.3%. בשנת 2011 נפטרו בישראל 432 גברים מסרטן חודרני של הערמונית. שיעורי התמותה נמצאים במגמת ירידה הן ביהודים והן בערבים.

דרושים גברים נשאים – יש קשר בין סרטן הערמונית וגנטיקה

חשוב לדעת כי כ-10% ממקרי סרטן הערמונית קשורים בתורשה גנטית כלומר יש קשר בין גנטיקה לבין סרטן הערמונית. מסיבה זו יש מקום לשקול יעוץ גנטי למשפחות אשר בהן ישנם מספר קרובים עם סרטן הערמונית או גברים אשר אובחנו כחולים בסרטן הערמונית מתחת לגיל 60. כמו כן לאחרונה התגלה כי גברים אשר להם מוטציה בגן הנקרא BRCA ( הגן של אנג'לינה גולי המזוהה גם עם סרטן השד) נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן ערמונית אלים. ד"ר דוד מרגל זכה לאחרונה למענק של האגודה למלחמה בסרטן לביצוע בדיקות סקר נרחבות לסרטן בגברים נשאי מוטציה הBRCA - במסגרת מחקר רפואי. למחקר דרושים גברים בגילאי 40 עד 70 נשאי המוטציה שאינם חולים, המעוניינים להשתתף מוזמנים להתקשר בהקדם לטלפון 03-9378089

הבדיקה עדיין איננה בסל הבריאות. נכון להיום במדינת ישראל, כבר מתבצעת ביופסיה חכמה בסיוע מכשיר אם אר אי פיוז'ן (MRI-US-Fusion) במרפאת אורומדיק באסותא ברמת החיל בתל אביב באמצעות כיסוי ביטוחי פרטי. כמו כן קיימים מכשירים במרכזים הרפואיים בלינסון והעמק.

קוראים המעוניינים להתעדכן בחידושים בתחום סרטן הערמונית מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק המקצועי של ד"ר דוד מרגל הנמצא בקישור הבא:

https://www.facebook.com/DavidMargel

ניתן לצפות בביופסיה חכמה המתבצעת בסיוע מכשיר אם אר אי פיוז'ן (MRI-US-Fusion) בסרטון הבא:

https://www.youtube.com/watch?v=HumiNnld1tk&feature=youtu.be

המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת הרפואי היוקרתי ה – JAMA של איגוד הרפואה האמריקאי ונמצא בלינק הבא: http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2091987
 
 
 
Image courtesy of by dream designs at http://www.freedigitalphotos.net/

תגיות: סרטן הערמונית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה