אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > בעיות עור

אור חדש על העור שלנו


ד'ר גור שמואל / 27.5.14
ממה מורכב הגוף שלנו? מה התפקיד שלו? איך שומרים עליו בעונה החמה? ומה עושים עם מדוזות? כל התשובות לשאלות על אחד האיברים המשמעותיים ביותר בגוף האדם
עור הגוף שלנו הוא אחד האיברים החשובים ביותר. הוא מהווה כ-15% ממשקל הגוף, מכסה כמעט את כל הגוף ומשמש בו זמנית לתפקידים שונים במרוצת החיים שלנו.
בין אם מדובר בוויסות טמפרטורה ובין אם מדובר בייצור ויטמינים, לעור יש תפקיד משמעותי. זו הסיבה מדוע חשוב ללמוד כיצד להגן על העור, במיוחד בעונת הקיץ, בה החשיפה לשמש יכול לפגוע בעור בצורה משמעותית.

הגנה, ויסות ותחושה

התפקיד הראשון של עור הגוף הוא לווסת את הטמפרטורה שלו. העור פולט זיעה מבלוטות הזיעה בעור, בעוד שכלי הדם ורקמת השומן הנמצאים בשכבות התחתונות של העור מסייעים לשמור על חום הגוף בסביבה קרה. שער הגוף מסייע גם הוא לשמירה על חום בכך שהשערות לוכדות בתוכן אוויר.
בנוסף לתפקיד זה, לעור ישנו גם תפקידים נוספים, דוגמת מניעת התייבשות הרקמות הפנימיות של הגוף כמו גם מניעה של פגיעה על ידי גורמים חיצוניים. בעור נאגרים מים, מלחים ושומן, וזה המקום בו הגוף מייצר ויטמין D ואוגר אותו.
העור משמש כמובן כאיבר תחושה, והוא מהווה חסם לכניסה של גורמים מזיקים לגוף ולכן הוא נחשב לחלק מהמערכת החיסונית של הגוף.
עור הגוף שלנו מורכב משלושה רבדים: עילית העור (אפידרמיס), העור (דרמיס) ותת העור (היפודרמיס). העור הוא איבר מאוד פעיל מבחינה מטאבולית וכולל רכיבים דוגמת זקיקי שיער, בלוטות שומן ובלוטות חלב. בקרב תינוקות וילדים הוא מהווה את אחד מהאיברים הגדולים ביותר, מאחר ויחסית לנפח הגוף שלהם, העור תופס שטח גדול מאוד.

לשים לב אל השמש

רובנו, כאשר אנחנו חושבים על קיץ, אמנם חושבים על ים, שמש וארטיקים, אך כל אלו מגיעים עם עקיצות, כוויות שמש ומדוזות. אם כך, כדאי לשלב את ההנאה והכיף מימי הקיץ עם שמירה על בטיחות הילדים שלנו, צריך לחשוב מראש ולהערך נכון כדי שהחוויות המהנות של העונה הזו יעברו בשלום.
השמירה על העור הופכת משמעותית ביותר בעונת הקיץ עקב החשיפה לשמש ולחום. הדבר משמעותי עוד יותר בקרב תינוקות וילדים, שעור הגוף שלהם רגיש יותר מזה של מבוגרים בו בעת שאופיים הסקרני והלא זהיר מגדיל את הסיכון לפגיעות שונות.
חשוב להבין כי תינוקות ופעוטות עד גיל שלוש שנים חשופים יותר לנזקי השמש מכיון שעורם דק יותר ומכיל פחות מלנין, המקנה הגנה טבעית מפני הקרינה האולטרה סגולית. ניתן ללמוד על חשיבות ההגנה בגיל הצעיר מהופעה של מספר רב של נקודות חן המהוות גורם סיכון להשתנות ממארת בעתיד, בהשוואה לנקודות החן המולדות.
חשיבה מוקדמת חשובה במיוחד היא לתכנן היטב באילו שעות לחשוף את הילדים לשמש. רצוי לחשוף את הילדים בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים המאוחרות, אז רמת הקרינה נמוכה יותר. כדברי האמרה הידועה, יש להתרחק מהים והבריכה בין השעות 10:00 ל-16:00. בשעות אלו רמת הטמפרטורה "סבירה" יותר ומאפשרת פעילות נעימה עם סיכוי נמוך להגעה למצבים של יובש וצחיחות.
בכל מקרה משך החשיפה תלוי גם בסוג העור – עור בהיר יכול להחשף לשמש לפרקי זמן קצרים יותר בהשוואה לעור כהה. כעקרון נמנע מחשיפה שתגרום לאודם בעור, שזהו הסימן לכוויה מדרגה ראשונה.
מעבר לכך חשוב להקפיד על אמצעי זהירות נוספים. רצוי להלביש את הילדים בבגדים שיאפשרו הגנה מקסימלית עם נוחות תיפקודית. ישנם בדים יעודיים הנושאים תו "בגד מסנן קרינה" המשמשים לשם כך. בנוסף יש לחבוש כובע ולהצטייד במשקפי שמש. את שאר שטח העור החשוף יש למרוח בקרם עם מקדם הגנה תואם.
השימוש בקרם הגנה צריך להיות בקרם בעל מקדם הגנה SPF15 לפחות. יש לחזור ולמרוח את הקרם מחדש כל שעתיים ובכל מקרה לאחר רחצה והזעה. חשוב להדגיש שההגנה נחוצה לא רק בשפת הים והבריכה אלא בחשיפה לשמש באופן כללי, למשל בעת נסיעות ארוכות ברכב או פעילות פנאי בגנים.

מטפלים בצריבות המדוזה

אחת התופעות המוכרות בקיץ הן עקיצות מדוזות. הדבר הראשון שחשוב להבין הוא כי מדוזות אינן עוקצות. תחושת הצריבה נובעת מחשיפה לריר שהמדוזה מפרישה, פעולה שהיא עושה לצרכי הגנה. זו הסיבה שניתן להיפגע מהריר גם אם לא נמצאים בקרבת מדוזה, למרות שככל שמתקרבים אליה כמות הריר עולה.
צריבה מריר המדוזה גורמת לאודם, נפיחות וכאב. כדי להימנע מכך חשוב שלא להיכנס לים בזמן שיש בו נחילי מדוזות. אם בכל זאת נפגעתם, הטיפול מתבסס על שטיפה במים רגילים לשם הרחקת הריר. יש האומרים שחומץ מנטרל את פעולת הריר ומונע את הכאב וזה מה שיש לרוב בסככות המצילים. בנוסף, ישנם קרמים היכולים לסייע בהקלה על הסימפטומים, דוגמת "בפנטן פלוס" של חברת באייר, המכיל פרו ויטמין B5 המזרז את תהליך ההתחדשות של העור וכלורהקסידין המחטא את העור.

הלחות גורמת לבעיות נוספות

בצד הסכנה שבחשיפה לשמש, יכולות להתרחש תופעות נוספות בעונה הזו. החום, הלחות ואוורור לא טוב יכולים לגרום לפריחות ולגירויים. תופעה זו מתרחשת בעיקר באזורי קפלים, כגון קפלי צוואר, בתי שחי, מאחורי הברכיים ובמשפעות.
לחות היא אם כל רע לגוף התינוק והילד מכיוון שהיא מהווה סביבה נוחה לזיהום על ידי פטריה ובעקבותיה ישנו זיהום משני על ידי חיידק. לכן חשוב למנוע את האפשרות שתופעה זו תתרחש. דבר זה נעשה על ידי שמירה על היגיינה; שימוש בבדים טבעיים, סופגים ומנדפי זיעה, כגון כותנה; שימוש בקרמים שימענו או יקלו על האודם והגירוי, כגון "בפנטן פלוס" של חברת באייר.

נזהרים ונהנים

כל עוד יודעים לשמור על כללי התנהגות בסיסיים, גם הילדים וגם אנחנו ההורים יכולים להנות מהדברים הטובים שעונת הקיץ מביאה איתה לחיינו.

כותב המאמר הינו ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים, יועץ למותג "בפנטן פלוס" ומנהל מרכז בריאות הילד בכפר סבא.
 
 
Image courtesy of by Ambro http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
חופית שליו שטרן אריאלי

תגיות: עור, בעיות עור
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה