אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > רפואה משלימה, שיאצו

מורידים את מפלס המתח לקראת המבחן עם טיפולי שיאצו


בני חיון / 26.5.14
תכירו: שיאצו, טכניקת מגע

"שיאצו", טכניקת מגע יפנית המשלבת לחיצות והנעת מפרקים, המסייעת בשחרור מתח מיותר ובהנעת האנרגיה, אשר מלמדת את הגוף כיצד לחזור לפעילות תקינה ותורמת לשלווה, רוגע ובריאות טובה.
תקופת הבגרויות והמבחנים במוסדות להשכלה גבוהה, היא תקופה שבה התלמידים והסטודנטים נמצאים תחת לחץ רב. הישיבה הממושכת מול שולחן הכתיבה והמחשב, הלימודים האינטנסיביים והלחץ הכללי, מובילים לשרירים תפוסים ומכווצים ולכאבים נוספים אחרים. טיפול השיאצו מעודד זרימת דם טובה, מוריד את הורמוני הדחק והלחץ ומעלה את רמת האנדורפינים, "הורמוני רגיעה"

תכירו: שיאצו, טכניקת מגע 
שיאצו היא שיטת טיפול באמצעות מגע, בה מפעילים לחץ מתון ומניעים את המפרקים כדי להרפות שרירים תפוסים או מכווצים, לשחרר ולהניע את זרימת האנרגיה בגוף. זוהי שיטת טיפול יפנית המתבססת על הרפואה הסינית העתיקה אשר התפתחה בתחילת המאה ה-20. פירוש המילה "שיאצו" הוא לחיצה של אצבע (שי - אצבע, אצו - לחץ) ואמנם, הטיפול בשיטה החל בשימוש באצבעות להפעלת לחץ מקומי, וכיום משתמשים גם בטכניקות נוספות שכוללות הפעלת לחץ תומך ומתיחה. שיאצו מרפה את הלחץ והכיווץ בשרירים, מביא לרגיעה, ובדרך זו חוזר האיזון לגוף ולנפש. המטופל חש הקלה, שלווה ושחרור, והרגשתו הכללית משתפרת.
 
למה זה טוב?
חיי היום יום המודרניים שונים מאוד מהאופן בו חיו אבותינו עד לפני כמה מאות שנים. רובנו מבלים שעות רבות ביום בישיבה וגם כשאנו עושים פעילות גופנית לרוב היא מוגבלת לשעה- שעתיים. גורמי הדחק (סטרס) אליהם אנו חשופים רבים מבעבר ומופיעים החל מזמן היקיצה עם השעון המעורר וכלה בזמן השינה עם תאורה מלאכותית ברקע כל זאת כשהחל מגיל 3 למשך מעל 20 שנה אנו לומדים ומתכוננים לחיים הבוגרים כתלמידים וסטודנטים במאמץ בלתי פוסק ללמוד ולהצליח בעולם תחרותי ומשתנה. אורח החיים הזה מטיל עומס עצום על הגוף והנפש (ומי בעצם יכול להפריד ביניהם?...) וגורם לכך שכאבי גב וראש נפוצים כמעט יותר מכל בעיה גופנית אחרת ותחושת לחץ מלווה רבים מאיתנו באורח קבע. תקופת הלימודים היא לעיתים קרובות מהתקופות המאתגרות בחיים.

טיפול השיאצו מתבסס על לחיצות עמוקות שמעודדות זרימת דם טובה, מורידות את רמת הורמוני הדחק והסטרס ומעלות את רמת האנדורפינים, "הורמוני הרגיעה". הטיפול "עושה סדר" בגוף, סוג של הדלקה מחדש של המחשב הפנימי שלנו, הגוף נזכר בתנועות הנכונות והטבעיות שלו הנעשות ללא מתח ומאמץ מחשבתי ו"מתחיל לעבוד" טוב יותר. המגע בנקודות מסוימות, מעודד את הגוף לרפא את עצמו, בדיוק כמו שפעילות גופנית מעוררת בניית שרירים, כלי דם וכו'.

שרירים תפוסים מעידים לא פעם על הצטברות של חומרי פסולת ברקמות. הפעלת לחץ על אותו איזור וטיפול בנקודות ספציפיות למקום יעזרו לפסולת להשתחרר, והגוף יחזור לתפקוד תקין.

שילוב בדיקה מערבית: במקרים של כאב מתמשך שהסיבה לו אינה ברורה או כשיש כאב חד ופתאומי, מומלץ לפנות גם לרופא משפחה.

שילוב עם שיטות טיפול אחרות: במקרים של תנועתיות לקויה ("יציבה לקויה"), יהיה מועיל ללמוד במקביל לטיפול השיאצו כיצד להשתמש בגוף בצורה תקינה ונכונה ולדאוג לסביבת עבודה ומגורים שמתאימה לנו וטובה לגוף שלנו ע"י שילוב של טיפולים כגון: פלדנקרייז או שיטת אלכסנדר. כך למשל, בטן מכווצת מדי בגלל ישיבה לא נכונה מול המחשב תגרום להפרעה בתנועת הסרעפת בזמן הנשימה מה שיכול לגרום לכאבים בגב האמצעי או העליון.

לפעמים גם תזונה לא מתאימה יכולה גם לגרום לחולשה ומתח בגוף שיתבטאו בכאב ולכן תמיד שווה להתייעץ גם עם נטורופת להתאמת התזונה באופן מיטבי. כשהתזונה טובה שיאצו מאפשר לשחרר בקלות ובמהירות את המתח המיותר ולשרירים לחזור לפעילות תקינה.

טיפ: ברוח הרפואה הסינית - שיאצו הוא טיפול מתחזק מצוין ומונע גם לאנשים בריאים. אם תקפידו על טיפול מעת לעת, גם כשאתם במיטבכם וחשים מצוין, יש סיכוי גדול שכאבי שרירים מהם סבלתם, יישארו כזיכרון עמום שלא יטרידכם לאורך שנים.

כותב המאמר הוא: בני חיון, מרכז תחום המגע, מרפאות "כללית רפואה משלימה"
 
 
 
 
 
חופית שליו שטרן אריאלי

תגיות: רפואה משלימה, שיאצו, רפואה סינית, רפואה יפנית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה