אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > עדשות מגע

המלצות לשימוש בטוח בעדשות מגע


אורית גל / 20.2.14
מדוע חשוב להתאים עדשות מגע באמצעות אופטומטריסט מוסמך, למה עדיף להשתמש בעדשות עם סיליקון הידרוג'ל? מדוע אסור לשטוף עדשות רכות במי ברז וכיצד לשמור על ההיגיינה של העדשות ולהימנע מזיהומים ודלקות עיניים

למעלה מ-125 מיליון אנשים בעולם משתמשים בעדשות מגע וכ-8% מהאוכלוסיה בישראל. רובם מעדיפים עדשות רכות ורק 3% משתמשים בעדשות קשות. בשנים האחרונות התרחב המבחר של סוגי עדשות המגע, וכיום ניתן להשיג עדשות יומיות וחודשיות. מעבר לכך נכנס לאחרונה חידוש לתחום עדשות המגע, אשר יצר מהפכה של ממש - עדשות מגע מסיליקון הידרוג'ל, שהן הרבה יותר בריאות לעיניים ומונעות זיהומים. רגע לפני שאתם משתמשים בעדשות מגע, קראו את ההמלצות שלפניכם:

1) מומלץ שאופטומטריסט מוסמך יתאים לכם את העדשות. כל עין בנויה בקימור משלה וחשוב שהעדשות יותאמו לקימורים אלה. עדשות לא מתאימות עלולות לגרום לנזק לעיניים. הן עשויות להיות צמודות מדי לעין ולחנוק את הקרנית או להיות חופשיות מדי ולשרוט את הקרנית.

2) עדשות הידרוג'ל מותר להרכיב 10 שעות ביום לכל היותר. עדשות סיליקון הידרוג'ל לעומת זאת מאפשרות מעבר חמצן לקרנית ואפשר להרכיב אותן מהבוקר עד הלילה ללא חשש.

3) העדיפו עדשות יומיות על פני עדשות חודשיות. הטכנולוגיה המתקדמת ביותר היום היא עדשות יומיות עם סיליקון היידרוג'ל, המומלצות ביותר לשימוש. בשימוש בעדשות יומיות אין צורך בשימוש בתמיסות לצורך חיטוי, והן נזרקות לפח בסוף היום. השימוש בהן מאוד היגייני וזה חשוב לבריאות העיניים. כמו כן, כיום בשונה מבעבר קיימות גם עדשות מגע יומיות מסיליקון היידרוג'ל לתיקון אסטיגמציה (צילינדר), דבר חשוב עבור כ-40% מהסובלים מבעיות ראייה.

4) אם אתם משתמשים בעדשות חודשיות או קבועות, הקפידו לנקות אותן מדי יום. לעדשות מגע יש נטייה לספוח שומנים וחלבונים, ואם לא מנקים אותן קיים חשש לזיהומים. השתמשו בתמיסות לשטיפת עדשות.

5) העדיפו תמיסות חיטוי שאינן מכילות חומר משמר. מרכיב זה אינו בריא לעיניים ולעדשות המגע ועלול לגרום לאלרגיות.

6) אל תשטפו עדשות רכות במי ברז. גם את המחסנית שלהן לא מומלץ לשטוף במי ברז. המים הללו יכולים להכיל מינרלים, כלור, חיידקים וחלקיקים של מתכת שעלולים לפגוע בעדשות ולפתח זיהומים בעיניים.

7) לפני הכנסה או הוצאה של עדשות מגע, דאגו לשטוף ידיים. כך לא תגרמו ללכלוך של העדשה ולזיהומים מיותרים.

8) אם אתם משתמשים בעדשות חודשיות, דאגו להחליף מחסנית פעם בחודש. החלפת מחסנית מדי חודש שומרת על ההיגיינה של העדשות ומונעת דלקות עיניים.

9) אם אתן מתאפרות - מומלץ להרכיב את העדשות ורק לאחר מכן להתאפר. בדרך זו תמנעו עד כמה שניתן מאיפור לחדור לעדשות. עדשות רבות נוטות לספוח אליהן איפור.

10) מומלץ להימנע משימוש בעדשות מגע במקלחת, בבריכה או בים, וכן לא לרסס בקרבת עיניים עם עדשות מגע חומרים שונים, כמו בושם, ספריי לשיער וכדומה.
 
מאת: אורית גל אופטומטריסטית מוסמכת (B.optom) מבלואייז, יבואנית סאפלון בישראל
 
 
 
Image courtesy of by marin http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 

סיגל איל 052-6276229


תגיות: עדשות מגע
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה