אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) שינה > שינה וזיכרון

לא נרדמים ולא זוכרים – הקשר בין שינה לזיכרון


ד'ר דיאנה פלאקו קרטס / 2.12.13
פגיעה של מחסור בשינה בזיכרון

שינה איכותית ומספקת מהווה מרכיב משמעותי באיכות החיים של כל אחד מאיתנו. ייתכן כי לאחר לילה אחד ללא שינה נצליח לשמור על מצב רוח מרומם. עם זאת, לאחר מספר לילות ללא שינה מרביתנו חשים עצבנות, חוסר יכולת להתרכז, חוסר אנרגיה וכן הלאה. מרכיב נוסף עליו משפיעה השינה הוא היכולת הקוגנטיבית והזיכרון שלנו. במהלך השינה משתרשים זיכרונות שונים במח ומכאן באה האמרה הידועה: "לך תישן על מה שלמדת". ד"ר דיאנה פלאקו-קרטס, מנהלת השירות הנוירולוגי ומרפאת הזיכרון בביה"ח אברבנאל מפרטת בנושא:

אחסון המידע במח

במהלך השינה מתרחש במח תהליך של אחסון מידע והתלכדות (consolidation) לטווח ארוך. כאשר משך מהלך השינה תקין, מתקיימים 3-4 מחזורי שינה אשר אמורים לכלול שלבים עמוקים יותר ופחות, אותו מבנה של שלבים עמוקים ופחות עמוקים הוא מה שנהוג לכנות: איכות שינה. ברגע שהשינה קצרה, מופרעת או אינה כוללת את מחזורי השינה העמוקים, נפגע תהליך אחסון המידע לטווח רחוק והאדם מתקשה לזכור את חוויותיו ואת המידע שעיבד במהלך היום. מעבר לזיכרון לטווח ארוך, בעיות הריכוז המאפיינות אותנו לאחר לילה עם שינה לא מספקת נובעות מפגיעה בזיכרון לטווח קצר. הזיכרון לטווח קצר שנפגע במקרה של בעיית שינה מאפשר לנו לעבד נתונים, לזכור אותם לטווח מיידי ולהגיב, זו בעצם המהות של פעולת הריכוז והזיכרון לטווח קצר (המכונה גם "זיכרון עבודה") הנדרשת מאיתנו בעבודה, בלימודים וכמעט בכל פעולה שאנו מבצעים אפילו באופן אוטומטי (למשל נהיגה).

הפגיעה בעיבוד המידע נובעת גם מקשיים בקשב הוויזואלי והשמיעתי. בעקבות זאת, חשוב לנהוג רק לאחר שינה מספקת היות והעייפות גורמת לירידה משמעותית ביכולת הנהיגה והתגובה לשינויים בדרך. במקרים רבים, מטופלים אינם מודעים לבעיות השינה שלהם, לדוגמא, אנשים הסובלים מ"תסמונת רגליים לא שקטות בשינה" (Restless legs syndrome) מטופלים אלה מגיעים לאבחון של בעיות עייפות, קשב וריכוז ומתגלה כי הם סובלים מבעיות שינה ולכן הדבר משפיע על יכולת הקשב והריכוז שלהם.

שינה ואלצהיימר – קשר דו-כיווני?

ידוע כי חולי אלצהיימר סובלים מבעיות שינה בשכיחות של מעל 25% בעקבות פגיעה בהפרשה "הורמון השינה" – מלטונין. קשר הפוך ודי מפתיע עלה במס' מחקרים שנערכו לאחרונה והעלו כי בעיות שינה כרוניות מביאות לעלייה ברמת העמילואיד במח. במהלך שינה עמוקה מתקיים תהליך סילוק העמילואיד מהמוח. העמילואיד הוא אחד הסממנים של מחלת אלצהיימר ולפי סברות שונות הצטברותו מהווה אחד מהגורמים למחלה. מכאן ששינה לא טובה מפריעה לסילוק העמילואיד ותורמת להיווצרות המחלה. חשוב לציין בהקשר זה כי מדובר בתיאוריה בלבד אך יחד עם זאת, אין עוררין באשר להשפעת השינה על היכולת הקוגנטיבית, גם בגילאים מבוגרים כאשר באופן טבעי השינה פחות איכותית ויכולות הלמידה והזיכרון יורדות באופן יחסי.

אז כמה צריך לישון?

בראש ובראשונה כשמדובר בשינה, האיכות חשובה מהכמות. ישנם אנשים הישנים 8 ו-9 שעות ועדיין אינם קמים רעננים היות והם אינם מגיעים לשלבי השינה העמוקים. לעומתם ישנם אנשים שישנים 4 שעות וקמים רעננים. ככלל, משך השינה הנדרש יורד עם הגיל, עד גיל 40 השלמת 3-4 מחזורים של שינה עמוקה מתרחשת בפרק זמן של 7-9 שעות. בגיל 40-60 מתחילה להופיע התקצרות של המחזורים, או אז מתחיל לרדת משך השינה הנדרש. לאחר גיל 60 משך השינה הנדרש עומד על כ-6 שעות בלילה. עם זאת, בגילאים מבוגרים מתקיימת במקרים רבים ירידה בהפרשת המלטונין גם ללא קשר לאלצהיימר, מה שגורם לקשיי הירדמות ולהשכמה מוקדמת. במקרים אלה ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי במלטונין בשחרור ממושך (סירקדין) אשר תורם לשינה ושומר על מחזוריות השינה הטבעית.

שינה איכותית ומספקת מהווה חלק בלתי נפרד מהבריאות ומאיכות החיים שלנו. מעבר לעייפות שאנו חשים לאחר לילות של נדודי שינה, כמעט כל מערכות גופנו נפגעות: מערכת הזיכרון והמחשבה, מערכת עיבוד המידע והיכולת להתמודד ולשמור על שלוות נפש במצבי לחץ ודחק וכן הלאה. אי לכך, חשוב שכל אחד ישמור על משך שינה מספק ובמידה ועדיין קיימת תחושת עייפות וחוסר ריכוז מומלץ לפנות לבירור מעמיק יותר של הבעיה.
 
ד"ר דיאנה פלאקו קרטס, מומחית לנוירולוגיה, מנהלת השרות הנוירולוגי ומרפאת הזיכרון בביה"ח אברבנאל
 
Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net
 
לירן פרידמן שלום ת"א

תגיות: שינה, בעיות שינה, הפרעות שינה, אינסומניה, אלצהיימר
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה