אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > מיקרו פיגמנטציה

מיקרו פיגמנטציה – מקרו שינוי


אינה בן נון / 10.11.13
הדגשת תווי פנים, תיקון צלקות ופגעי עור ללא ניתוח

אלפי אנשים משתמשים כיום בטיפולי מיקרו-פיגמנטציה המדגישים מחדש תווי פנים שנעלמו, מתקנים אסימטריה ומסתייעים בשיקום צלקות ופגעי גוף מולדים או לאחר תאונות ופציעות * הטיפולים נעשים באמצעות השתלת פיגמנטים זעירים של צבע המוחדרים לעור על פי בחירת גוון מתאים ובעדינות מרבית, מחזירים את המראה האסתטי לעור – ואת דימוי הגוף החיובי למטופל

קעקועים למטרות יופי היו נפוצים כבר בעת העתיקה ועד היום הם פופולאריים בחברות שונות ברחבי העולם. עם הזמן, הוסב ופותח גם בחברה המערבית הרעיון להדגיש את תווי הפנים למטרות אסתטיות ושיקומיות, בצורה מקצועית ומעודנת, באמצעות "קעקועים רפואיים". טיפולי המיקרו-פיגמנטציה נחלקים בין התחום האסתטי הכולל הדגשת תווי פנים אשר דהו עם השנים, לבין התחום השיקומי הכולל את כל אזורי הגוף ומטרתו לשקם איברים אשר נפגעו מטיפולים, תאונות ופציעות.

מהי מיקרו-פיגמנטציה?

מדובר בהליך קוסמטי-רפואי במהלכו מושתלים מיקרו-פיגמנטים לשכבת הדרמיס העליונה, קרוב לפני העור החיצוני. הפיגמנטים שהם חלקיקים זעירים של תרכובות צבעים המאושרות לשימוש עורי, מוחדרים בפעולה מכאנית הדורשת דיוק ומיומנות אמנותית רבה, באמצעות "דרמוגרף" – עט חשמלית שקצותיה הן מחטים עדינות וסטריליות.

המגמה כיום היא לשוות לפנים מראה טבעי ורענן כבעבר ולהוות במקרים רבים, תחליף יעיל ומעכב לפעולה כירורגית. הדגשת קווי המתאר נעשית בצורה רכה ומעודנת ככל האפשר בהתאם למורפולוגיית הפנים, כשהמטפל בוחר את הגוונים בהקפדה ובהתאמה לגוון המבוקש. הפעולה מתבצעת לאחר פגישת ייעוץ עם המטופל, במהלכה מתאמים ציפיות, מסבירים למטופל את התהליך ולאיזו תוצאה יש לקוות בסיומו ואף עורכים מבחן רגישות והדמיה. מדובר במספר טיפולים האורכים כחצי שעה-שעה וחצי, אינם מצריכים אשפוז וכרוכים באלחוש מקומי בלבד, לאחריהם ניתן לשוב לפעילות תקינה.

חשוב לציין כי בניגוד לקעקועי גוף המוחדרים לעומק העור ובהם נעשה שימוש בחומרים חזקים ועמידים לאורך שנים רבות, טיפולי המיקרו-פיגמנטציה עדינים יותר מבחינת החומרים בהם נעשה שימוש ומבחינת שכבות העור אליהן הם מוחדרים. דהייתם מהירה יותר בשל חשיפה לשמש, אורח חיים, גיל, סוג העור, תרופות וכדומה. זהו יתרון חשוב, שכן אפשר מדי מספר שנים לתקן ולשחזר מחדש את האזור הטעון הדגשה – בהתאם לשינויים שעובר האזור. בנוסף לכך, בשל אותה דהייה, מותרים הקעקועים מבחינה דתית.

טיפולי מיקרו-פיגמנטציה למטרות אסתטיות:

עם השנים, ניכרת צניחה של תווי הפנים, השיער מידלדל באזור הגבות והריסים, השפתיים מתכווצות וצבען נעלם. המראה הופך "שטוח" ועייף. טיפולי מיקרו-פיגמנטציה המכונים גם איפור קבוע או דרמו-פיגמנטציה, מעניקים מראה מודגש לאותם אזורים ובכך מרעננים את המראה ללא ניתוח.

למי זה מיועד?

לנשים מגילאי 20 ועד 90+, אשר חשות שתווי פניהן היטשטשו, לספורטאיות, לנשים שנוטות להזעת יתר, למי שאלרגיות לאיפור, לנשים הסובלות מראות לקויה או ידיים לא יציבות בגלל נכות כלשהי – מה שאינו מאפשר להן להתאפר כראוי, למעשנות שכיווץ השפתיים יצר אצלן קמטוטים והאיפור גולש לתוכם ולמי שעברו הזרקות לא מוצלחות – אותן ניתן לתקן ולהיטיב באמצעות תיקוני צבע. גם גברים נהנים כיום מהדגשות בעיקר במקרים של גבות מדולדלות או מצולקות, הדגשות ריסים מינימאליות, תיקון אסימטריה באזור השפתיים בצבע טבעי, ועוד.

מה מתקנים?

הדגשת גבות מאפשרת לקבוע מחדש את מיקומן של הגבות, לתקן אסימטריה ולהעניק לעיניים מסגרת באמצעות עיבוי או הקניית צורה מעודנת. הדגשת הריסים נעשית בטכניקה מיוחדת המדגישה את קו העין התחתון או העליון – בהתאם לרצוי, ויוצרות "קונטור", כלומר מסגרת חדשה ויפה, אשר אף מעניקה הדמיה של עיבוי ריסים באמצעות טכניקה ברמה גבוהה. הדגשת שפתיים מעניקה להן מראה חי וחושני, מחזירה להן את הנפח ומתקנת אסימטריה לא רק באזור המתאר אלא בכל שטח השפתיים. נקודות חן: יש כיום אף מי שמבקשים להוסיף נקודות חן או נמשים או להדגישם.

טיפולי מיקרו-פיגמנטציה פרה-רפואיים למטרות שיקומיות:

אלפים רבים של מטופלים עוברים כיום שיקום ושחזור באמצעות מיקרו-פיגמנטציה, העושה נפלאות לאלו שנולדו עם אסימטריה או מומים אותם הם מבקשים לתקן, עברו תאונות, פציעות, כוויות וטיפולים שונים שגרמו לעורם נזקים. בניגוד לקטגוריה האסתטית המטפלת בעיקר בפנים, במקרה זה מדובר בכל אזורי הגוף – ידיים, רגליים, חזה, בטן וכדומה, לרבות הפנים והקרקפת. הטכניקות המתקדמות והטיפולים העדינים, יוצרים פגיעה מינימאלית ברקמת העור, משחזרים, מתקנים ומחזירים למטופל את המראה האטרקטיבי והאנושי ומאפשרים לו ליהנות מאיכות חיים טובה יותר, במספר טיפולים קצרים ללא התערבות כירורגית.

למי זה מיועד?

כריתות ושחזורי שד או ניתוחי הקטנה והרמת שדיים: במקרים כאלה, לאחר בניית השד על ידי פלסטיקאי, מאפשר הטיפול במיקרו-פיגמנטציה לבנות גם את העטרה והפטמה מחדש, לשוות להן גודל וגוון אסתטי ובמקרים מסוימים אף לטשטש צלקות מהניתוח עצמו.

צלקות בשל תאונות, כוויות ופציעות: לעיתים, בשל פציעות, נוצרות בעור או בקרקפת צלקות, סימני כוויות, חלקים מהגבות נעלמים, קו השיער נסוג וכדומה. במקרים אלה, משתמשים בצבעי "קמופלאז'" - צבעי הסוואה בגווני מייק-אפ. התוצאה מחזיקה מעמד 2-4 שנים, אז מומלץ לחדש את התהליך. מטיפולים אלה נהנים גם ילדים שעברו פציעות ותיקון המראה מאפשר להם חזרה לחיים תקינים.

לאחר טיפולים כימותראפיים והקרנות: לעיתים, במהלך טיפולים, העור נפגע והשיער נושר. ניתן לעשות טיפולי מיקרו-פיגמנטציה לפני או אחרי הטיפולים. באמצעות הפעולה העדינה ניתן לדמות ריסים וגבות ואף לסייע ביצירת הדמיה של זקיקי שיער למי שהטיפולים גרמו להם להתקרחות בלתי הפיכה. הטיפולים מעניקים למטופלים איכות חיים ודימוי גוף משופר.

שפה שסועה: שפה שסועה היא מום מולד המאפשר חיים נורמאליים, אולם מותיר עיוות בשפה. טיפולי מיקרו-פיגמנטציה מאפשרים טשטוש של הצלקת, ומראה אסתטי לשפתיים.

בעיות עור שונות: חלק מהסובלים מויטיליגו (מחלה אוטו-אימונית הגורמת לכתמים לבנים של חוסר פיגמנט בעור) יכולים ליהנות מהשלמת פיגמנטים באמצעות הטיפולים, כמו גם מי שסובלים מהידלדלות השיער, מצלקות בעקבות טיפולים אסתטיים ורפואיים לא מוצלחים, מנסיגת שיער בשל בעיות גנטיות (אלופסיה), מצלקות שנוצרו כתוצאה ממתיחות פנים, ועוד.
 
אינה בן נון, M.P.S – מטפלת מוסמכת במיקרו פיגמנטציה אסתטית ושיקומית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה
 
Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net 
איילת דובקין שטרן אריאלי

תגיות: מיקרו פיגמנטציה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה